שרי הליכוד מתחמקים מהכרעה בסוגיית פתיחת המרכולים בתל אביב בשבת

השר שלום פסל עצמו מלדון בפתיחת עסקים בעיר בשבת, משום שבעל רשת מרכולים תרם לו כסף. יותר משנה לאחר אישור חוק העזר, מבקשת המדינה מבג"ץ שלושה חודשים נוספים כדי לגבש החלטה

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

באוגוסט בשנה שעברה אישרה עיריית תל אביב גרסה חדשה של חוק העזר העירוני המסדיר פתיחה מצומצמת של עסקים בשבת. שנה וחודשיים חלפו, והחוק עדיין ממתין לאישור שר הפנים. לפני כשנה ביקש שר הפנים לשעבר גדעון סער הבהרות מהעירייה והעביר את ההחלטה ליורשו; גלעד ארדן לא עסק בסוגיה; ובאחרונה פסל עצמו מעיסוק בנושא שר הפנים המכהן, סילבן שלום, בשל ניגוד עניינים; ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש מהשרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, לקבל את ההחלטה, אך היא טרם השיבה לו ונוטה לסרב.

כך גלגלו הלאה ארבעה שרי ליכוד את האחריות והותירו את העירייה, את בעלי העסקים ואת התושבים ללא תשובה. בינתיים מאפשרת העירייה למאות עסקים להמשיך לפעול בשבת בהתאם לחוק העזר החדש. בניסיון להביא להסדרת הסוגיה הורה ביולי בג"ץ לשר הפנים למסור את החלטתו בתוך שלושה חודשים. המדינה מבקשת עתה ארכה של שלושה חודשים נוספים, עד אמצע ינואר, כדי למסור החלטה. זאת אף שפקודת העיריות מאפשרת לשר הפנים לעכב תיקון לחוק עזר רק בתוך 60 יום מקבלתו. בסוף השבוע, במועד האחרון שקבע בית המשפט, הודיעה המדינה כי שלום פסל עצמו בשל ניגוד עניינים והעביר את התיק בחזרה לראש הממשלה.

בהודעת העדכון של המדינה נכתב כי רק באוגוסט, בעקבות שימועים שערך, "התבררה לשר זהותו של בעל אחת הרשתות המפעילות בתל אביב מספר מרכולים הפתוחים בשבת. בעקבות כך ולאחר בדיקה שנערכה סמוך לאחר מכן, עלה כי הבעלים האמור תרם לשר הפנים כספים במסגרת בחירות מקדימות". 

המדינה לא חשפה בהודעה לבית המשפט את זהותו של האיש, אך בדיקת "הארץ" מעלה כי התורם הוא יהודה גואטה, בעל רשת "סופר יודה". גואטה תרם לשלום 10,000 שקלים לפני הפריימריז ב-2012 ו-8,000 שקלים נוספים לקראת הבחירות האחרונות. בהודעה לבג"ץ דיווחה המדינה כי שלום פנה באוגוסט למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, והיא השיבה לו כי בנסיבות העניין מתעורר חשש לניגוד עניינים. זילבר ציינה כי לגואטה יש עניין מיוחד בהחלטה שתשפיע על רווחיו והדגישה כי תרומתו הכספית לשלום היתה לא מבוטלת. 

הפרקליטות מציינת כי עוד לפני שהושלמה חוות הדעת המשפטית, עודכנה בחשש לניגוד עניינים היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע־פרגו, והיא התבקשה ליידע את נתניהו. "ראש הממשלה עודכן בכתב בתחילת חודש ספטמבר כי שר הפנים מצוי בניגוד עניינים וכי יש מקום להטיל על מי משרי הממשלה לטפל ולקבל החלטה בעניין", כתבו עורכות הדין דנה בריסקמן ומוריה פרימן מהפרקליטות. "בשים לב לחגי תשרי ולמספר ימי העבודה המועטים ביותר בחודש ספטמבר, בהתחשב בעובדה כי ראש הממשלה שהה בחו"ל לאחרונה והמצב הביטחוני שגזל תשומות רבות מצד ראש הממשלה, טרם נערכה פגישה עם ראש הממשלה בעניין זה", הן מוסיפות. 

מקור פוליטי המעורה בפרטים אמר כי שרי הליכוד נמנעים מלעסוק בסוגיה הרגישה מחשש שייגרם להם נזק בתוך המפלגה. עו"ד דוד שוב, המייצג את בעלי המכולות והסוחרים שעתרו נגד מדיניות העירייה, מתח ביקורת על הימשכות ההליכים. "אנחנו מצרים מאוד על כך ששר הפנים נזכר להודיע על ניגוד עניינים ברגע האחרון ולאחר שנפגש עם נציגי סוחרים מכל הארץ", אמר. "אנחנו סמוכים ובטוחים שהשר שייכנס לנעליו בעניין זה יקבל את ההחלטה הנכונה שתביא למיגור האפליה הקשה נגד הסוחרים הקטנים". משרד ראש הממשלה לא השיב לפניות חוזרות של "הארץ".

את התיקון הראשון לחוק העזר גיבשה העירייה בעקבות פסיקת בית המשפט העליון ביוני 2013, שלפיה עליה לאכוף את החוק הקיים האוסר פתיחת עסקים בשבת או להחליף אותו. בתיקון הראשון נקבע כי כ-300 מרכולים וקיוסקים ששטחם עד 800 מ"ר יוכלו לקבל היתר לפתיחה בשבת. חוק העזר התיר מסחר גם בשלושה מתחמים בעיר: נמל תל אביב, נמל יפו ומתחם התחנה. סער פסל את עיקר התיקון, אך אישר את החלק המתיר מסחר במתחמים. בגרסה השנייה של חוק העזר, שגובשה בעקבות פסילת הראשונה, צמצמה העירייה את מתן ההיתרים ל-164 מרכולים וקיוסקים ששטחם עד 500 מ"ר. העירייה קבעה כי ההיתרים יהיו תקפים לשנתיים ויינתנו לפי מכסה אזורית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ