גורמים בלשכת נתניהו: המתנחלים יוכלו לשוב לבתים בחברון כשיוסדרו האישורים

על רקע ההתקפות מימין על ההחלטה לפנות שני בתים בעיר, מסרו הגורמים כי ראש הממשלה "מעריך את ההתיישבות" אך קורא להרגעת הרוחות

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות צה"ל בחברון, אתמול
ברק רביד - צרובה

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו הערב (שישי) כי ברגע שיוסדרו כל האישורים, יוכלו המתנחלים לשוב לבתים מהם פונו בחברון. "ראש הממשלה בנימין נתניהו תומך בהתיישבות ומעריך את המתיישבים, שעומדים באומץ ובנחישות יום יום מול הטרור", ציינו הגורמים בלשכת נתניהו. "כולנו מחויבים לכבד את החוק, ובמקרה זה לא הוסדרו עדיין כל האישורים. ברגע שזה יקרה יוכלו המתיישבים לשוב לבתים, כפי שקרה במקרים דומים בעבר. ראש הממשלה מגבה את שר הביטחון וכוחות הביטחון וקורא להרגעת הרוחות".

הבוקר פינו כוחות הביטחון את המתנחלים שנכנסו אתמול לשני בתים ריקים בחברון, סמוך למערת המכפלה. לטענת המתנחלים הם רכשו את הבתים, אליהם נכנסו לבתים בהפתעה וללא תיאום עם הרשויות. הבית היהודי וח"כים מהליכוד מתחו ביקורת חריפה על הפינוי. שר הביטחון משה יעלון הגיב לביקורת ואמר כי כמה מההתבטאויות "גובלות בהפקרות ופוגעות בחוסן הלאומי", וכי המתנחלים "הפרו את החוק ברגל גסה".

במפלגת הבית היהודי תקפו את יעלון בתגובה לפינוי: "בעיצומו של גל טרור, שר הביטחון פועל בנחישות, ללא פשרות ובאטימות דווקא לזריקת יהודים מביתם. מדובר בחוסר אחריות, קיבעון מחשבתי והלהטת הרוחות כל ללא סיבה ברורה. את אותו להט ונחישות מוטב שיפנה שר הביטחון לטיפול בטרור הערבי ובבניה בלתי חוקית ברורה ביישובי המחבלים. את בדיקת מסמכי הרכישה ניתן לבצע גם ללא השלכת יהודים מביתם".

"אין לי כל כוונה להתפשר כשהחוק מופר", הבהיר יעלון בתגובה לביקורת. "במקרה של הבתים בחברון החוק הופר ברגל גסה. כדי להיכנס לבית נדרשות להתבצע מספר פעולות חוקיות, שאף לא אחת מהן התקיימה. ההתיישבות חשובה לי ואני פועל למענה, אך לא אתפשר על החוק. טענת רכישת הבתים תיבדק, כמו גם היבטים ביטחוניים ומדיניים, טרם מתן אישור לאכלוסם. מי שפועל תוך הפרת החוק, לא מסייע להתיישבות אלא פוגע בה קשות". יעלון קרא לנבחרי הציבור לרסן את התבטאויותיהם: "זה מתכון בטוח לאנרכיה. ההתנהלות וההתבטאויות של מספר פוליטיקאים בנושא זה גובלות בהפקרות ופוגעות בחוסן הלאומי שלנו".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) גינה בפוסט בפייסבוק את הפינוי והצהיר כי לא ישתתף בהצבעות בכנסת עד שהמתנחלים יורשו לשוב לבתים. "עדכנתי הלילה את ראש הממשלה ואת ראש המפלגה שלי כי ככל שמתיישבי חברון יפונו מהבתים שנרכשו לא אשתתף בהצבעות במליאה עד שיתאפשר להם לחזור", כתב סמוטריץ'. גם ח"כ אורן חזן הזהיר: "אם לא יימצא פתרון לבתים בחברון, אינני מתחייב להצבעות עם הקואליציה".בקואליציה חוששים כי היעדרות של השניים ושל חברי כנסת נוספים שעשויים לנהוג כמוהם יביאו להפסדים בהצבעות במליאת הכנסת ביום שני הקרוב, בין היתר בהצבעות אי-אמון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ