בשל המצב הביטחוני: חוק ההסדרה לא יעלה מחר לדיון בוועדת השרים לחקיקה

ההצעה, שזוכה לרוב גדול בוועדה, נועדה להכשיר הפקעת אלפי קרקעות פרטיות של פלסטינים בידי מתנחלים, וכן להסדיר את מעמדם של מאחזים שבג"ץ הורה לפנות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה לא תקיים מחר (ראשון) דיון באישור חוק ההסדרה בעקבות המצב הביטחוני. ח"כ יואב קיש (הליכוד), שיזם את החוק שנועד להכשיר הפקעת קרקעות פרטיות של פלסטינים בהתנחלויות, הודיע לוועדה כי הוא מושך אותו לאור המצב.

קיש הגיש את החוק במסגרת ניסיון נוסף של מפלגות הימין להסדיר בחקיקה את המהלך. על פי בדיקה שערכה עמותת הימין "רגבים" והוגשה לחברי כנסת במאי, 2,026 מבנים בהתנחלויות בנויים על קרקעות פרטיות של פלסטינים. לצד קיש חתומים על ההצעה גם ח"כים מהבית היהודי, כולנו, יהדות התורה וישראל ביתנו. על פי ההצעה, פלסטינים שיוכיחו את בעלותם על קרקעות שעליהן הוקמו מבנים במאחזים ובהתנחלויות יפוצו הן בקרקע והן בכסף, ובמקביל תתאפשר הפקעת האדמות והסדרתם התכנונית של היישובים במיקומם הנוכחי. גם מקרקעין שבעליהם נפקדים יופקעו, ואם ביום מן הימים יאותרו בעליהם המקוריים, הם יקבלו פיצוי הזהה לזה שקיבלו בעלי המקרקעין הפרטיים. החוק אינו מאפשר לבעלי הקרקעות הפלסטינים להתנגד לעצם הפקעת אדמותיהם.

מאחז עמונה, 2013צילום: אוליבייה פיטוסי

עד היום נמנעה הכנסת מלחוקק חוקים המתייחסים למעמד הקרקעות בגדה המערבית. כיום, בהתאם לחוק הבינלאומי, המפקד הצבאי הוא הריבון בשטחי הגדה, והוא שרשאי להחליט בנוגע למעמד קרקע מסוימת. אולם, הצעת החוק תשנה לחלוטין את המצב ולראשונה הכנסת היא שתקבע את מעמד האדמות בשטחים.

הצעת החוק נועדה לא רק למנוע דיון בפינוי עתידי של מאחזים, אלא גם לעקוף פסקי דין קיימים של בג"ץ. החוק קובע במפורש כי יש להסדיר תחילה את מעמדם של עמונה — המאחז הגדול ביותר בגדה, שבג"ץ הורה לפנותו עד סוף 2016; של עפרה, שם בג"ץ קבע מוקדם יותר השנה שיש להרוס תשעה מבנים עד פברואר 2017; ומצפה כרמים, שעתידו נדון כעת בבג"ץ. הרכבה הנוכחי של הוועדה, שבראשה עומדת שרת המשפטים איילת שקד, וחברים בה בין השאר השרים יריב לוין, אורי אריאל, מירי רגב, אופיר אקוניס, זאב אלקין, דני דנון ויובל שטייניץ, מבטיח כי יש רוב גדול להצעה. אולם, אחד החברים בוועדה הוא שר האוצר משה כחלון, שבהתאם להסכמים הקואליציוניים בין הליכוד לכולנו, הוא בעל זכות וטו לכל חוק שעשוי לפגוע במעמדו של בית המשפט העליון. אלא שכאמור, גם חבר ממפלגתו חתום על נוסח החוק שהוגש.

ב–2012 דחתה הכנסת ניסיון קודם לאשר את חוק ההסדרה, כאשר ראש הממשלה התנגד להצעה בטענה ש"מדינת ישראל היא דמוקרטיה שומרת חוק". ההצעה המקורית הונחה על שולחן הכנסת על ידי ח"כ דאז זבולון אורלב מהבית היהודי, כדי למנוע את פינוי חמשת בתי המריבה בגבעת האולפנה, שאכן פונו בסופו של דבר. בימין מפעילים לחץ רב על נתניהו לאשר את החוק, כאשר ח"כ בצלאל סמוטריץ', מהתומכים הבולטים בחוק, אף קרא לצרפו להסכם הקואליציוני בין הליכוד לבית היהודי ערב הקמת הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ