חוקר פרטי חיטט שנתיים בפחים של אנשי שמאל במימון עמותה שמקבלת כסף ציבורי

החוקר הפרטי הסביר בחקירתו במשטרה: "הוצאנו מסמכים מהזבל, אנשים נחרדים כשהם מבינים כמה הם חשופים בלי שיפרצו להם לבית". המימון הגיע מעמותת רגבים, שייסד ח"כ בצלאל סמוטריץ'

אורי בלאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בלאו

עמותת רגבים, המתוקצבת בין השאר על ידי רשויות מקומיות, הזמינה ומימנה חקירה פרטית נגד ארגוני זכויות אדם – כך עולה ממידע שהגיע לידי "הארץ". תוצרי החקירה הועברו לתנועת אם תרצו, ומשם לעיתונים ישראל היום ומקור ראשון. החקירה הפרטית התמקדה במשרדו של עו"ד מיכאל ספרד, ונמשכה יותר משנתיים, עד מאי 2013. ספרד התלונן במשטרה בטענה שחומרים פנימיים נלקחו ממשרדו, אולם לפני חצי שנה סגרה המשטרה את התיק. כעת מתברר כי עמותת רגבים, שח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי היה בין מייסדיה, היא שעמדה מאחורי החקירה הפרטית. סמוטריץ' עמד אז בראש המחלקה המשפטית של העמותה, אך לדבריו לא ידע על החקירה.

בסוף 2010 פורסמה בישראל היום כתבה שכותרתה "חשיפה: כך תכנן ארגון יש דין להדביק את המונח 'פשעי מלחמה' לפעולות צה"ל". בכתבה, ובכתבות נוספות שהתפרסמו במקור ראשון, הוצגו חומרים ממשרדו של ספרד, המייצג את שלום עכשיו, שוברים שתיקה ועוד. ב-2013 הודה מייסד אם תרצו רונן שובל שתנועתו השתמשה בחומרים שהושגו מחוקרים פרטיים והעבירה אותם לעיתונים. כעבור שנה נחקר שובל באזהרה במשטרה.

שובל האשים את המשטרה כי חקירתו מתאימה למשטרים חשוכים. "לתנועת אם תרצו שעמדתי בראשה מחלוקות נוקבות לגבי ההתנהלות של תנועות חתרניות וארגונים שרודפים את חיילי צה״ל", אמר שובל לחוקרים, אך הבהיר להם כי לא הוא הזמין החקירה הפרטית נגד הארגונים. "החומר הספציפי הזה שהגיע אליי, לא זוכר איך הוא הגיע אליי, אבל המקור של מי שהביא לי את זה הוא חוקר פרטי". שובל ציין כי החוקר הפרטי הוא זאב קורן, ואמר כי ראה "תצהיר שהמסמכים הושגו על ידי חוקר פרטי כחוק. כל הדברים שעשיתי היו כשרים, היו גלאט כשר".

יומיים אחרי חקירתו של שובל זומן קורן למשטרה. קורן סיפר לחוקרים כי "העבודה הייתה להתחקות אחר מספר ארגוני שמאל, ביניהם יש דין. מי שריכז את כל ארגוני השמאל היה עו"ד מיכאל ספרד". קורן סיפר בחקירתו כי שיטת הפעולה שלו היתה בין השאר איסוף חומרים מפח הזבל ששימש את משרדו של ספרד. "במשך שנתיים שיושבים על משרד מסוים, ידעתי מתי מנקים, מתי מוציאים את הזבל. עשיתי את זה באופן אישי. בעבר כבר נתקלתי בתגובות של אובייקטים שעשינו עליהם עבודה שנחרדו מהממצאים. קשה להם להבין שהם חשופים בצורה כזאת בלי שיפרצו להם לבית".

לדבריו, "מתוך הזבל הצלחנו לא פעם לחלץ מסמכים או ניירות קרועים או אפילו ניירות גרוסים. מה שהצלחנו לשחזר הצלחנו ומה שלא – לא. אני מניח שזה מה שגרם לו לחשוב שפרצו לו למשרד". לדבריו, "היו שם הרבה מסמכים שהיו קשורים בייצוג של פלסטינים, שב״חים, אסטרטגיה של ארגוני השמאל למיניהם. היה נייר שהוא שלח בפקס ובו הוא לא חסך את דעתו האישית על קצינים בכירים בצה״ל, לרבות קללות ומילים לא יפות".

קורן אישר ששובל קיבל את החומרים, הבהיר שלא הוא הזמין את העבודה, וסירב לחשוף את המזמינה, עמותת רגבים. כעבור חצי שנה החקירה נסגרה מחוסר אשמה.

עיקר פעילותה של עמותת רגבים הוא תיעוד פעילויות לא חוקיות של ערבים באדמות מדינה. עיון בדו"חות שהגישה רגבים לרשם העמותות מלמד שמאז הקמתה ב-2006 ועד 2014 קיבלה תרומות ותמיכות בסך כולל של קרוב ל-20 מיליון שקל. חלק נכבד מהכספים הם כספי ציבור: בין השנים 2010 ל-2014 נכנסו לקופת רגבים קרוב ל-11 מיליון שקלים כספי "השתתפויות", שם הקוד לכספים המגיעים בעיקר מרשויות מקומיות, שבעצמן זוכות לתקציבים מהמדינה. בדו"חות העמותה אין פירוט לגבי מקורות ההשתתפויות האלו, אך ידוע שבשנת 2014 זכתה רגבים לתמיכה של כחצי מיליון שקלים מהמועצה האזורית מטה בנימין.

לפי גורם המעורב בפעילות רגבים, הכספים של העמותה משמשים גם להזמנת שירותי חקירות פרטיים נגד ארגוני זכויות אדם. על פי דו"חות העמותה, ב-2014 היא הוציאה 600 אלף שקל למטרות שהוגדרו כ"איסוף מידע, מחקרים וייעוץ אסטרטגי". שנה קודם לכן הוציאה העמותה למעלה מ-400 אלף שקלים תחת אותו הסעיף. ברגבים סירבו להשיב לפניית "הארץ".

עו"ד ספרד אמר כי "מי שמזמין ריגול פוליטי אחר משרד לעריכת דין המייצג מגיני זכויות אדם, כדי לפגוע בחיסיון עו"ד-לקוח וכדי למצוא לכלוך שיפגע בשניהם, הוא איש שפל ומסוכן מאוד לחברה שבה הוא חי. נחמה קטנה היא שכספם הרב שיצא על שלוש שנות מעקב היה בזבוז מוחלט: החוקר הפרטי גילה שמשרדי נאבק בכיבוש ורואה בו פשע. וואו!".

מענק מארגון Pulitzer Center On Crisis Reporting סייע במימון התחקיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ