דרעי שר הפנים: הממשלה אישרה פה אחד את המינוי

וינשטיין הכשיר בשבוע שעבר את מינוי יו"ר ש"ס אריה דרעי, שהושעה בשנות ה-90 מכהונתו במשרד בעקבות אישומי שוחד ובהמשך ריצה עונש מאסר. התנועה לאיכות השלטון עתרה נגד המינוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרעי בדרך לישיבת ממשלה, היום
דרעי בדרך לישיבת ממשלה, היוםצילום: אלכס קולומויסקי

הממשלה אישרה היום (ראשון) פה אחד את מינויו של יו"ר ש"ס אריה דרעי לשר הפנים. דרעי הושעה בתחילת שנות ה-90 מכהונתו כשר במשרד, בעקבות אישומים שנטל שוחד בעת שכיהן בתפקידים ציבוריים. בהמשך הורשע, נשלח לשלוש שנות מאסר בפועל והשתחרר ביולי 2002 לאחר ריצוי שני שלישים מעונשו. לפי חוק יסוד הממשלה, הקלון שבהרשעתו הוסר שבע שנים מאז סיים לרצות את העונש. 

מינויו של דרעי לשר הפנים צפוי לעלות בקרוב לאישור מליאת הכנסת. הוא יחל לכהן בתפקיד, לאחר שהשר הקודם סילבן שלום פרש ממנו לפני כשלושה שבועות. התנועה לאיכות השלטון עתרה לביטול ההחלטה על המינוי. כמו כן, ביקשו בתנועה להוציא צו ביניים לפיו מינויו של דרעי לא יוצג לאישור הכנסת ותימנע בינתיים כניסתו לתפקיד. 

לאחר מערכת הבחירות האחרונה, עם שובו של דרעי לזירה הפוליטית, נמתחה ביקורת נוקבת על כוונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנותו מחדש למשרד ממנו הושעה. דרעי עצמו חשק בתיק הפנים, אך באפריל אשתקד הודיע כי הוא מוותר עליו כדי "למנוע לזות שפתיים". בראיון לגל"צ אמר אז כי "בשביל התיקון החברתי הייתי צריך לחזור למשרד הפנים, אבל אני קשוב גם לביקורת ציבורית ולא אכנס למשרד על רגל שמאל, אז אני לא נאבק על הפנים".

יו"ר ש"ס מכהן כיום כשר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל. לפני כחודשיים התפטר מתפקיד שר הכלכלה, ובכך איפשר לנתניהו לתפוס את מקומו, לעקוף את סמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים ולהוביל לאישור מתווה הגז.

ראש הממשלה בירך את דרעי עם אישור המינוי היום ואמר כי שתי משימות מרכזיות עומדות בפניו. הראשונה לדברי נתניהו היא "מניעת כניסת מסתננים בלתי חוקיים והוצאת מסתננים מישראל", והשנייה "שינוי גבולות של רשויות ומועצות אזוריות לטובת חלוקה צודקת יותר של כספי הארנונה".

בסוף השבוע שעבר מסר היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לנתניהו את חוות דעתו המשפטית, לפיה מינוי דרעי לתפקיד שר הפנים "אינו לוקה באי סבירות קיצונית". וינשטיין סייג את דבריו וציין כי בחודש אוגוסט, כאשר דחו שופטי בג"ץ עתירה נגד מינויו של דרעי לשר הכלכלה הם קבעו כי המינוי 'מעורר קשיים משפטיים' ומצוי 'על גבול מתחם הסבירות'. "כוחן של קביעות אלו שריר גם ביחס למינוי המוצע כעת", כתב וינשטיין.

דרעי כיהן כשר הפנים בין 1988 ל-1993. בכתב האישום שהוגש נגדו ב-1993, ובעקבותיו אילץ אותו בג"ץ להתפטר מתפקידו, הואשם בלקיחת שוחד מכספי עמותת "לב בנים" בזמן ששירת בתפקידים ציבוריים. בכתב האישום נטען כי בכירי העמותה הפקידו כספי שוחד בחשבונות הבנק של דרעי ושל רעייתו, מתוך ציפיה להשיג טובות הנאה לעמותה ולעצמם. כמו כן, העבירו בכירי העמותה כסף לזוג עבור שתי דירות שרכשו ומימנו נסיעות שלהם לחו"ל ואת שהותו של דרעי במלון בישראל. בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את דרעי בלקיחת שוחד בסכום כולל של 155 אלף דולר.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ