התקציב החסוי של מערכת הביטחון הועבר לכנסת, אך הח"כים לא יכולים לראותו בגלל הפגרה

משרדי האוצר והביטחון נדרשו להעביר את התקציב החסוי בצמוד לתקציב המדינה שאושר, אך עשו זאת עשרה ימים אחרי המועד האחרון. כעת, חברי הוועדה המסווגת יוכלו לבחון אותו רק אחרי החגים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

משרד האוצר העביר לכנסת את התקציב החסוי של מערכת הביטחון, באיחור של עשרה ימים מן המועד המותר בחוק. ביום חמישי שעבר, לאחר הפרסום בנושא ב"הארץ",  הועבר התקציב אך עד כה לא התאפשר לחברי הכנסת המורשים לעשות זאת לעיין בו, בשל החג והפגרה בה נתונה הכנסת. משרדי האוצר והביטחון נדרשו, על פי החוק, להעביר את התקציב החסוי בצמוד לתקציב המדינה, עד ה-31 באוגוסט. מליאת הכנסת אישרה בתחילת החודש את מסגרת תקציב הביטחון, כחלק מתקציב המדינה, מבלי שחבריה ראו לאן מיועד מרבית הכסף שאושר.

בכנסת טענו שמדובר בעדות נוספת לקושי של הח"כים לפקח על תקציב מערכת הביטחון ולמלא את תפקידם. על פי החוק, כל חברי הכנסת מקבלים פירוט של התקציב הגלוי של מערכת הביטחון, ובמקביל קבוצה מצומצמת מתוכם, החברים בוועדה המסווגת לענייני תקציב מערכת הביטחון, נחשפים לפירוט חלקי בלבד של הדרישות הכספיות המסווגות של מערכת הביטחון ומחליטים אם לאשר אותן. ח"כ (והאלוף במילואים) איל בן ראובן, שביקש לראות את התקציב, אמר היום (רביעי) כי "תקציב הביטחון הוצג באיחור ניכר ולכן תקציב המדינה עליו הצביעה הכנסת איננו התקציב האמיתי וכל דיוני התקציב בעייתיים". 

ישיבת ועדת חוץ וביטחון בכנסת, ביוליצילום: אמיל סלמן

את הוועדה המסווגת מרכיבים חברי ועדת החוץ והביטחון וועדת הכספים של הכנסת. הוראת השעה לחוק יסוד משק המדינה לגבי הגשת תקציב 2016-2015 קובעת כי יש להניח את הצעת התקציב על שולחן הכנסת לכל המאוחר ב-31 באוגוסט. בשנים האחרונות עמדו משרדי האוצר והביטחון בלוחות הזמנים והגישו את התקציב המלא במועד. אלא שהשנה, חרף דרישות מפורשות שהעבירה הכנסת, התקציב המסווג לא הושלם ולא הועבר עד מועד ההצבעה. גם בשנה שעברה התמהמהו שני המשרדים בהעברת התקציב המפורט, אלא שהכנסת התפזרה עוד לפני אישורו הסופי של תקציב המדינה.

מסגרת תקציב הביטחון שאושרה במליאת הכנסת בתחילת החודש עומדת על כ-55 מיליארד שקלים. על פי הערכות היא עשויה לגדול באופן משמעותי, באמצעות תוספות שונות, בין ארבעה לתשעה מיליארד שקלים במהלך החודשים הקרובים. רק כ-20 אחוז מן התקציב הוגדרו בשנים האחרונות כתקציב גלוי, שהיה חשוף לכל חברי הכנסת וכלל נושאי ביטחון כלליים ותקציב הנוגע להגנת העורף. 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לפרסום הראשון ב"הארץ" על העיכוב בהעברת התקציב כי, "תקציב הביטחון הלא מסווג הועבר לכנסת בזמן הנדרש, לצד דברי הסבר מפורטים. מדובר בתקציב מורכב ביותר ותהליך שמתנהל בכל שנת תקציב. אנו עושים מאמצים להעביר את המידע בהקדם האפשרי, תוך שמירה על בקרה אפקטיבית של משרד האוצר על תקציב הביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ