נתניהו על חוק העמותות: אין צורך בסימון הנציגים בתגים, יש לדרוש דיווח מהדולר הראשון

נתניהו חזר על תמיכתו בחוק, אך ציין כי יש להכניס בו שינויים כדי להתאימו לחוק בארה״ב. את ההחלטה הצפויה על החרפת ההבחנה בין ישראל להתנחלויות הגדיר רה"מ "סטנדרט כפול"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת הממשלה הבוקר (ראשון) כי יש לבצע שינויים בחוק העמותות שאושר לקידום בוועדת השרים לענייני חקיקה לפני שלושה שבועות. נתניהו חזר על תמיכתו בחוק, אך הדגיש כי הוא סבור שיש להוריד ממנו את הדרישה שנציגי העמותות יסומנו בתגים.

"אני לא מבין איך הדרישה לשקיפות היא אנטי דמוקרטית - ההיפך הוא הנכון", אמר נתניהו. "במשטר דמוקרטי אנחנו צריכים לדעת מי מממן עמותות כאלה ואחרות, מימין, משמאל, מלמעלה ולמטה, ומימון של ממשלות זה דבר שבוודאי ראוי שהציבור ידע אודותיו – זכותו לדעת". נתניהו הדגיש כי "מה שצריך לעשות זה לאמץ נורמות שהתקבלו בבית הנבחרים של ארצות הברית". נתניהו הדגיש כי נחוצים לטעמו שני תיקונים בחוק הקיים: "התיקון הראשון הוא להוריד את הדרישה לתגים מהנציגים של העמותות הללו בכנסת - אין צורך בזה. התיקון השני הוא לדרוש דיווח מהשקל הראשון או מהדולר הראשון של ממשלות זרות, ועל ידי כך אנחנו נתאים יותר את החוק למה שמקובל בארצות הברית", הוסיף. ראש הממשלה אמר כי שני תיקונים אלו מתבקשים לדעתו ו"הם חשובים מאוד". בתגובה אמרה שרת המשפטים שקד כי הצעתו של נתניהו "תיבחן בחיוב".

נתניהו בישיבת הממשלה, היום
נתניהו בישיבת הממשלה, היוםצילום: עמית שאבי

לפי הצעת החוק, עמותה שיותר מ-50% מתקציבה מגיע ממדינות זרות תחויב לציין זאת בפרסומים רשמיים, ולפרט את זהות המדינות המממנות את פעילותה בכל פנייה לנבחרי ציבור. כל הפרה של סעיפים אלו תגרור קנס בגובה 29 אלף שקלים. בנוסף, נציגי העמותות שיגיעו לדיונים בכנסת יחויבו לענוד תג זיהוי. הפרה של סעיף זה לא תגרור קנס, אלא שלילה של אישור הכניסה של הנציגים לכנסת. החוק השנוי במחלוקת עורר דאגה רבה בקרב האופוזיציה וגורמים באירופה שניסו להניא את סיעות הממשלה מלהעבירו.

בשבוע שעבר התייחס נתניהו לראשונה להצעת החוק ואמר כי היא מוצדקת והאשים את מבקריה במוסר כפול. נתניהו ציטט קטע מהצעת חוק שעברה בבית הנבחרים האמריקאי בינואר 2015 ולפיה גורם בלתי ממשלתי שמשתתף בשימוע בקונגרס ומקבל מימון ממדינה זרה צריך להצהיר על כך בכתב לפני השימוע. ראש הממשלה הוסיף כי בניגוד להצעת החוק הישראלית שקובעת כי ארגון בלתי ממשלתי צריך להצהיר על המימון הזר אם זה עולה על מחצית מתקציבו, בארה"ב מספיק שארגון מקבל דולר אחד מממשלה זרה כדי שיהיה חייב להצהיר על כך.

"אני לא מצליח להבין איך יותר שקיפות זה משהו לא דמוקרטי", אמר נתניהו. "זו הדרישה הכי ברורה מאליו בכל דמוקרטיה... שקיפות היא לב הדמוקרטיה. כאשר שומעים על השימוש והניצול לרעה שעושים בארגונים בלתי ממשלתיים בישראל, שקיפות היא המינימום שאנחנו מבקשים. זה מוצדק מאוד וזה פשוט שכל ישר. (המבקרים של הצעת החוק, ב"ר) מציבים כאן בפני ישראל סטנדרט שונה (ממדינות אחרות בעולם)". נתניהו אמר את הדברים בקבלת הפנים השנתית לכתבים הזרים בישראל, על רקע ביקורת בינלאומית חריפה נגד הצעת החוק.

בישיבה הבוקר התייחס נתניהו גם להחלטה שצפויים לקבל מחר שרי החוץ של האיחוד האירופי, ושתחריף את ההבחנה בין ישראל לבין ההתנחלויות. "אני מקווה שבדיונים של שרי החוץ של האיחוד האירופי לא ימשיך הסטנדרט הכפול כלפי ישראל", אמר נתניהו. "ההתקפות על ישראל לא יעזרו לאיחוד האירופי להיות שותף לדיונים במזרח התיכון. זה לא צודק ואנחנו לא נקבל את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ