שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מסתמן: אריה דרעי ישוב למשרד הפנים

מקורות בש"ס אישרו כי יו"ר התנועה מעוניין במשרה, ונתניהו רמז בשבוע שעבר כי התפקיד יעבור לתנועה. בתחילת שנות ה-90 הורשע בלקיחת שוחד בעת ששירת בתפקידים ציבוריים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

גוברות ההערכות כי השר לקידום הפריפריה אריה דרעי ימונה בקרוב לתפקיד שר הפנים - על אף שהורשע בלקיחת שוחד בעת שכיהן בתפקידים ציבוריים. מקורות בש"ס אישרו היום (שלישי) ל"הארץ" כי דרעי מעוניין בתפקיד. כבר בשבוע שעבר, לאחר פרישתו של השר סילבן שלום, רמז ראש הממשלה בנימין נתניהו לחברי סיעתו כי אין בכוונתו להשאיר את התיק בידי הליכוד, אלא למסור אותו לש"ס בשל "אילוצים קואליציוניים". בסביבתו של דרעי ובלשכת ראש הממשלה הכחישו היום שהמהלך עומד על הפרק. "אין כל החלטה כזאת", הבהירו בלשכה.

דרעי כיהן כשר הפנים בין 1988 ל-1993. בכתב האישום שהוגש נגד דרעי ב-1993 הוא הואשם בלקיחת שוחד מכספי עמותת "לב בנים" בזמן ששירת בתפקידים ציבוריים. בכירי העמותה הואשמו במתן שוחד, מתוך ציפיה להשיג באמצעותו טובות הנאה לעמותה ולעצמם. בכתב האישום נטען, כי בכירי העמותה הפקידו כספי שוחד בחשבונות הבנק של דרעי ושל רעייתו, שילמו להם עבור שתי דירות שרכשו ומימנו נסיעות שלהם לחוץ לארץ ואת שהותו של דרעי במלון בישראל. בית המשפט המחוזי בירושלים את דרעי הורשע בלקיחת שוחד בסכום כולל של 155 אלף דולר. בג"ץ קבע אז שעליו להתפטר בשל כתב האישום. 

דרעי מביט למצלמה בישיבת הממשלה, לפני כחודשיים
דרעי בישיבת הממשלה, לפני כחודשייםצילום: אלכס קולומויסקי

לאחר מערכת הבחירות האחרונה, עם שובו של דרעי לזירה הפוליטית, נמתחה ביקורת נוקבת על כוונתו של ראש הממשלה למנותו מחדש למשרד שבו ביצע את העבירות בהן הורשע. דרעי עצמו חשק בתיק אך בחודש אפריל הודיע כי הוא מוותר על תפקיד שר הפנים כדי "למנוע לזות שפתיים". בראיון לגל"צ אמר אז דרעי כי "בשביל התיקון החברתי הייתי צריך לחזור למשרד הפנים, אבל אני קשוב גם לביקורת ציבורית ולא אכנס למשרד על רגל שמאל, אז אני לא נאבק על הפנים".

בכירים בליכוד ציינו שבג"צ הכשיר באוגוסט את מינויו של דרעי לכל תפקידי השר האפשריים, כשדחה את עתירת התנועה לאיכות השלטון נגד מינויו של דרעי לשר הכלכלה ופיתוח הנגב לנוכח עברו הפלילי. עם זאת, העריכו הבכירים כי מינויו מחדש דווקא לתיק הפנים יגרור שורה של עתירות נוספות בנושא.

בעתירתה לפני ארבעה חודשים ציינה התנועה לאיכות השלטון כי לחובתו של דרעי עומדות שלוש פרשיות: התיק האישי - תיק השוחד, התיק הציבורי - בגין פעולותיו להסדרת תמיכה לעמותה של משפחתו ובגין חלקו בפרשת בר-און-חברון. בגין התיק האישי נשלח דרעי לשלוש שנות מאסר בפועל והשתחרר ביולי 2002, לאחר ריצוי שני שלישים מעונשו. לפי חוק יסוד הממשלה, הקלון הוסר שבע שנים מאז סיים לרצות את עונשו.

בתשובתה לעתירה כתבה השופטת אסתר חיות: "האמת צריכה להיאמר, האיזון הנדרש בין השיקולים הנוגדים הינו מורכב ואיננו נטול קשיים. ניתן אף לומר, כי מינויו של דרעי לתפקיד שר מצוי על גבול מתחם הסבירות. אך בהינתן מכלול השיקולים שעליהם עמדנו בפירוט, ובהינתן שיקול הדעת הרחב המסור לראש הממשלה בעניינים אלה - לא מצאנו עילה להתערב בו".

השופט עוזי פוגלמן ציין את בקשת התנועה לאיכות השלטון מבית המשפט לספק "אמירה ערכית אחרת" על הפגם שדבק במינוי דרעי, ואמר כי בעניין זה אין להם עילה להתערב בהחלטת ראש הממשלה. "בית המשפט אינו חלק מהליך המינוי, ותפקידו מוגבל לבחינת פעולת הרשות על פי עילות הביקורת השיפוטית הקבועות בדין. כאשר בית המשפט נמנע מלהתערב בהחלטה של ראש הממשלה אם להעביר או לא להעביר שר מכהונתו, אין בית המשפט מתכוון לומר כי ההחלטה של ראש הממשלה טובה וראויה. בית המשפט אומר רק זאת, שההחלטה של ראש הממשלה וההתנהגות של השר אינן נוגדות את הדין", כתב.

"דרעי עומד בדרישות שמציב החוק במישור הכשירות, שכן חלפו כ-13 שנים מאז סיים לרצות את עונש המאסר שהוטל עליו ב'תיק האישי' בגין עבירות שיש עמן קלון", כתבה אז חיות. "עם זאת, העמידה בתנאי הכשירות איננה 'סוף פסוק' כאמור, והשאלה המרכזית העולה בעתירה זו היא האם מינויו כשר צולח גם את מבחן הסבירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ