בקואליציה נערכים לסבב הפסדים בהצבעות במליאה, בשל מחאת הימין נגד יעלון

הח"כים חזן וסמוטריץ כבר הצהירו כי מבחינתם אינם מחויבים להתייצב להצבעות. העדר בלוק חוסם עשוי להביא לכך שהצעות אי-אמון בממשלה ויוזמות אופוזיציוניות אחרות יעברו

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בצלאל סמוטריץ בכנסת, בנובמבר
בצלאל סמוטריץ בכנסת, בנובמברצילום: אוליבייה פיטוסי

בקואליציה נערכים לסדרת הפסדים בהצבעות במליאת הכנסת ביום שני הקרוב, לאור האפשרות שכמה חברי כנסת יחרימו אותן בעקבות פינוי הבתים בחברון היום. הח"כים בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) ואורן חזן (הליכוד) כבר הצהירו מפורשות כי אינם רואים עצמם מחויבים להתייצב להצבעות וכמותם עשויים לנהוג גם ח"כים נוספים מהבית היהודי והליכוד.

כך, עשויות הצעות חוק מטעם הקואליציה ליפול, בעוד שהעדר בלוק חוסם מטעמה עשוי להביא לכך שהצעות אי-אמון בממשלה ויוזמות אופוזיציוניות אחרות יעברו. גם במקרה כזה צפוי ההישג של האופוזיציה לביות סמלי בלבד ולא יביא להפלת הממשלה או לפגיעה מהותית בתפקודה. לפי ההערכות, הקואליציה תצליח לגבש רוב בהצבעה על החוק לשקיפות עמותות שיעלה בקריאה ראשונה, מאחר שיש סביבו יש קונצנזוס בבית היהודי ובליכוד וסביר שחברי שתי המפלגות לא ייתנו יד להפלתו.

ח"כ איתן ברושי מהמחנה הציוני קרא היום לסיעתו לשתף פעולה עם הממשלה ולא לאפשר לה להפסיד בהצבעות בשבוע הבא. לדבריו, "על המחנה הציוני לתת רשת ביטחון לממשלה מול הימין הסהרורי כל עוד הממשלה פועלת לחיזוק הביטחון והתהליך המדיני".

מנגד מנסים בימין להרגיע את הרוחות: חברי הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) ויואב קיש (הליכוד) יצאו להגנתו של שר הביטחון, משה יעלון, מול ההתקפות של חברי מפלגותיהם עליו. "גם שר הבטחון רוצה באיכלוס הבתים בחברון", מסר יוגב. "בכל המערכות, גם בזו החשובה מאוד על ארץ ישראל וחברון, נכון לשלב ידיים עם כל הכוחות". ח"כ קיש, החולק את ראשות השדולה למען ארץ ישראל בכנסת עם סמוטריץ', הוסיף: "אני לא מסכים להתלהמות על שר הביטחון. אפשר לחזק את ההתיישבות באופן חוקי. אני קורא לידידי שר הביטחון להחיש את בדיקת מסמכי הרכישה ולאפשר את חזרת המתיישבים לבתים שנרכשו בתוך ימים ספורים באופן חוקי ומסודר".

הקואליציה בראשות בנימין נתניהו נשענת על תמיכת 61 חברי כנסת בלבד, מה שהופך אותה לשברירית במיוחד. בדצמבר האחרון הפסידה הקואליציה על חודו של קול בהצבעה על חוק שיזמה יש עתיד לאחר ששלושה ח"כים מהליכוד נעדרו ממנה ללא קיזוז: השר דאז סילבן שלום, שהודיע על פרישתו, אורן חזן שהושעה מהשתתפות בדיוני הכנסת והחמיץ את ההצבעה ויו"ר הקואליציה צחי הנגבי. לפני כשבועיים הפסידה הממשלה לראשונה בהצבעת אי אמון: 54 ח"כים תמכו בהצעה שהגישה סיעת יש עתיד ו-53 התנגדו לה. כיוון שהחוק מחייב רוב של לפחות 61 ח"כים כדי להפיל את הממשלה, היה זה הישג סמלי בלבד לאופוזיציה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ