נתניהו לשרי הליכוד: "אם מישהו יקנה דירה במוקטעה איש לא יצפה שצה"ל יישלח להגן עליו"

רה"מ אמר את הדברים אחרי שהשרים לוין, אלקין, אקוניס ורגב האשימו את שר הביטחון ב"מוטיבציית יתר" בכל הנוגע לפינוי המתנחלים בחברון. יעלון ייפגש עם שקד ואריאל על רקע הביקורת נגדו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו בדרכו לישיבת הממשלה, הבוקר בירושלים
נתניהו בדרכו לישיבת הממשלה, הבוקר צילום: אי־אף־פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במהלך ישיבת שרי הליכוד הבוקר (ראשון) שעסקה במשבר הפוליטי סביב פינוי הבתים בחברון בסוף השבוע כי "אם מישהו יקנה דירה במוקטעה ברמאללה איש לא יצפה שישלחו את צה"ל להגן עליו כדי שיוכל להיכנס לגור שם".

נתניהו אמר את הדברים אחרי שהשרים יריב לוין, זאב אלקין, אופיר אקוניס ומירי רגב יצאו נגד שר הביטחון משה יעלון. לוין ואלקין האשימו את שר הביטחון ב"מוטיבציית יתר" בכל הנוגע לפינוי המתנחלים שרכשו לטענתם את הבתים. "זה עכשיו סדר העדיפויות? זה הדבר הכי דחוף לעשות?", תקף לוין את יעלון. שרת התרבות מירי רגב הצטרפה והוסיפה כי "דין בתים בחברון צריך להיות כדין בתים בתל אביב".

יעלון הגיב לדברים ודחה את ההשוואה של רגב. "חברון ותל אביב זה לא אותו דבר. ומה אם מישהו ירצה לקנות בית בלב שכם?", הוא אמר. "יש הבדל ביחס ליישובים במרכז הארץ שם אין השלכות ביטחוניות ומדיניות כמו בחברון. מותר לקנות בתים, אבל צריך לוודא שההליך חוקי וצריך להתחשב בשיקולים רחבים".  

מקור במפלגת הבית היהודי, שהיתה הביקורתית ביותר כלפי יעלון, אמר כי ראשי מפלגות הקואליציה החליטו להקים ועדת שרים שתפקידה יהיה "הגברת התיאום בנושא הבנייה בהתנחלויות בין הממשלה, מערכת הביטחון והנהגת המתנחלים". בסביבתו של שר הביטחון ציינו מנגד כי לא הוחלט על כל הקמת ועדה, אך לשכת ראש הממשלה אישרה כי סוכם שהשרים יעלון, איילת שקד ואורי אריאל, ייפגשו כדי לדון בנושא ולנסות לבנות מנגנון לטיפול בסוגיות דומות בעתיד. "בכל מקרה כל הסמכויות יישארו אצל שר הביטחון", אמרו בלשכת נתניהו. 

מתנחלים שפונו מהבתים בחברון, בסוף השבועצילום: אי־אף־פי

ביממה האחרונה דרשו שרי הבית היהודי להפקיע סמכויות מיעלון בכל הנוגע למדיניות הבנייה בהתנחלויות ולהעביר אותן לוועדת שרים שהיא זו שתכריע בנושא, כפי שלטענתם נקבע בהסכמים הקואליציוניים. מקור בבית היהודי ציין שבישיבה בין ראשי מפלגות הקואליציה הוסכם על פשרה. לפיה, לא יופקעו סמכויות משר הביטחון אך תוקם ועדה בה יהיו חברים יעלון, שרת המשפטים איילת שקד ושר החקלאות אורי אריאל ותהיה מעין "גוף מייעץ" בכל הנוגע לסוגיות שקשורות להתנחלויות. היום אחרי הצהריים תתקיים ישיבה ראשונה של יעלון, שקד ואריאל כדי להחליט על סדר היום והנושאים בהם היא תעסוק.

גורמים בליכוד אישרו כי הוא ייפגש עם השרה שקד והשר אריאל אולם טענו כי לא תוקם ועדה. "סוכם שיהיה ערוץ פתוח בין שר הביטחון לבין שרת המשפטים ושר החקלאות כפי שמתקיים כבר היום בסוגיות הקשורות להתיישבות ביהודה ושומרון", ציינו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ