יהונתן ליס
יהונתן ליס

בצל ההסלמה במצב הביטחוני, יחזרו היום (שני) חברי הכנסת לפעילות בתום פגרת הקיץ הממושכת. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יצטרך להתמודד עם שורה של נושאים "כבדים" בחודשים הקרובים, ובראשם העברת תקציב המדינה ותקציב מערכת הביטחון, קידום חקיקה למאבק בטרור והשלמת הליכי אישור מתווה הגז. נתניהו ושרת המשפטים, איילת שקד, יצטרכו בקרוב להכריע גם בדבר זהות היועץ המשפטי לממשלה הבא.

נכון לעכשיו, בקואליציה ובאופוזיציה לא חושפים "שפנים" בדמות חוקים שנויים במחלוקת או תרגילים פרלמנטריים מרחיקי לכת. "אני משוכנע שגם במושב החורף הקואליציה תצליח להגשים את משימותיה ותפגין לכידות והרמוניה בעבודת הוועדות ובהצבעות במליאת הכנסת", התפייט בשבוע שעבר יו"ר הקואליציה, ח"כ צחי הנגבי, שאמור להשתלט על חברי הקואליציה השברירית ולשכנע את חברי הכנסת בימין להתלכד מאחורי המשימות השונות כדי שלא להביא לפירוק הממשלה.

מליאת הכנסת, ביוליצילום: אמיל סלמן

לעומתו, יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי, הבטיחה להמשיך ולמרר את חיי ממשלת נתניהו. "זה יהיה מושב של תקציב שלא פותר את הבעיות של מדינת ישראל והאזרחיות והאזרחים שלה, של ביטחון מעורער ושל הידרדרות מדינית", אמרה מיכאלי. "אנחנו מצדנו נמשיך להוביל אופוזיציה שתהיה אלטרנטיבה ברורה ותילחם למזער את הנזקים שנתניהו ימשיך לגרום למדינת ישראל".

כך או אחרת, בקואליציה ובאופוזיציה העריכו בימים האחרונים שאם לא יקרה מהלך בלתי צפוי, הממשלה, הנהנית מתמיכת 61 חברי כנסת בלבד, תוכל לצלוח גם את מושב החורף. "לאף אחת מהשותפות הקואליציוניות אין אינטרס ללכת עכשיו לבחירות, ולכן אף אחד מהשרים לא ימהר לפרק את הממשלה", אמר מקור בקואליציה.

ההידרדרות במצב הביטחוני צפויה להעניק רוח גבית לקידום שורה של חוקים הנוגעים להקשחת הלוחמה בטרור. בשנים האחרונות נכשלו ממשלות נתניהו פעם אחר פעם בהעברת חוק הטרור - קורפוס חוקים עב כרס המסדיר את התמודדות השב"כ וזרועות הביטחון הנוספות עם חשודים בטרור ובהתארגנויות שנועדו לבצע פיגועים בישראל. כעת עשויה הכנסת לפעול באופן אינטנסיבי כדי להשלים את חקיקת המסמך.

במקביל, אף שרק לפני חודשים אחדים אישרה באופן סופי חוק המחמיר את הענישה כלפי מיידי אבנים, יתבקשו חברי הכנסת לקדם נוסח חדש שיידרוש עונשי מינימום למעורבים בהתפרעויות בתוך תחומי הקו הירוק. משימה נוספת שהקואליציה תפעל לקדם היא ביטול הסנקציות הפליליות לצעירים חרדים שינסו להשתמט משירות צבאי, בהתאם לסיכומים שהושגו בין נתניהו לסיעות החרדיות ערב הקמת הממשלה.

רק לפני שבועות אחדים עסקו כלי התקשורת בישראל ב"סעיף ההשתקה" – האוסר על עיתונאי רשות השידור להביע דעה בתוכניותיהם. בעקבות המחאה הבהיר נתניהו שבכוונתו לפעול לביטול הסעיף ואף מיהר לפרסם תיקון לחוק שאישרה הכנסת. אלא שעל אף הבהילות שבה נוסח החוק, בממשלה החליטו לגרור רגליים. אתמול ההחלטה על ביטול הסעיף אמורה היתה להגיע לוועדת השרים לחקיקה, אך המהלך נדחה בשבוע לפחות.

יישומו של החוק הנורבגי בשבועות הקרובים, צפוי לחזק גם הוא את הממשלה המכהנת. הקואליציה הצרה של נתניהו הותירה רק מעט חברי כנסת ללא תפקידים סביב שולחן הממשלה שיכולים לעסוק בעבודת הכנסת. כניסתם של חמישה חברי כנסת חדשים, על חשבון שרים שיתפטרו מהכנסת צפויה לפתור לא מעט כאבי ראש ולהקל את העומס שבו נתקלה הקואליציה בוועדות. במקביל, השרים שיתפטרו לא יצטרכו יותר לשבת שעות ארוכות במליאה בהמתנה להצבעות המייגעות על חוקים שונים ויוכלו להתפנות לעבודת משרדיהם.

היום צפויה להתמנות מחדש ח"כ לשעבר שולי מועלם, לאחר שמנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, מיהר להתפטר בשבוע שעבר והיה ראשון השרים המנצל את החוק הנורבגי החדש. גם השר אריה דרעי מש"ס צפוי להתפטר כדי לפנות את מקומו לח"כ לשעבר אברהם מיכאלי. בליכוד עדיין לא החליטו מי מבין השרים יפרוש לטובת הח"כ העתידי, אמיר אוחנה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ