השרה שקד: ארגוני זכויות האדם עוצמים עיניים מול הריגת חף מפשע

שרת המשפטים התייחסה מעל דוכן הכנסת לפרשת פעיל השמאל שצולם כשהוא מנסה להסגיר סוחר קרקעות פלסטיני למנגנוני הביטחון של הרשות. היא קישרה בין הפרשה לחוק העמותות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת המשפטים שקד בישיבת הממשלה, בספטמבר האחרון
יהונתן ליס

שרת המשפטים איילת שקד תקפה היום (רביעי) במליאת הכנסת את ארגוני זכויות האדם על רקע הגיבוי שהם מעניקים, לדבריה, לפעיל השמאל עזרא נאווי שתועד בתחקיר ששודר בתוכנית "עובדה" כשהוא פועל להסגרת סוחר קרקעות פלסטיני למנגנוני הביטחון של הרשות. שקד אף קישרה בין הפרשה לבין חוק העמותות שהיא מקדמת. "אתם עוצמים עיניים ומגבים חשוד בהריגת אדם חף מפשע", אמרה שקד והוסיפה כי הארגונים אינם רואים "את החטוטרת המוסרית שכולם מבחינים בה".

״שוברים שתיקה, רבנים לזכויות אדם, בצלם ותעאיוש", פנתה השרה לארגונים מעל דוכן הכנסת, "מרוב קריאות 'זאב זאב' בשנים האחרונות והאשמות השווא על הצבא ביחס להתנהלות לא מוסרית, התחלתם לקבל מצב בו חברים לא לגיטימיים הפכו זאבים וחיות טרף של ממש".

בהמשך אמרה שקד: "אתם עוצמים עיניים ומגבים חשוד בהריגת אדם חף מפשע. אתם לא מצליחים לראות את החטוטרת המוסרית שכולם סביבכם מבחינים בה. אתם לא מצליחים לזהות את ליקוי המאורות ומכת החושך המוסרית שנפלה עליכם. לא עצרתם לרגע לעשות חשבון נפגש עם עצמכם. עלה על דעתכם לאלו ארגונים בעולם הפכתם דומים?".

שקד המשיכה לתקוף את ארגוני השמאל ושאלה בין השאר: "עד כדי כך קשה לכם לגנות רצח?". היא אף התייחסה בהקשר זה לחוק שהיא מקדמת, שיחייב ארגונים לא ממשלתיים שמרבית מימונם מגיע ממדינות זרות להצהיר על כך בכל פרסום ואת נציגיהם לענוד תגים מיוחדים בדיונים בכנסת ובמוסדות ציבור נוספים. "ההשלכות בטווח הקצר של תחקיר עובדה ברורות לחלוטין, אני קוראת לכולם להמתין לסיום החקירה", אמרה שרת המשפטים. "בטווח הרחוק יותר - ככל שתיווצר יותר שקיפות, כך ייטב לכולנו. אין לי ספק ששקיפות מוגברת לאורך זמן, כפי שיהיה במסגרת חוק השקיפות תייצר שיח בהיר יותר".

התחקיר ששודר בשבוע שעבר בתוכנית "עובדה" התבסס על חומרים שאספו פעילי ימין שביקשו להסתנן לארגוני שמאל הפעילים בשטחים ולהציגם בקלקלתם. נאווי, פעיל תעיוש, תועד כשהוא מספר על ארבעה סוחרי קרקעות פלסטינים שיצרו אתו קשר, לדבריו כי הם חשבו שהוא סוחר קרקעות בעצמו. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ