יחימוביץ' תוקפת את הרצוג: דבריו לנשיא צרפת - פזילה לימין וסתירה של ערכי העבודה

יו"ר המפלגה לשעבר אמרה את הדברים בתגובה ליו"ר הנוכחי שאמר כי "זה לא הזמן למדינה פלסטינית". זו הפעם השנייה בימים האחרונים שיחימוביץ' מבקרת באופן פומבי את הרצוג

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) תקפה הבוקר (ראשון) דבריו של יו"ר המפלגה, יצחק (בוז'י) הרצוג, לנשיא צרפת פרנסואה הולנד בסוף השבוע לפיהם "זה לא הזמן למדינה פלסטינית". יחימוביץ' אמרה כי דברי הרצוג שגויים, שיש בהם משום פזילה לימין וכי הם עומדים בסתירה לערכי תנועת העבודה בדבר פתרון שתי המדינות.

"מול קואליציה שנגררת בשערותיה בידי סמוטריץ' וחזן חובה על העבודה להציב חלופה של הידברות מדינית ולא לוותר עליה בטענה הימנית השגורה שאין עם מי לדבר", אמרה יחימוביץ' בהודעה לעיתונות. "אבו מאזן אמנם אינו חובב ציון אבל ייתכן שזו הזדמנות אחרונה לדבר עם מנהיג פלסטיני חילוני ופרגמטי ואסור להחמיץ הזדמנות כזאת ולשחק לידיו של נתניהו. על האופוזיציה להציג חלופה ברורה ולא מגמגמת".

יחימוביץ והרצוג, לפני הבחירות האחרונותצילום: תומר אפלבאום

בפגישה עם נשיא צרפת הולנד בפריז בסוף השבוע, הציג הרצוג את תוכניתו להיפרדות מהפלסטינים ואמר כי הוא "חסיד גדול של חזון שתי המדינות אבל אנחנו צריכים להיות ריאליים. הוא לא יכול להתממש עכשיו. השנאה וההסתה בקרב הפלסטינים גדולה מדי, העוינות בין העמים וחוסר היכולת של המנהיגים מונעים זאת". 

כמה שעות לאחר מכן פרסמה יחימוביץ' פוסט בפייסבוק שבו הוסיפה לתקוף את יו"ר מפלגתה. "אם יש אופוזיציה בישראל היא כנראה מתחבאת עמוק עמוק באדמה", כתבה. "להיעדר נרטיב אופוזיציוני, מדיני, כלכלי ואזרחי כאחד, מצטרפת העובדה שהתפקוד של האופוזיציה הוא מביש".

הערב הגיב הרצוג בדף הפייסבוק שלו שם כתב: "שלי בחרה לתקוף אותי בפראות. שלי היקרה, כל יום יש פיגועים. אנשים נרצחים. הדם רותח... מה את חושבת, שלי, שאם מחר תגידי לפלסטינים "היי, זאת שלי, בואו נעשה שלום" הם יקפצו וילחצו את ידך בחום ויניחו את סכיניהם? הרי את בעצמך לא מאמינה בזה. אנחנו המפלגה של דוד בן גוריון ויצחק רבין. המפלגה שתמיד, לאורך כל שנותיה היתה מרכזית. לא ימין קיצוני ולא שמאל קיצוני.אני לא אתן לאף אחד, חוזר, לאף אחד, לגרור את המפלגה לאחד הקצוות האלה. אנחנו לא ימין קיצוני ואנחנו לא מרצ. אנחנו בן-גוריוניסטים. אנחנו רביניסטים".

קודם לכן אמר הרצוג בראיון ברשת ב' כי "הביקורת היא לא נכונה מן היסוד. האופוזיציה נלחמת בוועדות, במליאה, בציבור, אני מציג אלטרנטיבה מבוקר ועד לילה, אם כולנו נדע להציג אותה גם נחליף את השלטון הקיים. אני מתכתב עם המציאות, לא פוזל ימינה, ידעתי שמה שאני אומר ידליק קולות ממקהלות הימין הקיצוני והשמאל הקיצוני... כל עוד אני מנהיג את המחנה הזה אני גם אומר לו את האמת".

בדבריו התייחס הרצוג לטענות כי ייתכן שמפלגתו תצטרף לקואליציה בראשות נתניהו. "בשום פנים ואופן לא נצטרף לקואליציה, אין לי כוונה לרקוד לחליל של אלה שמפנטזים על כך כדי לפתור את בעיות הקואליציה", הבהיר והוסיף: "הייתי שמח לראות אנשים טובים שמצטרפים כדי להחליף את נתניהו, בוודאי את הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי... הוא אדם ראוי".

זו הפעם השנייה בימים האחרונים שבה יחימוביץ' מעבירה ביקורת פומבית על יו"ר מפלגתה על התנהלותו מול הממשלה בעת גל הטרור. בשבוע שעבר אמרה יחימוביץ' בראיון לערוץ הכנסת כי "לתקוף את נתניהו מימין זו טעות קשה" וכי "זה לא אמין ולא נכון". 

בעת שכיהנה כיו"ר מפלגת העבודה, היתה יחימוביץ' נתונה לביקורת דומה. בפגישה שערכה אף היא עם נשיא צרפת הולנד, ביולי 2012, הציגה תנאים למדינה פלסטינית שהיו דומים לתנאים שהציג ראש הממשלה נתניהו בזמנו. בין היתר דרשה הכרה בישראל כמדינה יהודית דמוקרטית, פשרה טריטוריאלית ומו"מ ללא תנאים מוקדמים - גם בלי הקפאת הבנייה בהתנחלויות. 

בפוסט שכתבה היום בפייסבוק, קבלה יחימוביץ' על הביקורת שנמתחה עליה כשהיתה יו"ר המפלגה. "כן, אני יודעת שמאשימים אותי שכיו"ר מפלגה 'משכתי ימינה'. אין לזה שחר", כתבה. "תפיסת העולם המדינית שלי היתה תמיד חדה ובהירה ולא מתנצלת לרגע. שתי מדינות לשני עמים, שכונות פלסטיניות אינן, לא היו ולא יהיו חלק מירושלים בירתנו; מימוש מקסימלי של היוזמה הסעודית (לא כלשונה כמובן, אלא כהצהרת כוונות רבת פוטנציאל). פתרון שתי המדינות חיוני והכרחי להמשכה של הציונות. חתירה תמידית לשלום".

יחימוביץ' הוסיפה כי "למחוק במחי הודעה לעיתונות את חזון שתי המדינות ואת הניסיונות הפרגמטיים לבצעו – זה צעד כל כך מבולבל וקיצוני עד שהוא השאיר אותי (כמעט) חסרת מלים. בסוף מצאתי אותן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ