אושרו בקריאה ראשונה שתי הצעות חוק נוספות להחמרת הענישה נגד מיידי אבנים

ההצעות מטילות עונש מינימום של שלוש שנות מאסר ל"אדם שפוגע שלא כדין באחר תוך שימוש בנשק מסוכן או פוגעני אחר" ומבקשות לקנוס הורי קטינים שהורשעו בעבירה זו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה שתי הצעות חוק שהגיש משרד המשפטים להחמרת הענישה של מיידי אבנים. ההצעה הראשונה מבקשת לקבוע בהוראת שעה עונש מינימום של שלוש שנות מאסר למיידים או למי שינסה לפגוע באדם אחר בנשק, והשנייה מבקשת להטיל קנסות על הורי קטינים שהורשעו בעבירות כאלה. שתי ההצעות עברו ברוב של 42 תומכים מול 11 מתנגדים. חוק נוסף המחמיר את הענישה של מיידי אבנים אושר סופית במליאת הכנסת במושב הקודם.

ההצעה הראשונה, שהיא למעשה תיקון לחוק העונשין, חלה על "אדם שפוגע שלא כדין באחר תוך שימוש בקליע, סכין, אבן או בנשק מסוכן או פוגעני אחר". במקרה זה יחול עונש מינימום, שבית המשפט יוכל לחרוג ממנו רק מטעמים מיוחדים. בנוסף, הציע משרד המשפטים לתקן את חוק הביטוח הלאומי, לקבוע כי לא ישולמו לאסיר גמלאות לאורך תקופת מאסרו ולשלול גמלאות מהורי ילד שהורשע בעבירת ביטחון או בעבירה של יידוי אבנים מתוך מניע לאומני בעת מאסרו.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "על רקע התפשטותה של תופעת יידוי האבנים בתקופה האחרונה, והסיכונים הרבים הכרוכים בה לגוף ולרכוש, מוצע לערוך תיקונים שעיקרם בהחמרת הענישה נגד מיידי האבנים לעבר כלי רכב בנסיעה ולעבר הולכי רגל, על דרך של קביעת הוראת שעה בחוק העונשין. קביעת עונשי מינימום היא חריג יוצא דופן בחקיקת העונשין.  עם זאת, חריגות התופעה, ייחודיותה וממדיה שהלכו והתרחבו בעת האחרונה, מצדיקות, באופן חריג, את קביעתם של עונשי מינימום במקרה זה כהוראת שעה".

ההצעה השנייה, תיקון לחוק הנוער, מבקשת להטיל קנסות על הורי קטינים שיורשעו בעבירות אלה. חוק הנוער מאפשר לבית המשפט שלא להרשיע קטין שעבר עבירה ובמקום זאת לחייב את הקטין או את הוריו בתשלום קנס או הוצאות משפט, לחייבם בתשלום פיצוי לנפגע העבירה או לדרוש מהם ערבות כספית להתנהגותו של הקטין. לפי ההצעה יוכל בית המשפט להשתמש באמצעים אלה גם במקרים שבהם הרשיע והעניש את הקטין, שלא כבחוק הקיים.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "הצעת החוק עוסקת בעיקרה באמצעים שבהם ניתן לנקוט כלפי הורי קטינים שהורשעו בדין פלילי ולא בקטינים עצמם. מטרתה של הצעת החוק היא להגביר את המעורבות הפעילה של ההורה במניעת עבריינות מצד הקטין, דבר שבסופו של דבר עשוי להיטיב הן עם החברה והן עם הקטין עצמו".

שרת המשפטים איילת שקד הציגה את שתי הצעות החוק: "לאחרונה אנו עדים לגל טרור העושה שימוש באבנים וסכינים שהם כלי רצח לכל דבר, כפי שנוכחנו לראות. חובתי כשרת משפטים היא להקל ולסייע לכוחות הביטחון ככל האפשר במאבק צודק זה, להתאים את מערכת המשפט להתמודדות עם כלי המשחית העכשוויים. חובתי גם להביא להפנמה בקרב הקמים עלינו כי יש מחיר לטרור". לדבריה, "התיקון הזה לא נולד מהאוויר. כשביקשתי לאחרונה לבחון את רף הענישה הנהוג אצלנו בבתי המשפט, ביחס לעבירות של יידויי אבנים ובקבוקי תבערה, נדהמתי לגלות את הזילות הנשקפת ממנו לחיי אדם. אנחנו נשים סוף לנוסחה המעוותת והכל כך לא יהודית הזו של 'רצחת וגם ירשת'".

ההצעה עוררה ביקורת מצד האופוזיציה. יו"ר מרצ, זהבה גלאון, הגדירה אותה כ"מחפירה", והוסיפה כי מדובר ב"איבוד עשתונות של הממשלה". לדברי גלאון, "לפני חודשיים הכנסת אישרה הצעה דרקונית נגד מיידי אבנים. ההצעה הזו מבקשת לקבוע לשופטים איך לפסוק. הפתרון לתופעה הוא רק פתרון מדיני, אין לכם סיכוי להיאבק בשאיפה של עם שלא רוצה להיות יותר עם כבוש".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר: "בבית הזה יש כאלה שלמרבה הצער בוחרים לשפוך דווקא עכשיו שמן על המדורה. החוק הזה בעייתי ביותר מבחינה משפטית, זה אי אמון בבית המשפט. מה זה ענישת הורים? איפה העיקרון של אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה?". חברו לסיעה, ח"כ יוסף ג'בארין, הוסיף כי "בהצעת החוק הזו נחצה קו אדום. לשלול קצבאות של ביטוח לאומי מאזרח שמשלם מיסים, אני בספק אם זה יהיה חוקתי. אני מקווה שבג"ץ יבין את הסכנה בחקיקה הזו".

פלסטינים מיידים אבנים בא-טור שבמזרח ירושלים, באפריל השנהצילום: Getty Images

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ