הליכוד: אף שנתניהו המועמד היחיד - הפריימריז יתקיימו בפברואר

ההרשמה להתמודדות על ראשות הליכוד נסגרה אתמול, וראש הממשלה היה היחיד שהגיש את מועמדותו. בוועדת הבחירות של הליכוד חששו שביטול הבחירות יעורר קשיים משפטיים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, בחודש שעבר
יהונתן ליס

ועדת הבחירות בליכוד הודיעה היום (שני) כי אף על פי שראש הממשלה בנימין נתניהו הוא היחיד שהגיש מועמדות בבחירות לראשות המפלגה, הפריימריז יתקיימו כסדרם בחודש הבא. בליכוד שקלו לבטל את הבחירות בהיעדר מועמדים אחרים ולהכריז על בחירתו של נתניהו — מהלך שהיה חוסך לקופתה הגירעונית של המפלגה מיליוני שקלים. אולם ועדת הבחירות חששה מקשיים משפטיים שיעורר צעד זה באשר לתקפות בחירתו מחדש של ראש הממשלה והחליטה לקיים את הבחירות למרות זאת. בצעד חריג, בקלפיות יוצבו פתקים עם שמו של נתניהו, ובמקום פתק "נגד" יוכלו מתנגדיו לשלשל לקלפיות פתק לבן.

בספר הבוחרים של הליכוד רשומים כיום 92,944 מתפקדים, אך במפלגה העריכו היום שהמתפקדים לא ינהרו בהמוניהם לקלפיות מאחר שהתוצאות ידועות מראש ועל כן אחוזי ההצבעה יהיו נמוכים. "במצב שבו אפילו אין פתק 'נגד', מתנגדי נתניהו לא יזדרזו לצאת מהבית כי אפילו להצבעת מחאה אין משמעות אמיתית בסיטואציה כזאת", אמר מקור במפלגה. לדבריו, "סביר להניח שנתניהו ימריץ את מחנה התומכים שלו לצאת להצביע כי חשוב לו להציג תוצאה יפה".

ככל הידוע, ראש הממשלה עדיין לא החל לגייס תרומות לקמפיין פנימי וספק אם יעשה זאת נוכח העובדה שאיש לא מבקש להתמודד מולו. כך או אחרת, נתניהו זכאי לגייס יותר מ–400 אלף שקלים ולהוציא 1.6 מיליון שקלים במסגרת הקמפיין.

לפני שבועות אחדים אישר מרכז הליכוד את בקשתו של נתניהו להקדים את הבחירות לראשות המפלגה ולקיימן כבר בחודש פברואר הקרוב. ראש הממשלה נימק את המהלך בצורך להיערך לבחירות נוכח שבריריות הקואליציה שבראשה הוא עומד. ואולם, הבחירות לרשימת המפלגה לכנסת לא ייערכו במועד הנראה לעין. בליכוד הבהירו שהמהלך נועד למעשה לחסום מועמדים אחרים לתפקיד — בהם השר לשעבר גדעון סער — שעדיין לא מוכנים להתמודדות. במקביל, המהלך צפוי להחליש משמעותית את השפעתו של מרכז הליכוד על תפקודו של נתניהו לאחר שזה יבטיח את מקומו כמועמד המפלגה לראשות הממשלה וכיו"ר המפלגה עד שנת 2023.

ההרשמה להתמודדות על ראשות הליכוד נסגרה אתמול — ואז התברר כי נתניהו הוא היחיד שהגיש מועמדות לתפקיד. חברי הכנסת אורן חזן ואבי דיכטר, ששמם הוזכר כמועמדים אפשריים לרוץ נגדו, החליטו בסופו של דבר שלא להגיש מועמדות בשל התמיכה הרחבה שמקבל ראש הממשלה.

"אין ספק שנתניהו הצליח לגרוף ניצחון נגד כל מי שרצה להתמודד מולו", אמר שלשום בכיר בליכוד. "אבל המהלך הזה עלול להתברר כחרב פיפיות כי הוא עלול להרגיז דמויות משמעותיות כמו גדעון סער, ישראל כץ ואחרים, שרואים עצמם מועמדים אפשריים לראשות הממשלה והיכולת להתמודד על התפקיד מתוך המפלגה נחסמה עבורם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ