ח"כים במחנה הציוני: איימו לפעול נגדנו אם נקדם צדק בארנונה

14 ח"כים שתומכים בהצעה לתקצוב דיפרנציאלי של חינוך ורווחה ברשויות ננזפו על ידי ראשי רשויות מבוססות. ח"כ איתן ברושי: יוסי יונה אינו חלק טבעי מהמפלגה

אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי

חברי כנסת במחנה הציוני, שתומכים בהצעות חוק המבקשות לקדם חלוקה מחדש של תקציבי הרשויות המקומיות, נתונים למכבש לחצים ואיומים הן מצד ראשי הרשויות המבוססות והן מצד חבריהם לסיעה.

הצעת החוק לתקצוב דיפרנציאלי של שירותי חינוך ורווחה ברשויות המקומיות, שהונחה על שולחן הכנסת ביולי על ידי ראשי השדולה לצדק חלוקתי, יוסי יונה (המחנה הציוני), אורלי לוי־אבקסיס (ישראל ביתנו) ומיקי (מכלוף) זוהר (הליכוד), נועדה להגדיל את התקצוב הממשלתי של הרשויות החלשות ולהקטין אותו עבור הרשויות החזקות בהיקף של שני מיליארד שקלים לפחות. בשבוע שעבר קיבלו 14 הח"כים של המחנה הציוני, החתומים על ההצעה, מכתב נזיפה מראשי הרשויות, שעליו חתומים, בין השאר, ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, ראש עיריית חולון מוטי ששון וראש עיריית ראשון לציון דב צור.

במקביל, שלחו גם נציגי ההתיישבות העובדת בסיעת המחנה הציוני, חברי הכנסת איתן ברושי ודני עטר, מכתב דומה ליו"ר המפלגה יצחק (בוז'י) הרצוג, בנוגע להצעת חוק נוספת, המבקשת לחלק מחדש את ההכנסות מארנונה בין מועצות אזוריות לבין ערי פיתוח בקרבתן. גם מאחורי ההצעה הזאת עומדים חברי הכנסת יונה, לוי־אבקסיס וזוהר. ברושי אף תקף את חבר סיעתו יונה ואמר כי האחרון "אינו חלק טבעי ממפלגת העבודה".

במכתב לח"כים כתבו ראשי הרשויות המבוססות: "חתימתכם על ההצעה נעשתה מבלי להיוועץ עם איש מאתנו, ראשי הרשויות שאתם אמורים לייצג בכנסת... לא לסוג החברות ושיתוף פעולה הזה אנו מצפים, (אלא) להתייעצות קבועה ושוטפת על כל נושא שנוגע לשלטון המקומי בטרם תנקטו עמדה".

"אין לי קשיים בהבנת הנקרא. אני מבינה היטב את האיום המרומז במכתב של ראשי הערים - אם לא אסיר את חתימתי יחסלו אותי בפריימריז", אמרה בשבוע שעבר בנאום בכנסת ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני). "אני לא מתבלבלת, מדובר בכוחות אדירים, זה בהחלט יכול לקרות", הוסיפה. לדבריה, "הבחירה כאן היא ברורה - בין חלוקה מחדש של ההון לטובת הרשויות החלשות, לבין השלמה עם כך שיש אזרחים ששווים פחות". עוד אמרה בירן כי הופתעה מחתימתו של חולדאי על המכתב וכי מפלגת העבודה "איננה יכולה לתפקד כלוביסטית של קבוצות לחץ".

חולדאי, ששון וצור היו גם בין ראשי הערים שאיימו בשבוע שעבר על שר האוצר משה כחלון לפגוע בתוכניות בתחום הדיור אם תקודם התוכנית הממשלתית לתקצוב דיפרנציאלי. בלחץ מרכז השלטון המקומי וועד 15 הערים המבוססות התוכנית כבר הוצאה מהצעת התקציב, וכעת היא נמצאת בדיונים בין האוצר לרשויות המקומיות. אלא שראשי הרשויות החזקות החליטו לקבור אותה סופית מבלי לחכות לסוף הדיונים.

חולדאי העדיף שלא להתייחס לדברים. ממרכז השלטון המקומי נמסר כי הוא פועל כדי "לקדם תקציבים מועדפים וייעודיים לפריפריה". עוד נמסר: "לכל ילד מגיע חינוך שווה ולכן הקמנו יחד עם משרד האוצר ועדה מקצועית שתגדיר מהו סל חינוך בסיסי. הבעיה האמיתית נמצאת ברשויות החלשות ביותר, השייכות למגזר הערבי״.

במכתב להרצוג, המתייחס להצעת החוק לחלוקה מחדש של ההכנסות מארנונה בין מועצות אזוריות לבין ערי פיתוח בקרבתן, דרשו חברי הכנסת ברושי ועטר בשבוע שעבר "לעצור באופן מיידי את קידום ההצעה, שמניעיה לא ענייניים". עוד כתבו השניים: "ההצעה הונחה ללא התייעצות מוקדמת עם חברי הסיעה, בה קיים מגוון דעות שונות ביחס לשיטות תקצוב והקצאת שטחים במועצות האזוריות וברשויות המקומיות". הם הוסיפו: "גם במחנה שלנו נשמעים קולות צורמים נגד התיישבות והמרחב הכפרי... הצעת החוק פוגעת משמעותית בקהל רחב המזוהה אידיאולוגית עם המחנה הציוני. הסיעה ואתה לא יכולים להיות שותפים למהלכים שיפגעו בצורה קריטית במועצות האזוריות ומקומיות".

לדברי פעילים במחנה הציוני, בדיון בשבוע שעבר בסיעה, אמר ברושי ליונה כי אם לא יסיר את הצעת החוק - הקיבוצים והמושבים יפעלו נגדו בפריימריז. בסוף השבוע הכחיש ברושי בשיחה עם "הארץ" כי איים על יונה - "זאת בכלל לא השפה שלי", אמר - אך הוסיף כי "יונה הוא לא חלק טבעי ממפלגת העבודה. יש מסגרת וצריך לכבד אותה. מי שנושא את שם 'המחנה הציוני' לא יכול לפעול בלי תיאום".

ב"הארץ שישי" פורסמו נתונים של תשלומי הארנונה שמעבירה הממשלה לרשויות המקומיות, אשר הסתכמו בשנה שעברה בכ-900 מיליון שקלים. מניתוח הנתונים עולה פער של מאות אחוזים בין יישובים שונים, שלעתים מפרידים ביניהם רק כמה מאות מטרים. כמו כן מתברר כי המועצות האזוריות, שבהן מתגוררים פחות מ–10% מתושבי המדינה, נהנות מכ-46% מכספי הארנונה הצבאית, וכי הרשויות הערביות קיבלו רק 0.038% מהארנונה של שאר משרדי הממשלה.

"הנתונים המופיעים בכתבה מחזקים את הצורך הדחוף בקידום חקיקה שתתקן את העוול ההיסטורי שבאופן חלוקת הארנונה של המועצות האזוריות", אמר ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני). לדבריו, "כל מי שמעלה על נס ערכים של סולידריות חברתית וערבות הדדית בחברה הישראלית חייב לתמוך בתיקון העיוות הזה. אני מקווה שנוכל לעשות זאת בשיתוף פעולה עם ההתיישבות העובדת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ