ח"כים ערבים במתקפה חסרת תקדים על מפלגת העבודה: "האמא והאבא של הגזענות"

העימות פרץ על רקע ניסיונות נתניהו לשדל את חברי הרשימה לסייע לו להעביר את מתווה הגז. הח"כים הערבים הזכירו שורת הצבעות בהן במחנה הציוני העדיפו לתמוך בקואליציה במקום להתייצב לצידם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

עימות חריף פרץ היום (שני) בין חברי הרשימה המשותפת לאנשי המחנה הציוני על רקע ניסיונותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשדל את חברי הרשימה לסייע לו להעביר את מתווה הגז בכנסת. חברי הכנסת ג'מאל זחאלקה ואחמד טיבי השתלחו בחברי מפלגת העבודה, האשימו אותם בגזענות והזכירו שורת הצבעות בכנסת שבהן המחנה הציוני העדיף לתמוך בעמדת הקואליציה במקום להתייצב לצד ערביי ישראל.

קצפם של הח"כים הערבים יצא בעיקר נגד חברות הכנסת סתיו שפיר ומיכל בירן שרמזו בימים האחרונים על האפשרות שיחברו לנתניהו. "מי פגע בנו יותר, הליכוד או מפלגת העבודה? מפלגת העבודה, כמובן", אמר זחאלקה מעל דוכן הנואמים במליאה והוסיף, "הליכוד בנה התנחלויות ליד היישובים הערביים, אתם בניתם את הקיבוצים שלכם, את הסוציאליזם שלכם על החורבות והאדמות שלנו. אתם באים, מדברים בשם צדק חברתי, בשם שמאל, מגלגלים עיניים למעלה, משתינים עלינו מלמעלה בשם האוניברסליות, בשם שמירה על ערכים".

זחאלקה האשים את שפיר בהתנהלות גזענית ואמר, "הגדילה לעשות אשת הצדק החברתי, חברת הכנסת סתיו שפיר, שמעולם לא דיברה אתי מלה. אפילו לא אומרת לי שלום. אני שקוף בשבילה. הערבים לא קיימים". אחר כך הוסיף, “הימין הקיצוני לפחות בני אדם, אומרים לך שלום ומחייכים אליך. אפילו אנשי ישראל ביתנו מחייכים אלינו, אבל מפלגת העבודה הם האבא והאמא של הגזענות. אתם המצאתם את הגזענות. מי שלקח לנו את הארץ, מי שגירש אותנו, לא אלו שאומרים 'מוות לערבים', אלא אלה שאמרו לנו: הבאנו שלום עליכם. בושה וחרפה".

ח"כ טיבי תקף את בירן וחבריה למפלגה ומנה את שורת ההצבעות שבהן העדיפה המפלגה שלא לעמוד לצד הציבור הערבי בישראל. לדבריו, “אתם מעזים להטיף לנו מוסר? איפה הייתם בזמן ההצבעה על חוק איחוד משפחות? איפה הייתם בנושאים החשובים לציבור הערבי? איפה הייתם כאשר נהרסו הבתים שלנו? לא ראיתי אף לא חבר כנסת אחד מבקר בבית הרוס. כאשר אנחנו מעלים את זה במליאה אתם נעלמים כי זה מביך אתכם לעמוד לצד הח"כים הערבים בנושאים שחשובים לנו. ואתם שולחים לנו מכתבים יהירים, מתנשאים".

בירן אמרה בתגובה: “אני לא חושבת שזאת הטפת מוסר או התנשאות, אלא דיאלוג לגיטימי בין שותפים למען מטרה שנוגעת לכלל אזרחי ישראל".

ח"כ ציפי לבני הגיבה גם היא לביקורת על שסיעתה תמכה בחוק הטרור ולא הצביעה על ביטול האיסור לאיחוד משפחות. לדבריה, “זה שאנחנו באופוזיציה לא אומר שנעשה אתכם עסקאות על חשבון השקפת העולם והערכים שלנו. העובדה שאנחנו ביחד באופוזיציה לא תגרום לנו לוותר על הדברים שאנחנו מאמינים בהם. אני הבאתי את חוק הטרור ומתנגדת לאיחוד משפחות ולא מתכוונת לעשות אתכם עסקה של חוק טרור מול מתווה הגז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ