השרים ידונו היום בהצעה לעיגון הביקורת על הפרקליטות בחוק

עד כה פעלה נציבות הביקורת מתוקף החלטת ממשלה. ההצעה תחיל את הביקורת גם על היועץ המשפטי לממשלה - ועל כן צפויה לעורר התנגדות מצד יהודה וינשטיין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נציבת הביקורת גרסטל והיועץ המשפטי לממשלה וינשטיין בטקס פתיחת נציבות הביקורת בשנה שעברה
נציבת הביקורת גרסטל והיועץ המשפטי לממשלה וינשטיין בטקס פתיחת נציבות הביקורת בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

היום תעלה בוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק להקמת גוף ביקורת על הפרקליטות שיזמה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני), בעת שכיהנה כשרת המשפטים. עד כה הנציבות פעלה במשך כשנה וחצי מכוח החלטת ממשלה, והצעת החוק מגיעה בעקבות דו"ח גולדברג שקבע בין היתר כי יש לעגן את מעמדה בחקיקה. שרת המשפטים איילת שקד צפויה לתמוך בהצעה ולבקש לשלב אותה בהצעת חוק ממשלתית בנושא שהיא מגבשת בימים אלו.

הצעת החוק מכפיפה גם את היועץ המשפטי לממשלה לביקורת, שלא חלה עליו במתכונת הפעילות הנוכחית של הנציבות. היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין הודיע בעבר כי הוא מתנגד להחלת הביקורת עליו.

לפני כשלושה שבועות התפרסמו המלצות הוועדה בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג באשר למתווה הרצוי של נציבות הביקורת. מלבד הצורך לעגן את הנציבות בחקיקה קבע גולדברג כי חרף התנגדות וועד הפרקליטים, יש להמשיך לאפשר לציבור להגיש תלונות נגדם. בדו"ח כותב גולדברג כי גוף הביקורת צריך להיות מוסדר על דרך הקמת גוף ביקורת עצמאי שיהיה כפוף ל"חוק הביקורת הפנימית".

מלבד וינשטיין ההתנגדות להצעת החוק צפויה להגיע גם מכיוון ארגון הפרקליטים, שמסר ל"הארץ" כי "הצעת החוק מבקשת לקבע את המתכונת הנוכחית של הנציבות שהוקמה על ידי לבני כשרת משפטים בהליך נמהר וחסר בסיס משפטי. מדובר במתכונת שהובילה לנזקים לשלטון החוק ולציבור כולו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ