סילבן שלום פורש מהחיים הפוליטיים בעקבות הטענות לעבירות מין

"קצתי בדרך הייסורים שהיתה מנת חלקי", הודיע שר הפנים לאחר ששורה של נשים סיפרו שניסה לכפות עליהן מגע מיני. היועמ"ש הנחה את המשטרה לחדש את הבדיקה בעניינו

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סילבן שלום בוועידת הגליל, בתחילת החודש
סילבן שלום בוועידת הגליל, בתחילת החודשצילום: גיל אליהו

שר הפנים והמשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, הודיע הערב (ראשון) על פרישתו מהחיים הפוליטיים. שלום כתב בהודעתו: "קצתי בדרך הייסורים שהייתה מנת חלקי ומנת חלקה של משפחתי, רעייתי, ילדיי ואמי המבוגרת". במסגרת התייעצות שקיים היועץ המשפטי לממשלה בלשכתו הוחלט להנחות את המשטרה לחדש את הבדיקה בעניין הטענות נגדו ממארס 2014. 

"כ-23 שנים אני משרת במסירות ובאמונה את הציבור כח"כ וכשר במשרדים השונים מתוך תחושת שליחות ורצון לקדם מטרות חברתיות וציבוריות חשובות ביותר", כתב שלום בהודעה שהוציא. "משפחתי תומכת בי באופן מלא, אך אין כל הצדקה למחיר הנדרש ממנה. בנסיבות אלה החלטתי לפרוש מתפקידיי כשר וכחבר כנסת".

בלשכת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין נערכה הערב התייעצות בעניין הפרסומים השונים הנוגעים לשלום, בהשתתפות פרקליט המדינה שי ניצן וראש אגף החקירות והמודיעין במשטרת ישראל ניצב מני יצחקי. בהתייעצות סקר יצחקי את דרכי הפעולה האפשריות לבירור הפרסומים. בסיום הדיון החליט וינשטיין, על פי המלצת ניצן, להנחות את המשטרה לחדש את הבדיקה שהתנהלה ב-2014 של הטענות שפורסמו. פרקליטות מחוז ת"א תלווה את מהלכי הבדיקה.

בחדשות ערוץ 10 פורסמה הערב עדות של אחד ממאבטחיו של שלום שעבד עמו תקופה קצרה. המאבטח סיפר על שני מקרים שבהם הבחין בשר שלום מקיים יחסים אינטימיים עם נשים בשירותים. באחד המקרים זיהה את האשה כעובדת המשרד. לאחר הפרסומים כי שלום הוא השר שמתנהלת נגדו בדיקה על הטרדה מינית ב-2014, פנה המאבטח ליחידת להב 433 שבמשטרה וסיפר לחוקרים אודות המקרים הללו. המאבטח סיפר שהחוקרים הראו לו מספר תמונות שלא תאמו לאשה שראה, ובכך הסתיימה החקירה. 

חברות סיעת מרצ, זהבה גלאון, מיכל רוזין ותמר זנדברג אמרו בתגובה כי פרישתו של שלום מהווה ניצחון לנורמות הנדרשות מנבחרי ציבור בישראל, אך הוסיפו כי "פרישתו של סילבן שלום לא צריכה להחליף את חובת היועמ"ש להורות למשטרה לזמן את השר הפורש לחקירה בדבר העדויות, לאור חומרת הדברים חובה למצות את הדין הפלילי גם אם לא תוגש תלונה, כמתחייב לפי החוק, מאחר ואין הדין הציבורי מחליף את הדין הפלילי. מדובר במסר חזק ומעודד לנשים במדינת ישראל". 

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה בתגובה: "טוב שסילבן לא חיכה ופרש. ברמה האישית הוא עשה נכון". 

מאז הפרסום הראשון ב"הארץ" בשבוע שעבר, העלו נשים נוספות טענות דומות נגד שלום בכלי תקשורת שונים. ביום שישי האחרון נמסר מטעמו של שלום: "לא היה ולא נברא". נציגי המשטרה יציגו הערב לווינשטיין טענות שהעלו נשים נגד שלום בזמן המרוץ לנשיאות, ב–2014, לצד פרסומי הימים האחרונים. בנוסף, הם יבקשו לזמן מאבטחים ונהגים של השר, משום שבחלק מהמקרים נטען כי המעשים התרחשו ברכבו של השר או בבתי מלון.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ