איימן עודה נבחר לרשימת "100 הוגי הדעות הבינלאומיים ל-2015" של מגזין פוריין פוליסי - פוליטי - הארץ

איימן עודה נבחר לרשימת "100 הוגי הדעות הבינלאומיים ל-2015" של מגזין פוריין פוליסי

בעבר כללה הרשימה מדינאים בולטים בהם ברק אובמה, חסן רוחאני ואנגלה מרקל, לצד אנשי רוח וסופרים בהם דויד גרוסמן. הערב ייצא יו"ר הרשימה המשותפת לסבב פגישות עם בכירים בבית הלבן

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ח"כ איימן עודה עומד ונשען על פודיום של ועידת ישראל לשלום של "הארץ" בחודש נובמבר. מאחוריו מרקע כחול, הוא לבוש חליפה שחורה וחולצה לבנה ומסתכל לעבר שולי התמונה - אל הקהל.
ח"כ איימן עודה בוועידת ישראל לשלום של "הארץ", נובמבר. צילום: דודו בכר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו״ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, נבחר לרשימת "100 הוגי הדעות הבינלאומיים לשנת 2015" של המגזין היוקרתי פוריין פוליסי שפורסמה הערב (שלישי). זוהי השנה השביעית בה מפרסם המגזין את הרשימה, שכללה בעבר מדינאים בולטים בהם ברק אובמה, חסן רוחאני ואנגלה מרקל, לצד אנשי רוח וסופרים בהם דויד גרוסמן.

בידיעה נכתב כי "שיחות השלום במזרח התיכון על סף מוות, אך עודה עדיין חולם לפתור את אחד הקונפליקטים הסבוכים בעולם", בהמשך מוזכרת קריקטורה שפורסמה ב"הארץ", בה הופיע עודה בדמות מיקי מאוס - רמז לחיבה הציבורית כלפיו. "אני שמח על ההזדמנות שניתנה לי, להציג את הבעיות הייחודיות של הערבים אזרחי המדינה, שכמעט ואינן נוכחות בשיח הבינלאומי", אמר עודה ערב צאתו לארה"ב לסבב פגישות עם פקידים בבית הלבן.

ראשי סיעות הכנסת הולכים בטור, כאשר כל אחד מחופש למשהו אחר: אחרון צועד יעקב ליצמן מחופש לליצן, לפניו זהבה גלאון מחופשת לכיפה אדומה, לפניה איימן עודה מחופש למיקי מאוס, לפניו אלי ישי בלבוש ספרדי מוסרתי, לפניו אריה דרעי בלבוש ספרדי מסורתי, לפניו יאיר לפיד מחופש לקוסם ששולף שפן מכובע, לפניו אביגדור ליברמן מחופש לדבורה, לפניו משה כחלון מחופש לטלפון סלולרי, לפניו נפתלי בנט מחופש ללוחם דאעש ואוחז בראש כרות, לפניו יצחק הרצוג מחופש לצנונית, לפניו שה נתניהו מחופשת לבקבוק פלסטיק, לפניה בנימין נתניהו רכוב על סוס מחופש לקיסר שכובעו עשוי מבניין הקפיטול האמריקאי, בראש התהלוכה מושך את הסוס שלדון אדלסון עם כובע יום הולדת מחודד לראשו כשהוא יושב על קלנועית.
הקריקטורה שהוצגה ב"הארץ", בחודש מארס. איור: עמוס בידרמן

במהלך נסיעתו הוא צפוי להשתתף באירוע שמקיים המגזין לרגל פרסום הרשימה, ולקחת חלק בוועידת "הארץ" בניו יורק. עודה ייפגש בשבועיים הקרובים עם שורה של חברי קונגרס, נציגים ממחלקת המדינה האמריקאית ומהבית הלבן. בנוסף, ייפגש יו"ר הרשימה המשותפת עם מנהיגי תנועת זכויות האזרח, פעילים ונציגים מהקהילה הפלסטינית והיהודית, אנשי רוח ופעילים פוליטים בולטים.

כחלק מהסיור, יתארח עודה אצל הנהגת התנועה השחורה לזכויות האזרח באטלנטה ויישא דברים בטקס יום ראשון בכנסייה של מרטין לותר קינג. "אני נוסע לדבר על אפלייה ממוסדת ועל מאה אלף אזרחים שחיים ללא מים וחשמל בכפרים הלא מוכרים בנגב, בעוד הממשלה הזאת ממשיכה לשפוך מילארדים על ההתנחלויות. מעבר לכך, אני נוסע על מנת להבהיר לקהילה הבינלאומית, ששום חצי-התנצלות לא תכסה על כך ששלטונו של נתניהו מבוסס על הסתה גזענית כנגד האזרחים הערבים ועל ביזוי מה שנשאר מהמרחב הדמוקרטי", אמר עודה.

לדבריו, "הטון השולט היום בעולם כלפי ישראל ופלסטין מתאפיין בעיקר בייאוש גדול וחוסר תקווה. אני נוסע על מנת להגיד בצורה ברורה - אין לנו את הפריבילגיה להתייאש. דווקא תקופות קשות כאלו מוכיחות, שלא ניתן לנהל את הסכסוך - אבל ניתן לפתור אותו. רק כך תיווצר פה מציאות של עצמאות וביטחון לשני העמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ