בעקבות התערבות נתניהו: השר אקוניס התפטר מתפקידו כאחראי על רשות השידור

הודעת ראש הממשלה, לפיה יורה לבטל את סעיף "סתימת הפיות" בחוק השידור הציבורי, היוותה מכה קשה לשר המדע. אקוניס: "כל מטרתו של הסעיף היתה לחדד את כללי האתיקה בשידורי החדשות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר המדע, אופיר אקוניס (הליכוד), הודיע הערב (שישי) לראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו, כי הוא מתפטר מתפקידו כממונה על רשות השידור ועל הרשות השנייה. אקוניס התפטר בעקבות הודעת נתניהו הבוקר, לפיה יפעל לביטול סעיף "סתימת הפיות" בחוק השידור הציבורי

אתמול, בלילה שבין יום רביעי לחמישי, הצליחו ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה והשר אקוניס להכניס לחוק סעיף האוסר להביע עמדה אישית בשידור הציבורי. מטרת הסעיף היתה לאפשר לכאורה להוריד תוכניות כמו "סדר יום" של קרן נויבך משידור או למנוע מפרשנים ועיתונאים בכירים, כמו אריה גולן או עודד שחר, להביע את עמדתם בשידור. הסעיף אושר כחלק מאישור התיקונים לחוק השידור הציבורי בקריאה שנייה ושלישית, כשמליאת הכנסת היתה כמעט ריקה מאדם. 

ח"כ אופיר אקוניס במליאת הכנסת, במאיצילום: אוליבייה פיטוסי

במכתב ששלח אקוניס לנתניהו, הוא כתב כי "בשום שלב לא היתה כוונת הסעיף לאסור הבעת דעה בתוכניות. כל מטרתו היתה לחדד את כללי האתיקה בשידורי החדשות. אין ולא היתה במטרת חוק השידור הציבורי הישראלי לסגור פיות. ההיפך הוא הנכון: מטרתו היא לפתוח פיות".

אקוניס הוסיף כי "עם סיום חקיקת התיקונים המבטיחים את הקמת הגוף החדש ומימוש הבטחתו לביטול אגרת הטלוויזיה, ובחוסר הגיבוי המתבקש, אני מחזיר לך את הסמכויות והאחריות שהטלת עליי בענייני רשות השידור והרשות השנייה, ומאחל לך הצלחה בהמשך העיסוק בעניינים אלה בתפקידך כשר התקשורת".

כאמור, היום בשעות הצהריים הודיע נתניהו כי בכוונתו לבטל את הסעיף המדובר. זאת, ככל הנראה לאחר שלא עודכן כי הסעיף הספציפי מגיע לקריאה שנייה ושלישית ולכן לא עיכב את אישורו בליל ההצבעות בכנסת. בהודעת לשכת ראש הממשלה, נאמר כי "נתניהו מאמין שכללי אתיקה עיתונאיים אינם צריכים להיקבע בחקיקה ראשית, והחליט להביא לתיקון הסעיף המדובר". אקוניס מצדו הביע תמיכה גורפת בסעיף, שאת הכנסתו לחוק יזם ח"כ אייכלר.

עד כה ייצג אקוניס את נתניהו בכנסת ובתקשורת בכל הנוגע לרפורמות בשוק התקשורת, ולכן המהלך של ראש הממשלה מהווה עבורו מכה קשה. בליכוד ובקואליציה הביעו תמיכה גורפת בחוק בהצבעה בכנסת, אך בדומה לנתניהו, גם במשרד התקשורת הבהירו כי הם מתנגדים לסעיף והבהירו שהוא אושר שלא על דעתם.

התנערות נתניהו מהסעיף לאחר אישורו נחשבת לחריגה בהתחשב בעובדה שכל חברי הקואליציה תמכו בו בהצבעה בכנסת, בהם גם הח"כים מכולנו רחל עזריה, מיכאל אורן ורועי פולקמן. עם זאת, חלק מהח"כים טענו כי הם הצביעו באופן אוטומטי עם הקואליציה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ