שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

במערכת הפוליטית ספדו לשר ויו"ר מרצ לשעבר יוסי שריד

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יוסי שריד במליאת הכנסת, 2004
יוסי שריד במליאת הכנסת, 2004צילום: פייר תורג'מן באוב

במערכת הפוליטית ספדו לחבר הכנסת, השר ויו"ר מרצ לשעבר יוסי שריד שמת במהלך סוף השבוע בביתו. הלוויתו האזרחית תתקיים מחר (ראשון) בקיבוץ גבעת השלושה בשעה 15:00.

"יוסי שריד היה אחד מגדולי הפרלמנטרים והפוליטיקאים של מדינת ישראל", אמר נשיא המדינה, ראובן ריבלין. "שריד היה יריב קשה, מאתגר ונאמן לדעותיו. גם כאשר ביקורתו הייתה נוקבת וקשה, תמיד התייחסו אליו יריביו ברצינות רבה ובכובד ראש, גם כשהתנגדו לתוכן דבריו נחרצות", הוסיף. 

"יוסי שריד היה בעל קול ייחודי בפוליטיקה הישראלית, איש דעתן וחריף", ספד ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אף שחלקנו בנושאים רבים הערכתי את נאמנותו לדרכו, את השכלתו הרחבה ואת העברית המוקפדת שבפיו ובעטו. הוא ייזכר גם בזכות היותו פרלמנטר בולט, חבר ותיק בוועדת החוץ והביטחון ושר חינוך שביקש לקדם את מערכת החינוך בישראל".

זוהי אבדה כבירה למדינה כולה ואבדה אישית שמילים לא יוכלו לתאר", אמרה יו"ר מרצ זהבה גלאון. "יוסי היה מורה דרך, מגדלור של מוסר ואחריות, גדול אוהבי ישראל ומופת של מנהיגות. פנומן של מילים, חד וחריף, שהשמיע קול צלול, ברור, חסר פחד ועקבי". גלאון הוסיפה כי "שריד הפך את ישראל במו ידיו למדינה טובה יותר בכל תפקיד שמילא, ואנחנו מתחייבים להמשיך לפעול למען אותם ערכים ביתר שאת".

יוסי שריד מודיע על פרישתו מהחיים הפוליטיים, 2005
יוסי שריד מודיע על פרישתו מהחיים הפוליטיים, 2005צילום: אלון רון

מטוריו של יוסי שריד >>>מצדי, תקפצו לי ■ למה שלום-עכשיו אם אפשר שלום-אחר-כך? ■ על ניאו-נאציות יהודית לא מדברים ■ המורשת של שולמית אלוני, המורה הגדולה שלנו ■ החילונים פחות מאושרים, אבל לפחות יש להם בחירה ■ יש לי יום הולדת, והשמחה (לא) רבה ■ חרם—חרם, בוא ■ ישראל כמכחישת שואה ■ מרד מסים, מי בעד ■ אני בעד הקיצוניים ■ על מה נרצחתי בעצם?

ראש האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג כינה את שריד "מנהיג חשוב של מחנה השלום הישראלי". לדבריו, "קולו החד והצלול עמד תמיד, בעיקשות וחריפות, על אמת אמיצה, לא מתפשרת, שהאמין בה בכל ליבו. אותו קול רם וייחודי הוא שהביא את מרצ להישגים בלתי נשכחים, והפך אותו לשר חינוך שהותיר חותם עמוק על מערכת החינוך והמדינה כולה. אמונותיו, כתביו ופועלו יישארו כמורשת מפוארת שתלווה את כולנו עוד שנים רבות".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "על אף המחלוקת הפוליטית שהייתה לי עם יוסי שריד, תמיד הערכתי מאוד את יושרו ויושרתו, את תבונתו וחריפות מחשבתו ואת העובדה שהלך בדרך בה האמין על פי מצפונו וערכיו, מבלי לסטות ממנה או להתאים עצמו לאופנות חולפות... הנוף הפוליטי בישראל, מימין ומשמאל, משווע לאנשים כמו יוסי שריד". 

אני מבקש להשתתף באבלה של משפחתו. יהי זכרו ברוך.

יו"ר סיעת מרצ אילן גילאון אמר כי "יוסי שריד היה פוליטיקאי, עיתונאי ואיש רוח דגול, אך מעל לכל מחנך שראה בחינוך הדורות הבאים את שליחותו הראשונה במעלה. דמותו תהא חקוקה בלבנו לעד".

"מותו של שריד, הוא מותו של לוחם על לבה של המדינה", אמרה ח"כ ציפי לבני והוסיפה, "אפשר היה לא להסכים איתו, אי אפשר היה לא להקשיב לדבריו החדים כתער. גם כשנשמע הכי ציני, דבריו הגיעו מהמקום הכי פחות ציני והכי כואב שיש".

"שריד היה עבורי לא פחות מאב פוליטי ומצפן אידיאולוגי. יוסי הוא אחד מהאנשים שבזכותם אני ממשיך להאמין בסיכוי לעשות את מדינת ישראל מקום טוב יותר וצודק יותר", ספד לו ח"כ עיסאוי פריג.

יו״ר סיעת המחנה הציוני מרב מיכאלי אמרה: "יוסי שריד היה קול צלול וברור בעד ישראל והאזרחיות והאזרחים שלה. קול חכם, חד, לא מתחנף. חילוניות יהודית שמאמינה בשלום ודורשת אמת".

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, ספד לשריד ואמר כי הוא היה "קול מצפוני ואמיץ, איש של שלום ושל זכויות אדם, שהותיר חותם כחבר כנסת, כשר חינוך, וכפובליציסט מושחז. על אף שלא הסכמתי תמיד עם נקודת מבטו, הערכתי את היכולת שלו לעמוד חוצץ נגד הימין ולהביע את עמדתו בצורה ישרה וישירה גם למול גלים של שנאה והסתה. כתיבתו ותרומתו לחיים הציבוריים יחסרו לכולנו".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר כי שריד היה "מנהיג עם ערכים של הומניזם, צדק ואומץ ציבורי. הלך לעולמו ידיד אישי, אשר השאיר טביעת אצבע בכל המאבקים הגדולים בעשורים האחרונים למען סיום הכיבוש, מאבק בגזענות ושוויון בין יהודים וערבים. מילותיו וכתיבתו נחרטו בזכרונות רבים וזכרונו יישאר כאדם אציל נפש וישר דרך אשר נאבק בשחיתות הציבורית ללא חת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ