הכנסת תצביע היום על חוק העמותות בקריאה ראשונה

כמה ח"כים מהימין איימו להיעדר מההצבעה במחאה על פינוי המתנחלים מחברון, אולם היא צפויה לעבור בגלל תמיכת ישראל ביתנו. עם זאת, ההיעדרות עשויה להביך את הממשלה בהצבעות אחרות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשי שמאל מפגינים מול ביתה של שרת המשפטים איילת שקד במחאה על חוק העמותות. על שלטיהם נכתב "הימין לא ישתיק אותי" ו"שרת המשפטים סותמת פיות לעמותות"
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת צפויה להצביע היום (שני) בקריאה ראשונה על חוק העמותות שהגישה הממשלה. שרת המשפטים, איילת שקד, הבהירה אתמול שתביא את נוסח החוק שגיבשה להצבעה חרף הודעתם של ח"כים מהימין, בראשם בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ואורן חזן (ליכוד) כי הם שוקלים להיעדר מהמליאה במחאה על פינוי המתנחלים בחברון. עם זאת, בישראל ביתנו מהאופוזיציה מתכוונים לתמוך בחוק. 

יו"ר הקואליציה, צחי הנגבי, העריך כי הממשלה תצליח לגבש את הרוב הדרוש להצעות החוק השונות, חרף המחאה. "מבחינת הקואליציה לא צפוי השבוע שינוי בסדר היום של הכנסת", אמר ואיים כי "צעדים יינקטו כלפי ח"כים שיכשילו את הקואליציה, כפי שאירע בעבר". ישראל ביתנו מהאופוזיציה הודיעה כי בכוונתה לתמוך בחוק העמותות, ובכך לספק לממשלה רשת ביטחון שצפויה להעניק לו רוב - גם אם ח"כים ספורים יחליטו להיעדר מההצבעה. ח"כ רוברט אילטוב, יו"ר סיעת ישראל ביתנו, מתכוון לקדם במקביל הצעת חוק משלו להצרת צעדי ארגוני השמאל ולנסות להשפיע בכך על הנוסח הסופי של ההצעה.

בבית היהודי בחנו אתמול שורת צעדים כדי להביע את מחאתם נוכח הפינוי בחברון. כך, בין היתר, נשקלה אפשרות שלא להשתתף בהצבעת אי אמון בממשלה המתוכננת היום ובכך לאפשר את העברתה. מדובר במהלך סמלי, משום שלאופוזיציה אין 61 תומכים בהפלת הממשלה - כך שיציבותה מובטחת. ח"כ שולי מועלם רפאלי מהבית היהודי, ששקלה לקחת חלק במחאות חברי הכנסת מימין, חזרה בה לפי שעה והבהירה שתשתתף בהצבעות השונות.

נוסח הצעת החוק שתעלה היום להצבעה מאמץ אחת משתי הערותיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בישיבת הממשלה בשבוע שעבר: על פי הנוסח שאושר בוועדת השרים לחקיקה, נציגי עמותות הממומנות על ידי מדינות זרות לא יידרשו לענוד תגי זיהוי בדיונים בכנסת או במשרדי הממשלה. במקביל, הן יחויבו לפרסם בכל מסמך רשמי את העובדה שהן נתמכות על ידי "ישות מדינית זרה" ולציין בפרסומים אלה מיהן המדינות שתרמו לפעילותן. אלא שבניגוד להנחיות נתניהו, לפיהן תורחב השקיפות "מהדולר הראשון" שיעבירו ממשלות זרות לארגונים, הנוסח העדכני עדיין קובע שרק עמותות שרוב מימונן מתבסס על תרומות אלה יידרשו לחשוף את מקורותיהם. נוסח זה כולא בתוכו בעיקר ארגוני זכויות אדם המזוהים עם השמאל בישראל. 

אמש הפגינו פעילי "שלום עכשיו" מול ביתו של שר האוצר, משה כחלון, בדרישה שלא ייתן יד להעברת חוק שנועד לסמן עמותות על רקע פוליטי, כלשונם. בתנועה סימנו את כחלון וכולנו כבטן הרכה בהמשך קידומו של החוק משום שכמה מחבריה הביעו התנגדות לנוסח המוצע. ח"כ מייקל אורן היה היחיד מהמפלגה שהודיע כי לא ישתתף בהצבעה אם נוסח החוק לא ישונה. לא ברור אם יעמוד בדבריו בסופו של דבר.

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, תקף אתמול את נוסח החוק. “בניגוד להצהרת נתניהו החוק אינו דומה לחוק האמריקאי אלא יותר מזכיר את החקיקה ברוסיה. על פי החוק, עמותה המקבלת מימון ממדינה תיאלץ לציין זאת בכל פרסום רשמי, בוקר, צהריים וערב ותדרש לסמן את עצמה כאילו היא מונעת מאינטרסים זרים". לדבריו, "החוק לא יקדם שום שקיפות מכיוון שכבר היום מידע זמין ונגיש. במקום זאת מבקשת שקד לתרגם את קמפיין השתולים של אם תרצו לחוק בכנסת ישראל".

מנכ"לית האגודה לזכויות האזרח, שרון אברהם ויס, אמרה כי "הצעת החוק מפלה בין עמותות לא ממשלתיות, מכוונת בדיוק אל הארגונים שאומרים מה שהממשלה לא אוהבת לשמוע, ומתעלמת מתרומות בסכומי עתק שמגיעים מתורמים פרטיים בחו"ל. ביקורת היא חלק חיוני והכרחי בדמוקרטיה, ואסור להשתיק אותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ