ינון מגל מתפטר מהכנסת

ינון מגל מסר לבנט כי למרות שהוא בטוח שאין במעשיו היבט פלילי, הוא מבין כי יש שנפגעו מהתנהלותו בעבר. בנט: "מעשה ראוי". רק אתמול נחשפה עובדת נוספת שטענה להטרדה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ינון מגל, בפברואר
ינון מגל, בפברוארצילום: דודו בכר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חבר הכנסת ינון מגל הודיע הבוקר (שני) ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כי הוא מבקש לסיים את תפקידו כחבר כנסת. זאת, בעקבות עדויות של כמה נשים שעבדו עמו בעבר ולפיהן הוא הטריד אותן. 

מגל מסר לבנט שהוא בטוח שאין במעשיו היבט פלילי, אולם הוא מבין שיש שנפגעו מהתנהלותו בעבר ולכן הוא מבקש לפרוש מהכנסת. אבי וורצמן, שהיה חבר כנסת בעבר, צפוי להחליף אותו בתפקיד. 

השר בנט, השוהה במסע הסברה בארצות הברית עודכן בהחלטה, ומסר כי "קיבלתי את הודעת ההתפטרות של ינון, זהו מעשה ראוי. אני מקווה שההליך בו הוא נמצא יסתיים מהר ככל האפשר ויוכל להתמסר למשפחתו ולהמשך דרכו".

הסערה החלה בשבוע שעבר בעקבות פוסט בפייסבוק של עיתונאית אתר "וואלה" רחלי רוטנר, שבו סיפרה כיצד העביר לה מגל מסרים מיניים בוטים במסיבת הפרידה ממנו, שנערכה בפאב בתל אביב כחודש לפני הבחירות לכנסת. מאז פורסמה גם עדותה של א', שעבדה גם כן תחת מגל בוואלה, ובו היא טוענת כי מגל נגע בה בניגוד לרצונה. כמה עדויות נוספות שהגיעו ל"הארץ" מתארות כיצד נגע מגל בישבנן של עובדות שהשתתפו במסיבה וניסה לנשק כמה מהן. מגל הסתפק בתגובה לפוסט של רוטנר וסירב להגיב על העדויות האחרות. עם זאת, אחרי פגישה עם יו"ר מפלגתו הוא הודח מתפקיד יו"ר סיעת הבית היהודי אך הודיע כי יוסיף לכהן כחבר כנסת וכנציג המפלגה בוועדה לקידום מעמד האשה בכנסת. 

מכתב ההתפטרות של ינון מגל
מכתב ההתפטרות של ינון מגל

אמש פורסמה עדות נוספת נגד מגל. אשה שעבדה עם חבר הכנסת סיפרה לערוץ 2 כי הוא נישק אותה בניגוד לרצונה. לפי הפרסום, האשה הכירה את מגל במקום העבודה של השניים, שאינו אתר וואלה. לטענתה היא נתקלה בו לפני כשנתיים באופן אקראי במקום ציבורי. הם שוחחו זמן קצר, ואז לדבריה, הוא נישק אותה נשיקה פולשנית בניגוד לרצונה והותיר אותה המומה.

במכתב שפרסמה אותה אשה הבוקר ב"ידיעות אחרונות", היא הבהירה כי אינה מכירה את העובדות מאתר וואלה, אולם "קשה לי מאוד לשבת בשקט כשתוקפים אותן בכל מיני האשמות הזויות". היא כתבה בין השאר כי "לינון מגל יש דפוס התנהגות חולני. אחרי שהוא נישק אותי בניגוד לרצוני וסיפרתי למי שסיפרתי, הבנתי שהרבה בנות חוו ממנו חוויות דומות". היא הוסיפה כי "כבר לפני כשנה הופתעתי מאוד שהוא בחר להיות נציג ציבור בזמן שהוא יודע את האמת והשמועות סביבו רוחשות וגועשות.. קח אחריות על מעשיך, תתפטר ושים סוף למשפט השדה שעושים לנשים שהטרדת ונחשפו, ולאלה שעדיין לא נחשפו".   

יחידת להב 433 של המשטרה החלה לגבות עדויות מכמה עובדות באתר החדשות, לגבי השתלשלות האירועים במסיבת הפרידה של מגל מהאתר. המשטרה זימנה עובדים שהיו במסיבה, על מנת לקבל פרטים נוספים על האירוע. לפי כמה מקורות, העיתונאית רחלי רוטנר שחשפה את הפרשה מסרה אף היא עדות, אך רוטנר הכחישה את הדברים. בשלב זה אף תלונה רשמית לא הוגשה נגד מגל, והן מסתפקות במתן עדות. במשטרה מנסים להביא לכך שלפחות אחת הנשים שנפגעו על ידי מגל תתלונן נגדו.

מאז השבעת הכנסת לפני כחצי שנה עזבו אותה שמונה ח"כים.  

וורצמן, שצפוי להיכנס לכנסת במקומו של מגל, זכה היום לקבלת פנים צוננת במיוחד. הסיבה: נתונים שחשף מכון מולד לפני כשנה מגלים כי שני מוסדות תורניים שייסד נהנו מתמיכה תקציבית חשאית מקופת המדינה, שהועברה אליהם באופן לא שקוף באמצעות החטיבה להתיישבות. בפברואר השנה קבעה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה כי החטיבה לא תעסוק בחלוקת משאבים ותמיכות בשל "צבר אנומליות בקשר בינה לבין המדינה".

ארגון מולד חשף בשנה שעברה נתונים מדו"ח של החשב הכללי באוצר ולפיהם המוסדות מכון "אורות ישראל" ו"בית מוריה" קיבלו באותה השנה סכום של 180 אלף שקל כל אחד. במולד מצאו שהתמיכה הממשלתית למכון "אורות ישראל" הופסקה בשנת 2010 וחודשה רק לאחר שוורצמן נכנס לתפקידו כסגן שר החינוך. את תגובתו של וורצמן לא ניתן היה להשיג.

חברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) מתחה ביקורת חריפה על וורצמן - "טוב שמגל פרש מהכנסת, וחבל שמה שיש לבית היהודי להציע במקומו זה פוליטיקאי נוסף שחוטא לאמון הציבור", אמרה שפיר. "מי שהעביר כספי מסים של אזרחי ישראל לטובת האינטרסים הפרטיים שלו דרך הצינור המושחת של החטיבה להתיישבות צריך להיבחן ולהשיב לכמה שאלות חשובות לפני שהוא חוזר לכנסת. מפלגת הבית היהודי שוב מראה זלזול בלתי נתפס בשלטון החוק ובכללי מוסר בסיסיים, והעובדה שכל זה קורה דווקא כשיו"ר המפלגה מכהן כשר חינוך ואמור להוות דוגמה לנוער הישראלי היא בושה גדולה". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ