בניגוד לחוק, תקציב הביטחון החשאי לא הוגש לכנסת; הח"כים אישרו אותו בלי לעיין בו

האוצר לא מסר את התקציב החסוי לכנסת, בניגוד לחוק הקובע כי עליה לקבלו עד 31 באוגוסט, בצמוד לתקציב המדינה. משרד האוצר: מתאמצים להעביר את המידע בהקדם

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אישור תקציב המדינה בכנסת, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

מליאת הכנסת אישרה בשבוע שעבר את מסגרת תקציב הביטחון, כחלק מתקציב המדינה, אלא שאיש מהח"כים לא ידע על מה הוא מצביע: אף שהחוק דרש ממשרד האוצר להעביר לכנסת עד 31 באוגוסט פירוט מלא של התקציב החסוי של מערכת הביטחון, הכולל עשרות מיליארדי שקלים, המסמך לא הועבר עד כה לידי הוועדה המסווגת שאמורה היתה לדון בו לפני ההצבעה.

בכנסת טענו שמדובר בעדות נוספת לקושי של הח"כים לפקח על תקציב מערכת הביטחון ולמלא את תפקידם. על פי החוק, כל הח"כים מקבלים פירוט של התקציב הגלוי של מערכת הביטחון. במקביל, קבוצה מצומצמת של ח"כים, החברים בוועדה המסווגת לענייני תקציב מערכת הביטחון, נחשפים לפירוט חלקי בלבד של הדרישות הכספיות המסווגות, ומחליטים אם לאשר אותן. את הוועדה המסווגת מרכיבים חברי וועדת החוץ והביטחון וועדת הכספים של הכנסת.

הוראת השעה לחוק יסוד משק המדינה לגבי הגשת תקציב 2015–2016 קובעת כי יש להניח את הצעת התקציב על שולחן הכנסת לכל המאוחר ב–31 באוגוסט. בשנים האחרונות עמדו משרדי האוצר והביטחון בלוחות הזמנים והגישו את התקציב המלא במועד. אלא שהשנה, חרף דרישות מפורשות שהעבירה הכנסת, התקציב המסווג לא הושלם ולא הועבר עד מועד ההצבעה. גם בשנה שעברה התמהמהו שני המשרדים בהעברת התקציב המפורט, אלא שהכנסת התפזרה עוד לפני אישורו הסופי של תקציב המדינה.

חברים בוועדת החוץ והביטחון, שביקשו בימים האחרונים לקבל לידיהם את התקציב המסווג, גילו שמשרד האוצר לא העביר אותו עד כה לכנסת. "עצם העובדה שכלל מסמכי התקציב מוגשים לחברי הכנסת רק יומיים לפני ההצבעה בכנסת היא בעייתית", אמר ל"הארץ" ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני). עם זאת, הוא הוסיף כי העובדה שאף אחד מהח"כים לא נחשף לתקציב הביטחון המלא יום אחרי ההצבעה בעייתית עוד יותר, ונובעת מ"התנהלות רשלנית ובלתי מקצועית של משרד האוצר״.

בן ראובן, אלוף במילואים וחבר בוועדת החוץ והביטחון, ניסה לקבל לידיו עותק של התקציב החסוי, אך עד כה לא הצליח. לדבריו, ״ברור לחלוטין שתקציב הביטחון, כפי שהוצג לח"כים, איננו תקציב הביטחון שיהיה בתוכנית העבודה 2016-2015. לאור גודלו ועוצמתו של תקציב זה, ברור שהתקציב הכולל איננו זה שעל פיו תפעל מדינת ישראל״.

מסגרת תקציב הביטחון שאושרה במליאת הכנסת בשבוע שעבר עומדת על כ–56.1 מיליארד שקלים, ולפי הערכות היא עשויה לגדול בארבעה עד תשעה מיליארד שקלים בחודשים הקרובים, באמצעות תוספות שונות.

רק כ–20% מהתקציב הוגדרו בשנים האחרונות כתקציב גלוי שהיה חשוף לכל הח"כים, וכלל נושאי ביטחון כלליים ותקציב הנוגע להגנת העורף. ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי ״תקציב הביטחון הלא מסווג הועבר לכנסת בזמן הנדרש, לצד דברי הסבר מפורטים". לפי המשרד, זהו תקציב מורכב ביותר, ותהליך גיבושו מתנהל בכל שנת תקציב. "אנו עושים מאמצים להעביר את המידע בהקדם האפשרי, תוך שמירה על בקרה אפקטיבית של משרד האוצר על תקציב הביטחון״, הוסיפו.

מסמך שהוכן לאחרונה במרכז המחקר והמידע של הכנסת חושף את הבעיות בפיקוח הפרלמנטרי על תקציב הביטחון. לפי המסמך, "פרטי התקציב שהוגשו לאישור הוועדה המשותפת (הוועדה לתקציב הביטחון) לא היו תואמים לחלוטין לתוכנית העבודה של צה"ל, כפי שהוצגה לחברי הוועדה בדיוני התקציב".

כותבי המסמך הוסיפו כי "גם בדו"ח ועדת לוקר ישנה התייחסות לחוסר ההתאמה לעתים בין תוכניות העבודה למסגרת התקציב — ומצב זה נבע, בין היתר, מההנחה הסמויה של מערכת הביטחון כי התקציב יגדל במשך השנה".

את המסמך הכין אליעזר שוורץ ממרכז המחקר לבקשתה של ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני). זו הפעם הראשונה שבה הכנסת מפרסמת מסמך מפורט על תקציב הביטחון, שנכתב בשיתוף עם הוועדה המסווגת לענייני תקציב מערכת הביטחון.

הוועדה לתקציב הביטחון אחראית לאישור פרטיו (בעוד שוועדת הכספים מאשרת רק את המסגרת של התקציב) ולאישור שינויים שוטפים בו במשך השנה. לאחר הנחת הצעת תקציב הביטחון על שולחן הוועדה המשותפת, הוועדה מקיימת בה סדרת דיונים ובוחנת את הצעת התקציב ואת התאמתה לתוכניות העבודה של גופי צה"ל ומשרד הביטחון.

הפרסום של מרכז המחקר קובע כי ספר תקציב הביטחון — המוגש לאישור הוועדה ומכיל את פרטי ההוצאה המתוכננת לשנת התקציב הקרובה — כלל עד כה מספר קטן יחסית של תחומי פעולה ותוכניות. כמו כן, נקבע כי דברי ההסבר בספר היו כלליים למדי ולא התייחסו לשינויים התקציביים בגופי צה"ל ובמשרד הביטחון שנעשו במשך השנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ