למרות החוק הנורווגי: בנט החליט במפתיע להחליף את ינון מגל בכנסת

מנהיג הבית היהודי יצטרך כעת להתפטר ממשרד החינוך ויושבע שוב לשר בשבוע הבא. בנט, היחיד שניצל את החוק ופרש מהכנסת, הצהיר כי הדבר אפשר לו להתרכז במשרדו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בנט עם ינון מגל בישיבת סיעת הבית היהודי, במאי
בנט עם ינון מגל בישיבת סיעת הבית היהודי, במאיצילום: אוליבייה פיטוסי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הקץ ל"חוק הנורווגי הקטן" בבית היהודי: מנהיג המפלגה, שר החינוך נפתלי בנט, החליט במפתיע לשוב ולכהן כחבר כנסת מן המניין - ולא לאפשר למזכ"ל הבית היהודי, ניר אורבך, להיכנס לכנסת במקום ינון מגל שהתפטר ממנה השבוע. בנט היה היחיד שניצל את החוק המאפשר לשר מכל מפלגה להתפטר כדי לפנות מקום בכנסת. החוק, שאושר בכנסת ביולי האחרון, נועד במקורו להחזיר למשכן את חברת מפלגתו של בנט, ח"כ שולי מועלם-רפאלי. 

מימוש המהלך הנוכחי כרוך בהליך ביורוקרטי מסורבל: בנט יתפטר מתפקידו כשר החינוך, יושבע מחדש כחבר כנסת ביום שני הקרוב - ואז יצטרך לקבל שוב את אישור הכנסת למינויו לשר. מחר (חמישי) תיכנס לתוקפה התפטרותו של מגל ועד להשבעתו של בנט יכהן כח"כ אבי וורצמן, סגן שר החינוך לשעבר והבא בתור ברשימת הבית היהודי, שהודיע כי לא יחזור לכנסת כיוון שהוא מעוניין להמשיך בתפקידו כמנהל כפר "עלה נגב" לילדים בעלי מוגבלויות. עם פרישתו הזמנית של בנט מהמשרד צפוי לפרוש ממנו גם סגנו מאיר פרוש (יהדות התורה), שיתמנה מחדש לתפקיד רק עם שובו של בנט לתפקיד השר. באופן תיאורטי עשוי להיווצר מצב שבו מינויו המחודש של בנט לשר ייתקל בקשיים בשל היעדרותו מההצבעה של אחד החכ"ים בקואליציה - למשל אורן חזן המושעה - והתגייסות כוללת של האופוזיציה.

החלטתו של בנט מנוגדת להצהרות קודמות שלו: בשבועות האחרונים הוא הצהיר כמה וכמה פעמים שהתפטרותו אפשרה לו להקדיש את כל זמנו לענייני המשרד, במקום לשהות במליאה שעות ארוכות ולהשתתף בהצבעות כדי להבטיח רוב לקואליציה הצרה. בליל אישור התקציב התפאר בנט בכך שבעוד חברי הכנסת נאלצו לשהות שעות ארוכות במשכן הוא הלך לישון. בלשכתו אף הבהירו השבוע שהסיכויים שיחזור לכהן כח"כ מהמניין קלושים, בשל הנוחות שמעמדו הנוכחי מאפשר לו.

אלא שלאחר שוורצמן הבהיר כי אין בכוונתו לשוב לכנסת, החליט בנט כי הוא מעוניין שאורבך, הבא אחרי וורצמן ברשימת המפלגה, ימשיך בתפקידו המינהלי ולא ייכנס לכנסת. מקורות בסביבתו של בנט הבהירו: "הוא לא מסוכסך עם אורבך והמהלך נעשה כדי לאפשר לו להמשיך ולנהל את המפלגה". לדבריהם, "ההחלטה בעניין הפיכה, כך שאם וורצמן יחליט בשבועות הקרובים להכנס לכנסת ניתן להפעיל מחדש את החוק הנורווגי ולאפשר לו להפוך לח"כ". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ