אהרונוביץ משיב להאשמות רגב: היא ביקשה לפתוח מעבר בקיר של הר הבית

בתגובה לקמפיין התקשורתי של שרת התרבות נגד מדיניותו של השר לביטחון הפנים לשעבר במזרח ירושלים, אמר אהרונוביץ: "היא נדנדה לי שאאפשר לה לעלות להר הבית, אמרתי לה 'על גופתי'"

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אהרונוביץ' ורגב בכנסת הקודמתצילום: אמיל סלמן
יוסי ורטר

הקמפיין התקשורתי של שרת התרבות והספורט מירי רגב נגד השר לביטחון הפנים לשעבר, כאילו הוא ומדיניותו ה"רופסת" במזרח ירושלים הולידו את ההתפרצות האלימה, תפס את יצחק אהרונוביץ בחופשה משפחתית שלווה בכרתים. בגדול, נחרבה לו החופשה. הטלפונים והמסרונים הבלתי פוסקים מהארץ העכירו את שלוות רוחו.

להגיד שהוא הופתע? התאכזב? התפכח? לא ממש. הוא מכיר את רגב היטב — ושלא בטובתו — מימיה כיו"ר ועדת הפנים של הכנסת, שבסמכותה גם הפיקוח הפרלמנטרי על עבודת המשטרה. הוא התוודע מקרוב לסגנונה הבוטה, לאישיותה ולדרך התנהלותה. קדנציה שלמה הם עבדו זה מול זו, מכורח הנסיבות והתפקידים, והוא אינו מתגעגע.

"כמעט שנתיים היא שיגעה אותי", הוא סיפר אתמול בהתרגשות. "שוב ושוב היא נדנדה לי שאאפשר לה לעלות עם ועדת הפנים להר הבית. היא גם רצתה לפתוח פתח מעבר בכותל הקטן (קטע קיר התמך המערבי של הר הבית, המצוי צפונית לכותל וצמוד לשער הברזל). אמרתי לה 'על גופתי. את לא מבינה שהר הבית יכול להדליק לנו את כל העולם המוסלמי?'. בכל כוחי שמרתי על הסטטוס־קוו בהר מכל משמר. שש שנים".

טרם הבחירות האחרונות הודיע אהרונוביץ על פרישתו מהחיים הפוליטיים, ומאז לא התבטא כלל בסוגיות שעל סדר היום, בהן גם מינוי המפכ"ל. לדבריו, הטענה שבשש שנותיו כשר הממונה מטעם ישראל ביתנו המשטרה לא פעלה בחופשיות ובתקיפות בהר הבית ובמזרח ירושלים שקרית, דמגוגית ונובעת מנקמנות אישית של רגב.

"ההוראות שלי היו ברורות: להיכנס לכל שכונה שצריך, מתי שצריך. לרחבת הר הבית נכנסנו עם כוחות אולי 30—20 פעמים, למסגדים כמובן שלא הרשיתי להיכנס. ובכל פעם כשהיה צריך עשינו חסימות בשכונות. לפני כשנה, כשהיה גל של דריסות, אמרתי פומבית שכל פיגוע צריך להסתיים במות המחבל ושבמחבלים האלה צריך לירות כדי להרוג. אלו היו ההנחיות שהורדתי לשטח. ספגתי ביקורת מהתקשורת, מחברי הכנסת הערבים ומהשמאל".

הוא אינו מתפעל ואינו מתרשם במיוחד מהחלטות הקבינט המדיני־ביטחוני. לדבריו, בכל הנוגע לתפקודה היומיומי של המשטרה אין בהן חדש. "אני שומע את ראש הממשלה מצהיר 'הוריתי להיכנס לשכונות'. זה חדש? זו היתה הוראה קבועה. באמת, תפסיקו כבר עם הדמגוגיה הזו. לא רק רגב יורה בפראות לכל כיוון. הם מאבדים שם את הצפון. אני חושש שאין שם היום אנשים שקולים, קרי רוח. רגב מצד אחד, בנט מצד שני. זה לא טוב".

הטור המלא מחר ב"הארץ שישי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ