המחנה הציוני תתמוך בחוק הטרור: לא נוותר על פסיק כשמדובר על ביטחון ישראל

החוק המקיף להרחבת הסמכויות נגד טרור יעלה היום להצבעה בקריאה ראשונה. גם מתנגדי החוק מקרב חברי הסיעה ייאלצו להצביע בעדו. בסיעה הודו כי "יש בחוק בעיות" ואמרו כי יפעלו לשפרו לקראת אישורו הסופי

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

המחנה הציוני תתמוך בחוק הטרור שיעלה היום להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. המשמעות היא שכל חברי הסיעה יחויבו להצביע בעד החוק, על אף שכמה מחבריה התנגדו לו בעבר. חוק הטרור הוא יוזמה של מספר שתיים במחנה הציוני, ח"כ ציפי לבני, בעת שהיתה שרת המשפטים. לחוק צפוי רוב במליאה, אך ישנם עדיין חברי אופוזיציה רבים שמתנגדים או מתלבטים.  

חוק המאבק בטרור מרחיב באופן משמעותי את סמכויות המדינה ואת ההגדרות לארגון ולפעילות טרור. בין היתר, החוק קובע כי עונשו של מסייע לפעילות טרור יהיה כעונשו של מבצע הפעולה עצמה, ומכפיל את העונש המרבי על עבירות רבות הקשורות לטרור עד ל–30 שנות מאסר. בנוסף, הצעת החוק מגדירה עונש של שלוש שנות מאסר למי שיביע הזדהות פומבית עם ארגון טרור.

ישיבה של המחנה הציוני, במאיצילום: אמיל סלמן

הדיון בסיעת העבודה בעניין היה טעון. "המאבק בטרור הוא הכרחי, אבל יש לו גבולות", אמר ח"כ מיקי רוזנטל, שמתנגד לקידום החוק במתכונתו הנוכחית. לדבריו, "החוק הוא חשוב, אבל יש בו סעיפים אנטי־דמוקרטיים המסכנים את אופי המדינה ואת מערכת המשפט והצדק”. רוזנטל הוסיף כי "החוק נועד להחליף את דיני החירום שעדיין תקפים במדינת ישראל ברם, מדיונים שנערכו עליו בכנסת, התברר שאין כוונה לבטל את כל חוקי החירום שחוקקו בתקופת המנדט הבריטי ולפיכך יש להוציא מהחוק את סעיפיו הבעייתיים".

מהמחנה הציוני נמסר כי "חוק הטרור נועד לתת מענה מלא ומקיף למאבק בטרור מולו ניצבת ישראל ובין היתר הוא מחליף שורה של פקודות מנדטוריות ישנות, חלקן דרקוניות. החוק יחול על טרור מכל הסוגים, ערבי ויהודי. כפי שאמרנו כבר מספר פעמים - המחנה הציוני לא יוותר על פסיק כאשר מדובר בבטחון מדינת ישראל ואזרחיה". במחנה הציוני הודו כי "יש בחוק בעיות", אך הדגישו כי "אנו נאבק לתקן אותן בדיוני הוועדה שתדון בחוק להכנה לאישורו הסופי".

חוק המאבק בטרור הוא ניסיון נוסף של הממשלה לקדם את החוק, שאושר בכנסות קודמות אך מעולם לא עלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. באופוזיציה מתחו אתמול ביקורת על כך שנוסח החוק החדש, המחזיק יותר ממאה עמודים, הועבר לעיון הח"כים רק ביום ראשון, דבר שלא אפשר להם לגבש עמדה לגביו.

החוק הונח לראשונה בפני הכנסת לפני כחמש שנים. מאז הוא אושר פעמיים בקריאה ראשונה, אך דיונים בוועדת החוקה והקדמת הבחירות עיכבו את קידומו. ההצעה מאגדת את כל החוקים הנוגעים לטרור לחוק עדכני אחד, ואם תאושר היא צפויה להחליף חלק גדול מהחקיקה המנדטורית שעליה נשען המאבק בטרור כיום ("תקנות שעת חירום"). לפני כמה שבועות החליט הקבינט המדיני־ביטחוני לדחוק בכנסת לקדם את החוק בדחיפות, בשל הצתת בית משפחת דוואבשה בכפר דומא ורצח שניים מבני המשפחה.

החוק כולל בהגדרת "מעשה טרור" לא רק פעילות חבלנית נגד אזרחים או רכוש, אלא גם איום בפעילות כזו או בפעולות שיפעילו לחץ על הממשלה, מבלי להבדיל בין פעולות נגד חיילים ופעולות נגד אזרחים. החוק קובע כי עונשו של מסייע לפעילות טרור יהיה כעונשו של מבצע הפעולה עצמה, ומכפיל את העונש המרבי על עבירות רבות הקשורות לטרור עד ל–30 שנות מאסר.

ההצעה מגדירה עונש של שלוש שנות מאסר למי שיביע הזדהות פומבית עם ארגון טרור, ומעניקה לשר הביטחון סמכות להכריז על קבוצה כעל ארגון כזה גם אם הביעה תמיכה בפעולות טרור ולא ביצעה אותן. החוק קובע עוד כי אם ארגון צדקה פלסטיני יוכר כבעל זיקה לחמאס ניתן יהיה להגדיר אותו כארגון טרור, וכי ניתן יהיה לדון כל אדם מעל גיל 12 שיהיה פעיל בארגון או אף ילבש חולצה המסמלת הזדהות אתו לשנתיים מאסר. החוק אף מתיר להגיש עדויות בכתב מטעם מי שלא העידו בבית המשפט בעצמם, שאינן קבילות במקרים אחרים.

החוק מסדיר לראשונה את השימוש באמצעים שונים נגד טרור שלא באמצעות תקנות שעת חירום, בהם מעצרים מינהליים וצווי איסור יציאה מהארץ. לפי ההצעה, מערכת אכיפת החוק תוכל להחזיק בעציר למשך 48 שעות לפני שיובא לראשונה בפני שופט ויוכל להתייעץ עם עורך דין. בנוסף יאפשר החוק לשב"כ לנהל מעקב ממוחשב אחר כל מי שנחשד בפעילות הקשורה לטרור, באישור ראש הממשלה.

ח"כ מירב מיכאלי מהמחנה הציוני הביעה בעבר התנגדות לחוק. בשנה שעברה אמרה כי "עדיף לא לחוקק את החוק למניעת טרור. עדיף שהדברים הלא-דמוקרטיים ואי השמירה על זכויות אדם ישארו בתקנות מימי המנדט וכפופות למצב חירום מאשר שזאת תהיה הנורמה של מדינת ישראל וזה ישאר איתנו אחרי שיהיה, ובסוף יהיה, הסכם עם הפלסטיניות". כעת תיאלץ מיכאלי להצביע בעד החוק, כמו גם מיקי רוזנטל, שנחשב אף הוא למתנגד. 

אחת המתנגדות התקיפות לחוק, יו"ר מרצ זהבה גלאון, אמרה השבוע: "כולם רוצים להילחם בטרור, אבל גם כשנלחמים בטרור אסור להקריב ערכים בסיסיים של מדינת חוק וזכויות אדם בסיסיות. לא ייתכן שמעגנים בחקיקה סמכויות טוטליטריות כמו מעצרים מינהליים וצווי הגבלה, ושעושים שימוש באמצעים לא דמוקרטיים כמו חומר חסוי וראיות חסויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ