מרצות פנו לשטייניץ: כניעה לחרדים בוועדה למינוי דיינים תפגע ברבבות ישראלים

על רקע הלחצים של ש"ס ויהדות התורה לסכל מינוי רבנים ליברלים ולקראת כינוס הוועדה מחר, חתמו עשרות מרצות על עצומה לשר העומד בראשה. "העדף את טובת האזרח על פני עסקאות פוליטיות"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הדין הרבני האזורי בתל אביב
יאיר אטינגר

"הכניעה לכוחות פוליטיים תפגע בחייהם ובחירותם של עשרות אלפי נשים וגברים בישראל בעשורים הבאים", כך מזהירות עשרות נשים, דתיות וחילוניות, בעצומה שנשלחה לשר יובל שטייניץ לקראת כינוסה מחר (חמישי) של הוועדה למינוי דיינים ששטייניץ עומד בראשה.

הנשים פנו לשר על רקע הלחצים שמפעילות ש"ס ויהדות התורה לסכל מינוי של רבנים הנחשבים ליברלים, לקראת סבב מינויים רחב הכולל עשרות דיינים, והן קוראות לו לדאוג למינוי של בוגרי צבא ובעלי השכלה אקדמית. על העצומה חתומות עשרות נשים, בהן מרצות במוסדות אקדמיים ובמדרשות תורניות לנשים, בהן פרופ' שולמית אליצור מהחוג לספרות באוניברסיטה העברית, פרופ' ורד נעם, ראשת החוג ללימודי התרבות העברית באוניברסיטת תל אביב, ורחלי שפרכר-פרנקל, העומדת בראש תוכנית ללימודי הלכה במדרשת מת"ן וסגנית ראש מדרשת נשמת.

הישיבה המתוכננת למחר תתכנס רק אם יושגו הבנות מוקדמות בין ש"ס, יהדות התורה, הבית היהודי והנציגים העצמאיים בוועדה, ולפי שעה לא הושגו הבנות כאלה. אם תתכנס, מסתמן כי לא יועלה להצבעה סבב המינויים לבית הדין הרבני הגדול, בין היתר בגלל אי הסכמה על מינויו של הרב אוריאל לביא, דיין מצפת שהחרדים מתנגדים למינויו. באשר למינויים לבתי הדין האזוריים - ש"ס לוחצת לא להצביע על כל התקנים הדורשים איוש - 24 דיינים - בשל ההערכה כי לא תוכל לגייס רוב שיחסום מועמדים מקלים מדי לטעמה. שטייניץ הוא גורם מפתח, הן כמי שקובע את סדר היום של הוועדה והן כלשון מאזניים בין הגושים בכל הצבעה שתעלה.

"אנו, נשים אקדמאיות ממוסדות שונים וממגזרים מגוונים, פונות אליך, השר יובל שטייניץ, בקריאה להכיר במשמעות ההיסטורית של הצבעתך בישיבה הקרובה של הוועדה", כתבו הנשים במכתבן. "כיו"ר הוועדה למינוי דיינים, אשר מהווה את לשון המאזניים בין הגושים השונים אשר נוצרו בין חברי הוועדה, יש בכוחך להשפיע על זהותם של 24 הדיינים אשר ייבחרו לבתי הדין הרבניים האזוריים ולשבעת הדיינים אשר ייבחרו לכהן בבית הדין הרבני הגדול. בכך, למעשה, יש בכוחך להשפיע על התנהלותה של מערכת בתי הדין הרבניים בעשורים הבאים וכתוצאה מכך על גורלם, חייהם וחירותם של עשרות אלפי אזרחי ואזרחיות מדינת ישראל".

"אנו סמוכות ובטוחות כי יושר לבך ומצפונך יביאו אותך לתמוך בדיינים הראויים ביותר: אלו המעורבים בדעת עם הבריות, אשר מעורים בחברה הישראלית לגווניה השונים, אשר שירתו בצבא, הינם בעלי השכלה כללית רחבה ואשר הוכיחו את יכולתם להיות קשובים לציבור הישראלי בכללותו ולמצוקת הנשים העגונות ומסורבות הגט. אנו קוראות לך לבחור בדיינים אשר יפעלו באופן נחרץ, אמיץ ויצירתי למניעת סחטנות, עגינות  וסרבנות גט".

עוד כתבו הנשים כי "אנו מודעות היטב ללחץ הרב אשר מפעילים הפוליטיקאים החרדים למען מינויים של דיינים אחרים, המקורבים לדמויות בעלות כוח ממגזר צר מאוד, אשר אינם מעורים בצרכי הציבור הישראלי בכללותו ואשר יש חשש אמיתי כי יימנעו מקבלת הכרעות ראויות ואמיצות. הכניעה לכוחות פוליטיים אלה תפגע בחייהם ובחירותם של עשרות אלפי נשים וגברים בישראל בעשורים הבאים. אנו פונות אליך בקריאה ובזעקה: אנא העדף את טובתן של נשות ישראל ושל אזרחי מדינת ישראל על פני עסקאות פוליטיות ואינטרסים צרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ