שר החינוך לשעבר שי פירון פורש מהחיים הפוליטיים

חבר הכנסת מיש עתיד התריע כי הוא שוקל את המשך צעדיו הפוליטיים. במסיבת עיתונאים הודיע כי יעבור להתגורר בשדרות לצורך תפקיד חינוכי בהתנדבות. את מקומו בכנסת ימלא אלעזר שטרן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חבר הכנסת ושר החינוך לשעבר שי פירון (יש עתיד) יודיע היום (רביעי) על פרישתו מהחיים הפוליטיים. פירון יעבור לשמש בתפקיד חינוכי בכיר, ויתגורר חלק מהשבוע בשדרות ולנהל שם פרויקטים חינוכיים בהתנדבות. במקומו ייכנס לכנסת אלעזר שטרן, שעבר מהתנועה ליש עתיד לפני הבחירות האחרונות.

במסיבת העיתונאים שערכו פירון, לפיד ושטרן אמר הח"כ היוצא: "בעוד כמה דקות אניח את מכתב ההתפטרות על שולחנו של יו"ר הכנסת. זה לא צעד קל. החברות בבית הנבחרים מרגשת ומעוררת. אני משוכנע שסבי וסבתי שהיו ניצולי שואה לא העלו על דעתם שהנכד שלהם יהיה ח"כ ושר בממשלת ישראל... להיות חבר כנסת זה מימוש כמעט של כל החזון היהודי. זה בית קדוש, לא פחות".

פירון סיפר כי הוא חוזר לתחומי החינוך והרבנות, וכי הוא ומשפחתו שכרו בית בשדרות שבו יתגוררו חלק מהשבוע לצורך התפקיד החדש, אותו ימלא בהתנדבות. "אני זקוק ללוח וגיר", אמר במסיבת העיתונאים. "אנחנו מתרגשים מההזדמנות לחיות חיים ישראליים אמיתיים". 

על תפקידו כשר חינוך אמר פירון: "זאת היתה משימה עם הצלחות ועם טעויות. רציתי להיות שר חינוך ולהוביל למידה משמעותית ושיח של מצויינות. הצלחנו יחד עם הצוות המקצועי הנפלא של משרד החינוך לשנות את השיח... חינוך זאת פעולה איטית ומשמעותית. היא החלה. לא מדובר בפרוייקט אלא בשינוי קונספציה".

שי פירון בכנסת, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר המפלגה לפיד נפרד מפירון. "זה נכון פורמלית, אבל לא ברמה המפלגתית. הוא יישאר חלק מאיתנו - הוא אהוב ליבי והרב שלי", אמר לפיד במסיבת העיתונאים. 

על כניסתו של האלוף במיל' אלעזר שטרן לכנסת אמר לפיד: "שטרן היה חלק מאיתנו גם כשלא היה כאן. הוא תוספת חשובה בזירה הבטחונית ובזהות היהודית. אתם אנשי מפתח במסע שלנו לשנות אל המדינה ולהחליף את השלטון ולהביא לישראל חזון ותקווה אחרים". 

הח"כ הנכנס, אלעזר שטרן, אמר במסיבת העיתונאים: "אני בא לפוליטיקה בגלל החיבור שבין יהדות לדמוקרטיה. אני חושב שהממשלה הזאת רמסה את הכנסת. לא הייתי רוצה להיות חבר קואליציה של מה שנחתם באישון לילה, ולא להיות יו"ר הכנסת שנלחם על מעמדה ושותק כשרומסים את כבוד הכנסת. 

"אני חוזר לכנסת ברגשות מעורבים", הוסיף שטרן. "אני שמח לבוא ליש עתיד. מבחינה אידיאולוגית כשחלמתי בחלומות הרעים פוליטיקה, יש עתיד היה החלום שלי, כי יש פה את שביל הזהב. אצלנו זאת לא פשרה, אלא דרך. הדינמיקה הפנימית היא של חילוקי דעות שיוצרים את הדבר הנכון. ביש עתיד הסתכלתי בקנאה גם כשהייתי במקומות אחרים. אעשה הכל כדי שלפיד יוביל לא רק את יש עתיד אלא גם את מדינת ישראל", דברי שטרן. 

פירון התריע בשבועות האחרונים שמאז כשלון יש עתיד בבחירות הוא שוקל את צעדיו ובוחן אפשרויות גם מחוץ לכנסת. ח"כ ששוחח עם פירון לאחרונה אמר ל"הארץ": "פירון הוא לא פוליטיקאי. הוא בא להגשים חלום ולהיות שר חינוך. כל עוד התפקיד היה בידיו, בקדנציה הקודמת, פירון היה דמות דומיננטית במפלגה ובציבוריות הישראלית. מאז שיש עתיד באופוזיציה, משהו כבה בפירון והוא לא הצליח להביא את יכולותיו ואת ההתלהבות שאפיינה אותו לזירה הפרלמנטרית. איך אפשר להשוות מעמד של שר מרכזי ומשפיע לתפקיד סגן יו"ר הכנסת שהוא ממלא כיום ולעבודה האפורה של ח"כ פשוט בוועדות הכנסת? פירון פשוט לא מצא את מקומו". 

יו"ר המפלגה יאיר לפיד נפרד מפירון:

לדברי מקור ביש עתיד, "היחסים בצמרת המפלגה, בעיקר בין פירון לח"כ עפר שלח, הפכו עכורים אחרי הבחירות. זאת אולי לא הסיבה לפרישה של פירון, אבל זה לבטח סייע לו לקבל את ההחלטה". אחרי הבחירות, הועלתה בסביבת נתניהו האפשרות להשיב את פירון למשרת שר החינוך ובכך ליצור פילוג במפלגת יש עתיד ולהגדיל את התמיכה בקואליציה, רעיון שלא יצא בסופו של דבר אל הפועל.

בעיריית שדרות בירכו על תוכניותיו של פירון. "שילובו של השר לשעבר, פירון, בעשייה החינוכית העירונית, היא חלק מתפיסת החזון של ראש העיר, אלון דוידי, במסגרתה שדרות תהפוך לעיר למידה, לומדת ומלמדת. השר לשעבר יתגורר מספר ימים בשבוע בשדרות, במעונות הסטודנטים, ויהיה חלק מן הקהילה העירונית. כמו-כן, לצד ליווי פרויקטים חינוכיים קיימים, השר לשעבר פירון יביא לעיר פרויקטים חינוכיים מתקדמים נוספים", נמסר מהעירייה. ראש העיר דוידי הוסיף: "השר לשעבר פירון, מביא עמו ניסיון רב בתחום החינוך וקשרים ענפים עם גורמים שונים מתחום החינוך. הוא ילווה בהתנדבות פרויקטים חינוכיים שונים, המיועדים לתלמידים מגיל הגן ועד האוניברסיטה. אני בטוח כי השר לשעבר פירון, יחד עם אנשי המקצוע המעולים שלנו, יתרמו רבות לקידום תחום החינוך בעיר".

פירון נבחר לראשונה לכנסת ב-19 בבחירות 2013. הוא הוצב במקום השני במפלגת יש עתיד ומונה לשר החינוך. בשנה שעברה התפטר פירון מתפקידו לאחר שראש הממשלה נתניהו פיטר את יו"ר המפלגה ושר האוצר, יאיר לפיד. בכנסת הנוכחית נבחר שוב למקום השני במפלגה ושימש סגן יושב ראש הכנסת.  


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ