הפריימריז לראשות הליכוד בוטלו: נתניהו הוא יו"ר המפלגה הנבחר

יו"ר ועדת הביקורת של המפלגה עתר נגד ההחלטה לקיים את הבחירות המקדימות, שבהן היה ראש הממשלה המועמד היחיד, בטענה שמדובר בבזבוז כספים. בית הדין קיבל את העתירה פה אחד

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

בית הדין של הליכוד הודיע היום (רביעי) כי הפריימריז לראשות המפלגה מבוטלים, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו היה היחיד שהגיש את מועמדותו לתפקיד. בית הדין החליט פה אחד כי נתניהו הוא יו"ר המפלגה הנבחר למרות שלא התקיימה הצבעה בעניין.

מדובר בקדנציה השביעית של נתניהו בראשות הליכוד, והוא מכהן בתפקיד לסירוגין מאז 1993. בחירתו בעיתוי הזה תהפוך את נתניהו למועמד המפלגה לראשות הממשלה בבחירות הבאות והיא מכשירה את כהונתו כיו"ר המפלגה עד שנת 2023. בכך, נתניהו הצליח לנטרל את יריביו האפשריים ולצמצם את השפעתם של חברי מרכז הליכוד על תפקודו.

נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

"לא מעט בכירים, למשל גדעון סער, שראו עצמם מתמודדים לראשות הממשלה בליכוד, הופתעו מהעיתוי והבינו שנכון לעכשיו אין להם סיכוי מול נתניהו", אמר מקור במפלגה. "גם חברי המרכז, שמיהרו לתמוך בהצעתו של ראש הממשלה להקדים את הבחירות הפנימיות, יגלו כעת שהוא כבר לא חייב להם יותר מדי משום שמעמדו בעצם הובטח".

ההרשמה להתמודדות על ראשות הליכוד נסגרה השבוע כשנתניהו היה היחיד שהגיש את מועמדותו לתפקיד. למרות זאת, הודיעה שלשום ועדת הבחירות של המפלגה כי הפריימריז יתקיימו כסדרם בחודש הבא. היום בית הדין של הליכוד הפך את ההחלטה בעקבות עתירה שהגיש יו"ר ועדת הביקורת בליכוד, אביגדור הדר, בנימוק שהמהלך יחסוך לקופת המפלגה כארבעה מיליון שקלים כאשר התוצאה ידועה מראש.

בליכוד העדיפו תחילה לקיים את הפריימריז מחשש שיריביו של נתניהו יטענו בעתיד שבחירתו איננה חוקית, משום שלא זכה לאמונם של המתפקדים כנדרש. בליכוד הבינו בימים האחרונים שמדובר בפארסה: "אין הרבה כבוד בבחירות שבהן נתניהו מתמודד מול פתק לבן, כשבעצם הפתק הלבן כלל איננו נספר", אמר אחד הח"כים. "במצב כזה, אחוזי ההצבעה היו נמוכים, מי רוצה לצאת מהבית כשלקול שלו אין שום השפעה? זה הליך מביך, שהיה פוגע בסופו של דבר בתדמית המפלגה".

יושב ראש צעירי הליכוד, דוד שאין, אמר על ההחלטה לבטל את הבחירות כי "למרות כל הביקורת והלגלוג שתנועת הליכוד וראש הממשלה ספגו בימים האחרונים, הוכח פעם נוספת כי הליכוד היא המפלגה הכי דמוקרטית, הכי בוגרת והכי מאוחדת שקיימת היום בפוליטיקה הישראלית".

ביטול הבחירות צפוי לסלול גם את סבב חלוקת התיקים בממשלה, מכיוון שנתניהו הבהיר בימים האחרונים שידחה את המהלך עד אחרי הפריימריז. במסגרת החלוקה המסתמנת, יריב לוין או מירי רגב עשויים להתמודד על תיק הכלכלה וצחי הנגבי עשוי להתמנות לתפקיד שר התיירות או שר בלי תיק. חבר ליכוד נוסף שעשוי להתמנות לשר הוא בני בגין, זאת למרות שהבהיר כי הוא מעוניין להמשיך לכהן כחבר כנסת בלבד. 

השרים כחלון ובנט הבהירו השבוע כי הם מתנגדים למינוי אחד משני השרים החדשים של הליכוד משום שהדבר יגדיל לדבריהם את מכסת שרי הליכוד ביחס לשאר מפלגות הקואליציה סביב שולחן הממשלה ויעניק לנתניהו עוצמה רבה יותר בהצבעות שיתקיימו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ