תקדים בקונגרס הציוני העולמי: נשים יצגו את ש"ס במוסד לאומי

שילוב הנשים התאפשר לאחר שההסתדרות הציונית חייבה כל סיעה לכלול 30% נשים לפחות. מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית: "כשאין ברירה מסתבר שגם נשים יכולות לכהן מטעם סיעה חרדית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סיעת "אוהבי ציון", המזוהה עם ש"ס, נכשלה בשבוע שעבר במטרה המרכזית שהציבה לעצמה בקונגרס הציוני העולמי שהתכנס בירושלים. המליאה דחתה ברוב גדול הצעת החלטה שהגישה — להכיר רשמית בזרם אורתודוקסי ציוני־ספרדי ברחבי העולם היהודי. אך הכישלון לא מחק את התקדים הדרמטי הכפול שרשמה הסיעה — השתתפות מלאה ראשונה בכינוס הציוני העולמי, והעמדת הרכב שכלל חמש נשים בין 17 הנציגים הרשמיים של גוף המזוהה עם ש"ס.

במשך הקונגרס צפו מאות משתתפי הכינוס ברבנית אסתי עבאדי, נציגת הסיעה מניו יורק, שעמדה על הבמה ונאמה בעד מחיקת ההבדלים בין הזרמים היהודיים, ברוח היהדות הספרדית המכילה. לאחר הנאום, אמרה עבאדי ל"הארץ" כי "לספרדים יש מה להציע לעם היהודי בכלל, במובן שאצלנו מעולם לא היתה חלוקה לאורתודוקסים, רפורמים וקונסרבטיבים. אצלנו תמיד היתה ההבנה שכולנו יהודים, לכן אנחנו מחפשים להתרחק מהחלוקה. זה המסר החיובי שיש לאוהבי ציון".

הרב אלי והרבנית אסתי עבאדי בקונגרס הציוניצילום: יאיר אטינגר

עבאדי היא אחת מחמש הנשים המייצגות את אוהבי ציון, והופיעה לראשונה בשבוע שעבר מטעם הסיעה בקונגרס. ארבע האחרות הן שיפי סננס, בתו של יו"ר ש"ס אריה דרעי; מרגלית שטיינברגר, בתו של חבר מועצת חכמי התורה דוד יוסף ונכדתו של הרב עובדיה יוסף, שבעלה מכהן גם כן כציר בסיעה; נאוה ענתבי, אשתו של אריאל ענתבי, אף הוא ציר בסיעה, שניהם מחותנים של הרב דוד יוסף; ועליזה אוזן שמילאה תפקידים שונים בש"ס. כל החמש מקורבות לצמרת ש"ס או קרובות משפחה של גברים בצמרת, אך הדבר לא מטשטש את התקדים בו ש"ס, ששיתוף נשים בסיעתה בכנסת לא עולה על הדעת, שולחת נשים לייצג אותה.

מתוך 17 חברי סיעת אוהבי ציון נבחרו שניים לוועד הפועל של ההסתדרות — יהודה שטיינברגר, בעלה של מרגלית שהופיעה מטעם הסיעה בקונגרס, ושיפי סננס. יש לציין כי גם הליכוד מינה חרדי לוועד הפועל — חיים סרצ'וק.

בשונה מחברים אחרים בסיעה, על בני הזוג עבאדי — שניים מארבעת הנציגים האמריקאים בקונגרס — קשה לומר כי הם נציגים טיפוסיים של ש"ס. אסתי גדלה בחינוך דתי לאומי והופעתה לא חרדית, אלי הוא רופא ומרצה בכיר ב"ישיבה יוניברסיטי" והרב של בית הכנסת על שם אדמונד ספרא במנהטן. בנם עלה לארץ ושירת בגולני, בין היתר במבצע "צוק איתן".

ד"ר עבאדי אמר כי "היהדות הספרדית היא יהדות מתונה. יהדות שמכירה בערכו של האדם, של האיש והאשה, וביכולת של כל אחד מהם יכול לתרום לעם היהודי ולקהילה היהודית". לדבריו, "ייצוג של נשים זה דבר מובן, נשים הן 51% מהאוכלוסייה. בלי נשים אין לנו עם ואין לנו משפחה. למה בש"ס אין עדיין נשים בכנסת? אולי הם עוד לא מצאו אשה, או לא התייחסו לזה עוד. בגלל זה אנחנו באים להביא נשים חכמות ואנחנו מאמינים שהן יעזרו לא רק לתנועה אלא גם לעם ישראל".

הרבנית אסתי עבאדי הוסיפה כי היא מבינה שעבור ש"ס מדובר בתקדים, אבל "אנחנו מאמריקה, אנחנו מאוד גאים במה שנשים עושות".

התקדים אינו תוצאה של מדיניות חדשה במפלגה החרדית. בשנת 2010, בצעד שגרר מתקפות קשות מצד מפלגת דגל התורה ו"העדה החרדית" האשכנזיות, הצטרפה ש"ס להסתדרות הציונית העולמית בהוראה של מנהיגה המנוח, הרב עובדיה יוסף. הקמת אוהבי ציון, גוף המזוהה בעיקר עם ש"ס אך מכיל גם תומכי ליכוד, הוצדקה אז בצורך לייצג את היהדות הספרדית במוסדות הציוניים, ולא פחות מכך גם בהבנה כי זו הדרך לזכות בג'ובים במוסדות הללו, שמהם נהנות מפלגות אחרות. עם כל זאת, ספק אם צעד כזה היה מתקבל תחת המנהיגות הרוחנית החדשה של ש"ס, שנחשבת חרדית יותר.

בקונגרס הציוני ב–2010 השתתפה סיעת ש"ס לראשונה, אך עם הצטרפותה עלתה יוזמה חדשה, שהתקבלה ברוב דעות בהסתדרות, לפיה כל סיעה תחויב להעמיד הרכב שיכלול לפחות 30% נשים. כעת, זו הפעם הראשונה שבה ש"ס הציגה סיעה מעורבת. יגאל ביבי, ממקימי סיעת אוהבי ציון, סיפר: "חשבו שאם יעשו את התקנה הזאת אז אנחנו נלך הביתה, אבל אנחנו לא הולכים הביתה. יצא לנו טוב, הנשים היו הכי פעילות לדעתי. זו היתה הפתעה לטובה".

מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית, יזהר הס, כתב בדף הפייסבוק שלו בעקבות נאומה של עבאדי כי "כשאין ברירה מסתבר שגם נשים יכולות לכהן בפרלמנט של העם היהודי מטעם סיעה חרדית. לכל אלו שמתלבטים אם חקיקה דומה בכנסת היא ראויה או אפשרית, או–הו אפשרית". אבל לדברי יגאל ביבי, בש"ס, כל עוד הדבר תלוי בסיעה, רואים בנציגות הנשית בקונגרס הציוני צעד חד־פעמי. "זה ייקח הרבה זמן עד שייכנסו לכנסת אבל גם זה יהיה פעם. הלא היתה דבורה הנביאה פעם. אני מתאר לעצמי שהיא דיברה בפני החיילים", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ