סלומינסקי יוזם: הכנסת לא תוכל לפזר עצמה, ואם רה"מ יופל - ח"כ מכהן יחליפו

יו"ר ועדת חוקה, ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), מקדם את ההצעה, שאמורה למנוע את הקדמת הבחירות ולחזק את מעמד הח"כים. מקורות טוענים כי שרים בממשלה כבר הביעו את תמיכתם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), החל לקדם הצעת חוק שתמנע את הקדמת מערכות הבחירות בישראל ותייצב את מעמדה של הכנסת. מקורות בבית היהודי טענו שהיוזמה כבר זכתה לתמיכתם של שרים בממשלה והיא צפויה לעלות לדיון ועדת השרים לחקיקה בקרוב.

על פי ההצעה, הבחירות בישראל ייערכו אחת לארבע שנים ותבוטל סמכותה של הכנסת לפזר את עצמה לפני מועד זה. במקום זאת, הכנסת תוכל להדיח ראש ממשלה שלא זוכה לרוב, ולאפשר לאחד מחברי הכנסת המכהנים להרכיב קואליציה חלופית. החוק צפוי לחזק מעמדם של הח"כים אל מול ראשי הממשלה, שיתקשו לכפות על הציבור בחירות מוקדמות בעיתויים המיטיבים עם סיכוייהם.

ח"כ ניסן סלומינסקי והשרה אילת שקד בוועדת החוקה, ביוני האחרון
ח"כ ניסן סלומינסקי והשרה אילת שקד בוועדת החוקה, ביוני האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

סלומינסקי משוכנע שאם החוק יעבור, הוא ישנה את דמותה של הפוליטיקה. "אם הרצוג היה יודע שאי אפשר לפזר את הכנסת בארבע השנים הקרובות, אולי הוא היה נכנס לקואליציה ומקים ממשלת אחדות", הסביר סלומינסקי. לדבריו, "חוק כזה עוזר לבנות קואליציות יציבות ומונע תככנות ונסיונות להפיל את הממשלה כדי ללכת שוב לבחירות, שלא לדבר על העלויות הגבוהות למשק ממהלך כזה".

בדומה, החוק החדש קורא לבטל את הסעיף המורה על פיזור הכנסת לאלתר במקרים בהם ראש הממשלה לא מצליח לאשר את תקציב המדינה. במקום זאת, סלומינסקי מציע לראות בראש ממשלה שלא מצליח להעביר תקציב כאילו הוא בלבד התפטר מתפקידו ולבחור ראש ממשלה חלופי.

לצד קיבוע הבחירות אחת לארבע שנים, החוק החדש מתיר לפזר את הכנסת בשני תנאים: האחד, במצב שבו לא ניתן לכונן ממשלה כלשהי על בסיס תוצאות הבחירות, מהלך שניתן לממש רק באישור נשיא המדינה, או במצב שבו הכנסת לעומתית לממשלה הנבחרת ולא מאפשרת לה לתפקד כראוי.

"כיום, הבחירות נערכות כל שנתיים והציבור מאבד אמון במערכת”, אמר סלומינסקי. לדבריו, “אם גם הבחירות הבאות ייערכו בתוך שנתיים, הדמוקרטיה תיפגע באופן קשה מאוד. להערכתי, הציבור לא יגיע לקלפיות ואחוזי ההצבעה יירדו לארבעים אחוזים".

לצד העלויות הגבוהות למשק, יו"ר וועדת החוקה משוכנע שריבוי מערכות הבחירות מכניס את המדינה לתרדמת. “שנת בחירות היא תמיד שנה אבודה. הכנסת מתפזרת, אין ישיבות ומשרדי הממשלה לא מתפקדים עד שלא מסתיים המו"מ הקואליציוני. שר לא יכול לעשות תכניות ארוכות טווח, אפילו לא לחמש שנים כי הוא יודע שעוד שנה או שנתיים הוא כבר לא יהיה בתפקידו. החוק הזה עשוי למנוע את המצבים האלה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ