נתניהו תומך פומבית בהצעת החוק נגד עמותות השמאל: "זה לא אנטי-דמוקרטי, אלא פשוט שכל ישר"

רה"מ הגן לראשונה על הצעת החוק שיזמה שרת המשפטים שקד והאשים כי אלה שדורשים מישראל לבלום אותו נוקטים במוסר כפול. "לא מצליח להבין איך יותר שקיפות זה משהו לא דמוקרטי", אמר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לראשונה הערב (חמישי) להצעת חוק "העמותות" אותו מנסה שרת המשפטים איילת שקד לקדם נגד עמותות השמאל. נתניהו הגן על הצעת החוק, אמר כי היא מוצדקת והאשים כי אלה שדורשים מישראל לבלום את החוק נוקטים כלפיה במוסר כפול. נתניהו אמר את הדברים במסגרת קבלת הפנים השנתית לכתבים הזרים בישראל.

כדי להגן על הצעת החוק, ציטט נתניהו מהצעת חוק שעברה בבית הנבחרים האמריקאי בינואר 2015 ולפיה גורם בלתי ממשלתי שמשתתף בשימוע בקונגרס ומקבל מימון ממדינה זרה צריך להצהיר על כך בכתב לפני השימוע. ראש הממשלה הוסיף כי בניגוד להצעת החוק הישראלית שקובעת כי ארגון בלתי ממשלתי צריך להצהיר על המימון הזר אם זה עולה על מחצית מתקציבו, בארה"ב מספיק שארגון מקבל דולר אחד מממשלה זרה כדי שיהיה חייב להצהיר על כך.

"אני לא מצליח להבין איך יותר שקיפות זה משהו לא דמוקרטי", אמר נתניהו. "זו הדרישה הכי ברורה מאליו בכל דמוקרטיה... שקיפות היא לב הדמוקרטיה. כאשר שומעים על השימוש והניצול לרעה שעושים בארגונים בלתי ממשלתיים בישראל, שקיפות היא המינימום שאנחנו מבקשים. זה מוצדק מאוד וזה פשוט שכל ישר. (המבקרים של הצעת החוק, ב"ר) מציבים כאן בפני ישראל סטנדרט שונה (ממדינות אחרות בעולם)". 

נתניהו
נתניהו במפגש עם עיתונאים זרים בירושלים, היוםצילום: רויטרס

נתניהו אמר את הדברים לנציגי התקשורת הזרה על רקע ביקורת בינלאומית חריפה נגד הצעת החוק, שקובע, בין השאר, כי נציגים בעמותות שמקבלות יותר ממחצית מתקציבן מממשלות זרות צריכים להיות מסומנים בתג כאשר הם נכנסים לכנסת.

ביום ראשון נפגש שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו עם שרת המשפטים שקד והביע בפניה את דאגתו של הממשל האמריקאי מחוק "השקיפות" אותו היא מקדמת וזאת כיוון שהוא ייצור "אפקט מצנן" כלפי ארגונים בלתי ממשלתיים.  

הצעת החוק של שקד עברה לפני כמה שבועות בוועדת השרים לחקיקה וכעת נמצאת בדיונים בכנסת. הפגישה בין שפירו לשקד הגיעה לאחר פגישות אחרות שקיים השגריר האמריקאי בשבועות האחרונים עם בכירים במשרד החוץ ובלשכת ראש הממשלה ובהן הבהיר כי ארה"ב אינה שבעת רצון מהצעת החוק הזו. מסרים דומים הגיעו לשקד וללשכת ראש הממשלה משגרירי גרמניה, בריטניה, צרפת, הולנד והאיחוד האירופי.

שגרירות ארה"ב פרסמה באופן חריג ביותר, הודעה על הפגישה בין שפירו לבין שקד. "אחד הנושאים שנדונו בפגישה היה הצעת החוק הממשלתית בנושא ארגונים בלתי ממשלתיים שתחייב עמותות שרוב תקציבן מבוסס את תרומות מממשלות זרות להיות מסומנות ככאלה", נמסר בהודעה. "השגריר שפירו ביקש מהשרה שקד מידע נוסף לגבי הצעת החוק וציין כי ארה"ב מודאגת ממנו".

לפי הודעת שגרירות ארה"ב, שפירו אמר לשקד כי ישראל "היא דמוקרטיה חזקה ותוססת ושקופה". השגריר הוסיף כי ארה"ב סבורה שחברה אזרחית חופשית ומתפקדת שנותנת ביטוי משמעותי לכל העמדות ומטפחת חברה אזרחית משגשגת  כפי שקיימת בישראל היא מרכיב נחוץ בדמוקרטיה בריאה. "על הממשלה להגן על חופש הביטוי ועל מחלוקות שמתנהלות בדרכי שלום וליצור אווירה שבה כל הקולות יכולים להישמע", אמר שפירו לשקד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ