לפיד מתנגד לקליטת פליטים: "לא מוכן שתיפתח דלת אחורית לדיון בזכות השיבה לפלסטינים"

יו"ר יש עתיד הביע התנגדות לקריאותיהם של חבר מפלגתו ח"כ שטרן ויו"ר האופוזיציה הרצוג לקלוט פליטים מסוריה: "משבר הפליטים הוא עניין אירופי, אין שום סיבה שנהיה חלק מזה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הבהיר היום כי הוא מתנגד לקליטת פליטים נוספים בישראל לאור המשבר המתחולל בימים האחרונים באירופה. "ישראל, למרבה הצער, לא יכולה להרשות לעצמה להכנס לנושא משבר הפליטים, זה דבר אירופי ואין שום סיבה שאנחנו נהיה חלק מזה", אמר. לפיד הוסיף כי "אני לא מוכן שתפתח דרך דלת אחורית לדיון על זכות השיבה לפלסטינים". לדבריו, זו הסיבה לתמיכת השמאל במתן מקלט לפליטים: "הרי יש סיבה שכל ארגוני השמאל תומכים בנושא הפליטים, כי אז הם יגידו 'הנה אתם מכניסים אנשים שהם לא יהודים'".

באירוע "שבתרבות" בבאר שבע הביע לפיד התנגדות לדברי חבר מפלגתו אלעזר שטרן, שקרא לקלוט בישראל פליטים ממלחמת האזרחים בסוריה, לצד יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג וי"ר מרצ זהבה גלאון: "כבר יש בישראל פליטים", אמר. "מתוך 50 אלף מסתננים יש כמה אלפים שבאו מדרפור, אנשים שברחו ממשהו שאני לא רוצה להגדיר כשואה אלא כדמוי שואה, ואותם מדינת ישראל צריכה לקלוט". 

"אני לא חושב שהמדינה היהודית יכולה להרשות לעצמה (לקלוט פליטים)", הוסיף לפיד. "הלוואי והיו לנו השקט הביטחוני, הכוח והמשאבים לקלוט פליטים. אנחנו לא איטליה ולא צרפת ובטח לא גרמניה. מה עוד שחלק גדול מהפליטים הם פליטים מסוריה, ואם אנחנו נתחיל לקלוט אותם זה מערב אותנו במה שמתרחש שם. ישראל עשתה מאמץ גדול לא להיות מעורבת בכל המתרחש בסוריה, אז לפתוח דלת אחורית שמערבת אותנו בזה?".

גלאון קראה היום לקליטת פליטים מסוריה בישראל: "אני קוראת לראשי האופוזיציה לחבור ולהקים ועד פעולה שידרוש מממשלת ישראל לקלוט פליטים סורים באופן מיידי. מזעזע וקשה לראות את התמונות של הפליטים הסוריים באירופה וחובתנו כישראלים לא רק להזדעזע, אלא גם לעשות. מדינת ישראל צריכה לקלוט מספר מסוים של פליטים מסוריה, כמו שמנחם בגין קלט בזמנו את הפליטים הווייטנאמים. הגיע הזמן שנדרוש מעצמנו את מה שאנחנו דורשים מהקהילה הבינלאומית. אם אנחנו מצפים מהאירופאים להתייחס לפליטים בצורה הוגנת, נאה דורש - נאה מקיים".

הרצוג אמר באירוע "שבתרבות" בתל אביב: "אני קורא לממשלת ישראל לבצע מהלך של קליטת פליטים מהלוחמה בסוריה בנוסף לצעדים ההומניטאריים הנעשים כבר כעת. יהודים לא יכולים להיות אדישים כשמאות אלפי פליטים מתדפקים על חוף מבטחים". בדף הפייסבוק שלו הוסיף הרצוג: "העם שלנו חווה על בשרו את שתיקתו של העולם ולא יכול להיות אדיש מול הרצח והטבח שמשתוללים בסוריה" וקרא ל"קליטת פליטים מבוקרת".

ח"כ שטרן, ששב לכנסת עם התפטרותו של שי פירון, כתב השבוע: "נוכח התמונה הקשה של גופת הילד הסורי - גם אנחנו לא יכולים לעמוד מנגד. אני קורא לראש הממשלה להעניק מקלט ובית למספר מוגבל של פליטים סוריים ובמידה מסוימת לשחזר את החלטתו של ראש הממשלה מנחם בגין (לקליטת הפליטים מווייטנאם)".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ