כחלון: נתמוך בחוק העמותות, אני יכול לחיות איתו

שר האוצר הביע תקווה כי גדעון סער יצטרף ל"כולנו", הבהיר שלא ירוץ עם נתניהו ותקף את ראש העיר י-ם ניר ברקת שניהל נגדו קמפיין: "לא אחנך אותו, כנראה שזה החינוך שקיבל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלון בישיבת קבינט הדיור במשרד ראש הממשלה, היום
שר האוצר משה כחלון בישיבת קבינט הדיור במשרד ראש הממשלה, היוםצילום: ליאור מזרחי

שר האוצר משה כחלון אמר היום (שני) בתדרוך לכתבים כי יתמוך בחוק העמותות שמקדמת שרת המשפטים איילת שקד. לפי הצעת החוק, שאושרה בשבוע שעבר בוועדת השרים לענייני חקיקה, עמותות שעיקר מימונן מגיע ממדינות זרות יחויבו לציין זאת בפרסומים רשמיים ונציגיהן יחויבו לענוד תגי זיהוי בכנסת ובכל דיון שיתקיים במקום עבודתו של עובד ציבור או נבחר ציבור.

״אגיד לכם את האמת, אני פחות מתעסק בזה", אמר כחלון בתדרוך. "אני יכול להתמודד עם נוסח כזה או אחר. מיניתי את (ח"כ רועי) פולקמן לשבת בוועדה. החוק התחיל בצורה מסוימת וחזר בצורה שיכולנו לחיות איתו ואנחנו נתמוך בו".

בנוסח החוק שאושר בוועדת השרים לא הוכנסו שינויים מהותיים בהשוואה לנוסח המקורי. כולנו אף זנחה דרישה שהיתה לה להחיל את החוק גם על תורמים פרטיים ובכך לכלול גם עמותות ימין במסגרתו. בתדרוך הבהיר כחלון שלא יתעקש על החלת החוק גם על גופים שממומנים על ידי תורמים פרטיים. לדבריו, העובדה שלא נכח בהצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה אינה מצביעה על התנגדותו לנוסח החוק.

שר האוצר הבהיר שבבחירות הבאות יתמודד באופן עצמאי ברשימת כולנו, דחה אפשרות של ריצה ברשימה אחת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והביע תקווה שהשר לשעבר גדעון סער יחבור למפלגתו להתמודדות משותפת. "סער הוא חבר שלי, מנהיג שיש לו מה לתרום לציבור", אמר כחלון. "אם הוא ירצה לרוץ יחד איתנו, בתוך כולנו, נשמח. אבל אני עושה לו עוול בכך שאני מתחיל לשבץ אותו. זה לא הוגן". יו"ר כולנו הדגיש כי אין בינו לבין סער שום מגעים. "הוא איש ליכוד, רק לפני שבוע הצביע בבחירות הפנימיות בליכוד", אמר והוסיף: "עוד לפני שאני עזבתי את הליכוד כבר לא הלכתי להצביע".

בהתייחס לסכסוך שהתגלע בחודשים האחרונים בינו לבין ראש העיר ירושלים ניר ברקת אמר שר האוצר: ״אני לא הולך לחנך אותו, כנראה שזה החינוך שהוא קיבל". עוד אמר כחלון בהתייחס לדרישותיו התקציביות של ברקת: "אני לא יודע מה הוא רוצה. אם תיקח חמור ותשים את הזנב שלו לכיוון באר שבע ואז תהפוך, הוא עדיין נשאר חמור". כחלון הבהיר שאינו משווה את ברקת לחמור והוסיף: "אם יש מחלוקת, אז באים לשר ומכריעים, אבל הם לא מוכנים לשבת עם הצוותים המקצועיים". עוד אמר כי הוא מוכן להעביר לירושלים "את מה שמגיע לה".

מקורבי ברקת מסרו בתגובה לדברים: "לצערנו הרב ירושלים ואתגריה הרבים אינה בסדר העדיפות של השר כחלון. אף חמור מכך, ביודעין השר "מרעיב" תקציבית את ירושלים וגורם לירושלים ללכת עשרה צעדים אחורה. בתקופה בה בירת ישראל מתמודדת עם אתגרים קיומיים זהו לא פחות מפיגוע כלכלי קשה ומיותר". עוד מסרו מקורבי ברקת כי בשנה האחרונה קיים ראש העיר עשרות פגישות עם משרד האוצר וציינו כי לא היתה בהן התקדמות "כנראה בהוראת השר". "ראש העיר מוכן להיפגש בכל מקום וזמן עם השר כחלון כדי לשים סוף למשבר החמור", אמרו המקורבים.

בשבוע שעבר פתחו עובדי התברואה בעיריית ירושלים בשביתה לאחר ש-170 מהם קיבלו מכתבי פיטורים. השביתה הסתיימה אתמול, לאחר שמשרד האוצר העביר באופן מיידי תקציב להמשך העסקתם. לפני כחודשיים פתח ברקת בקמפיין מתוקשר נגד שר האוצר כחלון בטענה שהוא מתעלם מצרכי העיר. בסופו של הקמפיין התנצל ברקת על ההתקפה האישית נגד שר האוצר וסוכם על חידוש שיתוף הפעולה בין השניים. אולם מאז, לטענת ברקת, שר האוצר מתעלם מהדרישות של העירייה וממנו אישית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ