נתניהו בפתח מושב הכנסת: נכריע גם את גל הטרור הזה; הרצוג: אתם מובילים למצדה

חברי הרשימה המשותפת עזבו את האולם בעת נאומו של ראש הממשלה, שתקף את ח"כ זועבי. הרצוג: "כולנו מאוחדים במלחמה בטרור, אבל זו לא סיבה להיכנס לממשלה כושלת"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"אנחנו מדינת חוק ונמצה את הדין עם כל מי שירים יד - ערבים ויהודים כאחד" - כך אמר היום (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח מושב החורף של הכנסת. חברי הכנסת מטעם הרשימה המשותפת עזבו את אולם המליאה עם תחילת נאומו של נתניהו וח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) הוצא מהאולם לאחר שהתפרץ לנאום. 

"אויבינו עדיין לא למדו: הטרור לא יכניע אותנו", הוסיף נתניהו בהתייחסו לרצף הפיגועים האחרון. "פעם אחר פעם, אנחנו אלה שמכריעים אותו. 'כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ'. גם את גל הטרור הנוכחי נכריע. מה שמנחה אותנו הוא ההכרה שאנחנו נאבקים מאבק צודק". לדבריו, "ידענו פיגועים לפני ואחרי הקמת המדינה, לפני מלחמת ששת הימים ואחריה, כשתהליך השלום היה בעיצומו וכשהוא נעצר. הטרור אינו נובע מתסכול בשל אי-התקדמות בתהליך המדיני. ברור נובע מהרצון להשמיד אותנו. זה המניע שלו גם בימינו אנו".

בהתייחסו למתיחות סביב הר הבית אמר נתניהו: "משתמשים בתעמולה שקרית בקשר להר הבית כדי לחולל פרעות. יש כאלה שאומרים לנו היום שליהודים אין קשר להר הבית, טוענים בעזות מצח שליהודים אין בכלל קשר למקום הזה. כנראה שאפשר לומר הכל. הם אומרים שהיהודים מלכלכים ומטמאים את ההר וחוזרים על השקר שיש לנו כוונה להרוס את מסגד אל אקצא או לשנות את הסטטוס קוו במקום - שקר מוחלט. אנחנו מחויבים לשמירת הסטטוס-קוו בהר הבית ושומרים בקפדנות על המקומות הקדושים של כל הדתות. אלמלא ישראל, קיצוני האיסלאם היו מגיעים לכאן והורסים את האתרים הקדושים, כפי שהם עושים במזרח התיכון כולו. אנחנו אלו שמגנים על קודשי כל הדתות בירושלים".

נתניהו הפנה אצבע מאשימה כלפי הפלסטינים ונשיאם מחמוד עבאס (אבו מאזן), שלדבריו עודדו את גל הטרור הנוכחי באמצעות הפצת שקרים: "זו הסתה מסוכנת מאוד, שגם גובה מחיר בחיי אדם, ומפיציה בראש ובראשונה הם חמאס והרשות הפלסטינית. לצערי הם אינם מחנכים לשלום, אלא להמשך הסכסוך. הם מטמיעים הסתה אנטישמית בספרי החינוך בתקשורת וברשתות החברתיות. אבו מאזן חייב להתנער מדברי ההסתה ולגנות בתוקף את הפיגועים, בדיוק כפי שאני גיניתי פיגועים שביצעו קיצונים". נתניהו הוסיף: "קראתי רק לאחרונה לאבו מאזן בנאומי באו"ם לשבת ולדבר, אבל הוא מתמיד בסרבנותו. יהיה עליו לוותר על זכות השיבה, להכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. הוא הרי יודע שהוא יצטרך לתת לנו מה שהוא דורש לעם שלו".

נתניהו תקף את חברי הרשימה המשותפת בשל דברים שאמרו לאחרונה: "אנחנו רוצים דו-קיום, ומשקיעים השקעות במגזר הערבי שלא השקיעו ממשלות אחרות, בהיקפים אדירים. אבל לצערי אחד מהיושבים פה (ח"כ באסל גטאס) אמר: 'בני הזוג הנקין הם מתנחלים. אתה לא יכול להתייחס אליהם כאזרחים חפים מפשע'. מה זה אומר? שמותר לרצוח אותם? ח"כ (חנין) זועבי לא הגבילה עצמה למתנחלים: היא מצדיקה את מעשי הטרור באשר הם. היא אמרה בצער ובדאגה לביטאון חמאס: 'פעולה של יחידים איננה מספקת, צריך אינתיפאדה שלמה'. זה פשוט לא יאומן. חברת כנסת בישראל קוראת להתקפות טרור סיטונאיות נגד אזרחי ישראל. אין דבר יותר מוצדק מפתיחת חקירה פלילית נגדה. מי שקורא לרצח או מצדיק אותו אינו ראוי להיות חבר בבית הזה". 

ח"כ חנין זועבי וח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) הגיבו לדבריו של נתניהו. ח"כ זועבי אמרה בתגובה כי ראש הממשלה נותן "פרשנות מסולפת" לדבריה. היא הוסיפה כי היא "מגנה בחריפות את דברי הבלע וההסתה הפרועה נגד ההנהגה הערבית ובמיוחד נגדי ונגד עמיתי גטאס". ח"כ גטאס אמר כי "מעולם לא קראתי לאלימות והקישור הזדוני בין התנגדותי לכיבוש לבין הרג בני הזוג הנקין הוא מהלך הסתה פרוע שיש בו שיסוי מסוכן נגדי". 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, פנה בנאומו ל"ראש הממשלה בפועל בנימין נתניהו וזה המייעד את עצמו לראשות הממשלה, נפתלי בנט" והאשים: "נתניהו אומר שהוא מנהל את הסכסוך. ובנט? צריך ללמוד לחיות עם הסכסוך כמו רסיס בישבן. הסכסוך שאתם מנהלים בשנים האחרונות בדרככם הפך לסכין בגבם של אזרחי ישראל. כשלתם. הטרוריסטים השפלים הרימו ראש במשמרת שלכם. מה שאתם מציעים זוהי מצדה, זה 'לנצח תאכל חרב'". בנט התפרץ כמה פעמים לנאומו של הרצוג.

"אני מרגיש שאני יושב מול ראש הממשלה גולדה מאיר במלחמת יום הכיפורים, זאת שדחתה כל הצעת שלום לפני כן", הוסיף הרצוג. "הכתובת על הקיר ואתה (נתניהו) כמו שלושת הקופים - לא שומע, לא רואה, לא מדבר. אתה שהאשמת אותי ואת לבני שנחלק את ירושלים, מפרק אותה. מדיניות 'ניהול הסכסוך' שאתה מוביל בכל שנות כהונתך נכשלה, התרסקה, התפוצצה לכולנו בפרצוף. הרי לו הייתי אני ראש הממשלה הייתם ניצבים כעת על המרפסת בכיכר ציון ומדליקים הפגנות ענק בכל רחבי הארץ".

בהתייחסו לאפשרות שמפלגתו תיכנס לקואליציה אמר הרצוג. "כולנו מאוחדים במלחמת חורמה בטרור, אבל זו איננה סיבה להיכנס לממשלתכם הכושלת. כדי להיאבק בטרור ולגבות את כוחות הביטחון אני לא צריך להיות מיניסטר בממשלת האין מוצא והאין חזון שלכם".

בפתח נאומו קרא הרצוג להרגעת הרוחות: "נועדנו לחיות במדינה הזו יהודים וערבים יחדיו, לנצח. אתם, חברי הכנסת ומנהיגי הציבור הערבי, נדרשים לאחריות הזו בדיוק כמו חברי הכנסת ומנהיגי הציבור היהודי. עלינו לעקור משורש כל מרים סכין, אלה ואבן כנגד אזרח יהודי, ובאותה מידה עלינו למנוע מצעירים שטופי חימה וזעם להפליא מכותיהם באזרח ערבי רק בשל היותו אזרח ערבי". הרצוג הביע תמיכה בפירוק הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, שאותו מבקש נתניהו להוציא אל מחוץ לחוק, כמו גם תנועות הימין הקיצוני להב"ה ו"לה פמיליה". בתגובה מסר יו"ר להבה, בהתייחסו להרצוג: "סבא שלך (הרב הראשי לישראל לשעבר) מתהפך בקבר כשהוא שומע שאתה משווה בין ארגון שנלחם בהתבוללות לבין שונאי ישראל".

לפני נתניהו נאם נשיא המדינה ראובן ריבלין, שהתייחס גם הוא לאירועי הטרור האחרונים. "הטרור הרצחני והפונדמנטליזם האסלאמי מבקשים להרפות את ידנו כל העת, אך הם לא יוכלו לנו", אמר. "אנחנו נגדע את ידי הטרור המגואלות בדם, נילחם בטרור ביד קשה ולא נרחם על אכזרים". ריבלין הוסיף כי "על כולנו מוטלת האחריות לפעול להרגעת הרוחות ולזכור שיש לנו כוחות צבא ומשטרה ומערכת משפט, ורק בידיהם, מוטלות הזכות והחובה למצות את הדין עם האחראים לפשעים הנתעבים הללו". לדבריו, "דווקא בימים מתוחים אלה, עלינו לזכור כי בניית האמון בין יהודים וערבים בתוך מדינת ישראל ומחוצה לה אינה אפשרות - זהו כורח. גם אם נסגור את החלון הצד השני לא ייעלם, וגם אם נשרוף את הגשר היום נדרש להתחיל ולבנות אותו שוב מחר".

ריבלין שיבח את כוחות הביטחון על תפקודם באירועים והזכיר בהקשר זה את הביקורת על תנאיהם של אנשי הקבע: "אסור לנו לתת יד לשיח ציבורי המצייר אותם כפרזיטים, כמעמסה או נטל על הכלכלה. יש מה לתקן, תקנו את הדרוש תיקון בענייניות הנדרשת; אבל הדפו את ההשמצות ואת השיח המזלזל, הפוגע ברוח הצבא ובחייליו. עלינו להקפיד בכבודם ובמעמדם של חיילינו ומפקדינו העומדים על המשמר לילות כימים מתוך תחושת שליחות ומסירות".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בחר לסטות מהנוסח המקורי של נאומו ולהעביר לחברי הכנסת מסר: "הבקשה שלי היא שכל אחד ייגש למראה, יסתכל לעצמו בעיניים ויגיד, יש כאן שתי אפשרויות, האחת היא שאני רק ח"כ שמגיע ומשתתף בדיונים ומצדיק את המשכורת. אבל הדרך השנייה היא להגיד אולי לעת הזו נבחרתי, וכמנהיג ציבור אני אגיד לשולחיי דברים שאולי הם לא רוצים לשמוע. כי אם אנחנו לא נעשה את זה, אף אחד לא יעשה את זה. אי אפשר לגלגל את האחריות על גורמים אחרים. זו הבקשה היחידה שיש לי מחברי הכנסת לעת הזו".

מוקדם יותר אמר בנט בישיבת סיעת הבית היהודי: "כבר 20 שנה אנחנו שבויים בקונספציה של הפרטנר הפלסטיני והיא עולה לנו בדם. הרשות הפלסטינית היא לא פתרון, היא הבעיה. התמיכה במדינה פלסטינית היא רוח גבית לטרור, האמירות שלנו שצריך לתת להם מדינה מזינות אותם בתקוות שווא. לא היתה מדינה פלסטינית ולא תהיה מדינה פלסטינית. לטרור לא תהיה מדינה". בנט תקף גם את הח"כים הערבים: "פעלתי נמרצות לשילוב ערבים בכלכלה הישראלית. אבל כשאנחנו רואים את המנהיגות שלהם מחרחרת מלחמה ומסיתה נגד קיום ישראל, אני אומר להם 'אתם לא מנהיגים, ככה לא מנהיגים. תפסיקו את ההסתה. אתם גורמים לאסון למדינת ישראל וגם לכם'". 

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, קרא בישיבת סיעתו להביא להדחתו של הנשיא הפלסטיני עבאס: "פתאום שמנו את כל יהבנו על אבו מאזן", אמר, "זה הבל הבלים. הוא סירב לגנות רצח יהודים ורק גמגם משהו בימים האחרונים. הוא שולט ביד רמה בתקשורת, ופתאום הוא לא יודע לרסן אותם. יש חמאס וג'יהאד שעוסקים בטרור קונבנציונלי, אבו מאזן עוסק בטרור פוליטי". ליברמן הוסיף: "יש צורך דחוף להחליף את אבו מאזן. הוא נמצא בשלטון בזכותנו. יש אלטרנטיבות הרבה יותר טובות".

בהתייחסו לפערים האידיאולוגיים בין סיעתו לבין הממשלה הוסיף ליברמן: "השוני מהותי - במקום ביטחון לטווח ארוך, הממשלה מנסה לקנות שקט לטווח קצר. ביטחון משיגים ביד ברזל ולא בתחנונים". ליברמן הבהיר כי "כל עוד הממשלה תלחם בטרור היא תקבל מאתנו רשת ביטחון", אך לגבי האפשרות שמפלגתו תחבור לקואליציה אמר: "אנחנו לא מחפשים כסא. קיבלנו הצעה נדיבה בזמן המשא ומתן הקואליציוני. כל עוד אין שינוי במדיניות - אין שינוי בעמדתנו".

נתניהו בכנסת, היוםצילום: ליאור מזרחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ