בניסיון להחיות את דיוני המליאה: רה"מ ישיב לשאלות ח"כים מעל דוכן הנואמים

לאחר שהמליאה הפכה לחותמת גומי של ועדת השרים לחקיקה, הכנסת גיבשה מתווה חדש לפיו ייאלצו ראש הממשלה ושריו להתייצב ל"שעת שאלות". מנגד, הצבעות האי-אמון ידוללו משמעותית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בימים האחרונים גיבשו הקואליציה והאופוזיציה מתווה שנועד להחזיר את מעמדם של  דיוני מליאת הכנסת: חברי האופוזיציה יוכלו לאלץ את ושריו להתייצב עשר פעמים בשנה ל"שעת שאלות".

מתוקף המהלך החדש, יחוייבו חברי הממשלה להשיב לשאלות האופוזיציה, שלא קיבלו מראש, בענייני משרדיהם על דוכן הנואמים. במקביל, הצבעות השבועיות ידוללו ויתקיימו רק עשר פעמים בשנה, במועדים שהאופוזיציה תבחר.

ח"כ אלי אלאלוף והשר דרעי במליאת הכנסת, יולי. שאילתות לשרים התבררו כלא רלוונטיותצילום: אוליבייה פיטוסי

בשנים האחרונות ירד בהתמדה מעמדה של . ועדת השרים לחקיקה הפכה לסמכות הקובעת אילו חוקים יעברו בכנסת, וההצבעות במליאה הפכו לחותמת גומי. סמכותם של ח"כים להגיש שאילתות לשרים התבררה בשנים האחרונות כלא רלוונטית, לאחר שהשרים היו מעכבים חודשים ארוכים את התשובות לשאילתות ומשיבים, פעמים רבות, תשובות חלקיות בלבד.

גם מוסד הצבעות האי-אמון בממשלה לא עמד במלוא הציפיות, ולמרות שהצבעות אלו התקיימו שבוע אחר שבוע - הן לא הצליחו לאיים על הקואליציה. יו"ר הקואליציה, ח"כ צחי הנגבי, ויו״ר סיעת העבודה, ח״כ מרב מיכאלי, ניסחו את ההבנות לגבי הנוהל החדש. 

"אני שמחה שאחרי מו"מ ארוך מצאנו את הנוסחה שמחזירה את אי-האמון להיות כלי אפקטיבי ומרכזי במליאת הכנסת ונותנת לאופוזיציה עוד כלים למלא את תפקידה״, אמרה אתמול מכיאלי. לדברי הנגבי, המהלך החדש "יעמיק את הפיקוח הפרלמנטרי על הרשות המבצעת ויחזק את מעמד הכנסת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ