על רקע הביקורת על הליך המינוי - הושבעו 22 דיינים אזוריים חדשים

הרב הראשי יצחק יוסף אמר בטקס בבית הנשיא כי הדיינים עושים עבודת קודש וכי אינו מבין מדוע אין להם תדמית כזאת. בג"ץ סירב להוציא צו ביניים בעתירה נגד המינויים, אך הורה למדינה להשיב לה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס השבעת הדיינים בבית הנשיא, היוםצילום: מארק ניימן / לע"מ

בבית הנשיא בירושלים הושבעו היום 22 דיינים חדשים שיכהנו בבתי הדין האזוריים ברחבי הארץ. הטקס התקיים כמתוכנן, לאחר שבג"ץ דחה בשבוע שעבר בקשה להוצאת צו ביניים בעתירה בטענה לנפוטיזם וליקויים אחרים בוועדה למינוי דיינים, שבחרה ב-22 הדיינים, ועם זאת בג"ץ הורה למדינה להשיב לעתירה וקבע דיון בהרכב של שלושה שופטים.

לטקס הופיעו 22 הדיינים שנבחרו בחודש שעבר, כולם מצוידים בלבוש האופייני לדיינים - כובעי "המבורג" ומעילי "פראק" - שהקשו להבחין בין החרדים-ספרדים, החרדים-אשכנזים והדתיים-לאומיים - החלוקה הפנימית, שלפיה נבחרו.

נשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב הראשי יצחק יוסף, אמר כי "הדיינים היום עושים עבודת קודש. חותרים בכל כוחם לכוחא דהיתרא. אין להם תדמית כזו בחוץ, אני לא יודע למה". הוא שיבח את השר יובל שטייניץ, העומד בראש הוועדה למינוי דיינים על ש"נהג איתנו ביושר, כמו סרגל". שטייניץ קידם את ההסכמות בין המפלגות הדתיות, שאיפשרו סבב מינויים גדול.

בש"ס שבעי רצון בעיקר מסילוק שלושה רבנים המזוהים עם ארגון צהר, ומההפרדה בין ההצבעה על דייני בתי הדין האזוריים לבין ההצבעה על בית הדין הרבני הגדול, שמאפשרת לרב הראשי למנות דיינים זמניים לבית הדין הגדול כרצונו. ההפרדה מאפשרת לרב יצחק יוסף למלא את החסר בבית הדין הגדול על ידי מינויים זמניים, ללא צורך בוועדה למינוי דיינים.

השר שטייניץ אמר בטקס, כי לא ירחק היום ובו יכהנו בבתי הדין הרבניים נשים.

הרב דוד לאו אמר כי "בכל פעם שתעמדו לדין יעמדו לפניכם בדרך כלל בצד אחד זה איש, צד שני זו אשה. תעשו מאמץ לחשוב שהאיש העומד לפניכם הוא בן שלכם, שהאשה העומדת לפניכם היא הילדה שלכם. כי כאשר זה בן ובת אלו ילדים של בורא עולם שיש לנו אכפתיות כלפיהם".

הנשיא ראובן ריבלין אמר: "על כתפיכם מוטלת החובה להחיות את ישראל ולהביא גם צדק גם רחמים לבעלי ולבעלות הדין".

ח״כ רויטל סויד (המחנה הציוני) אמרה כי זהו הישג גדול לציבור "לאור העובדה שארבע שנים לא הצליחו למנות דיינים כלל". היא הוסיפה כי "רוב הדיינים שמונו הינם מתונים, חלקם אקדמאים וחלקם בוגרי צבא. דיינים אלו ישנו את הגישה לנשים ואת הצביון של בית הדין בעשורים הבאים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ