גובש נוסח מרוכך לחוק המתיר חיפוש גופני ללא חשד: לא יכלול מועדונים ומוקדי בילוי

הנוסח החדש של "חוק המישוש" מתיר עדיין חיפוש גופני גם ללא חשד סביר, בשל אפשרות טרור. כמו כן תורחב עילת החשד הסביר כך שתכלול גם התנהגות בריונית במרחב הציבורי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות הביטחון עורכים חיפוש גופני על אדם בירושלים, באוקטובר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת תדון מחרתיים (רביעי) בנוסח המרוכך של הצעת החוק המרחיבה את סמכויות החיפוש של שוטרים על גופם של אזרחים גם ללא חשד סביר. בנוסח החדש של החוק, המכונה "חוק המישוש", בוטל הסעיף שהתיר למשטרה להכריז על מועדונים ומוקדי בילוי אזורים מותרים לחיפוש, ומאפשר לשוטרים לעשות חיפוש גופני על כל המבקרים בהם, גם ללא חשד סביר. 

במקום הסעיף שבוטל תורחב עילת החשד הסביר כך שתכלול גם התנהגות בריונית במרחב הציבורי, ובכלל זה השמעת גידופים או איומים, או התנהגות מרתיעה או מפחידה אחרת, שמרתיעה את הציבור משימוש בטוח במרחב הציבורי. במקרה של התנהגות כזו, יתאפשר החיפוש בכל מקום ובכל שעה ללא הגבלה למקומות בילוי או לשעות הפעילות. 

הנוסח החדש מתיר עדיין ביצוע חיפוש גופני, גם ללא חשד סביר, בשל אפשרות של טרור. במקרים אלה, שמתעורר חשד לטרור, יתאפשר למפקד המחוז להכריז על מתחמים שונים כאזורים שמותר לבצע בהם חיפוש גופני בשל צורך ביטחוני. עם זאת, על פי המלצת הוועדה החוק יקודם במתכונת הוראת שעה, התקפה לשנתיים בלבד. על פי הפרשנות של המשרד לביטחון הפנים, מפקד המחוז יוכל למעשה להכריז לזמן מוגבל על ירושלים כולה כעל מתחם בו ניתן לבצע חיפושים על גופם של כלל השוהים בה. 

נוסח החוק המקורי מתאר שורה של בתי עסק שבהם תוכל המשטרה לבצע חיפושים נרחבים על גופם של המבקרים, בכפוף לאישור מפקד המחוז ולתליית שלט בכניסה למבנה שיצהיר על כך. בין המקומות מופיעים מועדון, פאב, דיסקוטק וכן מועדוני ביליארד וקלפים. אלא שהמשטרה הבהירה שבכוונתה לעשות שימוש מרחיב באחד מסעיפי החוק הקובע שניתן יהיה להחיל את החיפוש ב״מקום שמפקד מחוז במשטרת ישראל הכריז עליו זמנית כמקום שניתן לערוך בו חיפוש כאמור. אם הוא מקום שמתקיים בו סיכון ביטחוני מיוחד או אם הוא מקום שבו נמכרים או מוגשים משקאות משכרים ויש חשש ממשי שיתבצעו בו עבירות אלימות העלולות לפגוע בשלומו או בטחונו של אדם״. 

הנוסח החדש של החוק גובש בהידברות בין המשרד לביטחון הפנים לוועדת החוקה, וקיבל את ברכת המפכ"ל רוני אלשיך והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן. בשל המצב הביטחוני בחודשים האחרונים, המשרד לביטחון הפנים החליט לקדם מחדש הצעת החוק שנגנזה ב-2011 עקב ביקורת ציבורית חריפה. באוקטובר אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת החוק. בהצעה תמכו 39 חברי כנסת, 21 התנגדו לה, ואחד נמנע. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ