גלאון תקפה את הרצוג במליאה: אתה קריקטורה של אופוזיציה, עסוק בלהתחפש לימין

יו"ר מרצ תקפה את יו"ר המחנה הציוני על השוואתו המרומזת בין הימין הקיצוני למפלגתה: "אין סימטריה בין רוצחי ושורפי תינוקות לבין מרצ"; הרצוג ענה: "את מציעה חלום ובנט מציע גיהנום"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלאון והרצוג בדיון במליאת הכנסת, בנובמבר האחרון
יהונתן ליס

דיון במליאה בהצעות לפיזור הכנסת הפך היום (רביעי) למתקפה אופוזיציונית דווקא על יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני יצחק (בוז׳י) הרצוג. יו"ר מרצ זהבה גלאון כינתה את הרצוג מעל דוכן הנואמים "קריקטורה של אופוזיציה", בעקבות קריאתו לזנוח לפי שעה דרישה לניהול משא ומתן מדיני, ולקדם במקום תוכנית להיפרדות פיזית מהפלסטינים.

״שכחת מה המשמעות של להיות אופוזיציה, אתה עסוק בלהתחפש לימין ולא אכפת לך מה אתה מחריב בדרך״, אמרה יו"ר מרצ. ״בשביל להצביע לביבי הציבור לא צריך אותך, הוא יכול פשוט להמשיך להצביע לביבי״.

גם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה לעג לניסיונו לקרוץ לקהל המצביעים הימני. עודה האשים את הרצוג בהסתה נגד יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן). ״העם יעדיף להצביע ימין ולא לצל של הימין", אמר יו"ר הרשימה המשותפת להרצוג.

גלאון התייחסה להשוואה המרומזת שביצע הרצוג בין הימין הקיצוני למרצ, שנבעה מדברים שכתב השבוע בפייסבוק שלו. ״אני לא אתן לך להכפיש את מרצ במסע האומלל שלך לאובדן ערכים וכיוון", אמרה יו"ר מרצ. "אין סימטריה בין ימין לשמאל, אין סימטריה בין רוצחי ושורפי תינוקות לבין מרצ או לארגונים שמקדשים זכויות אדם. אני מזכירה לך, רוצחים אידיאולוגים צמחו בישראל בערוגה מאוד מסוימת, בחצר האחורית של הימין ולא של השמאל. אף פעם לא של השמאל. אני לא מאמינה שאני צריכה לומר את זה לך, בוז'י הרצוג".

הרצוג עלה על דוכן הנואמים מיד אחרי גלאון והשיב לדבריה. ״זהבה חברתי, צריך להתכתב עם המציאות. המציאות היא שכל עוד נתניהו ואבו מאזן בשלטון, ביחד הם לא מסוגלים להגיע להסכם. את מציעה חלום ובנט מציע גיהנום". יו"ר האופוזיציה הוסיף כי לו היה היום ראש ממשלת ישראל "לא היתה אינתיפאדה שלישית והיינו נעים למימוש החזון״. 

בסופו של הדיון, הכנסת הדפה את שלוש הצעות החוק שהגישה האופוזיציה לפיזורה, בין היתר הודות לחזרתם למליאה של חברי הכנסת אורן חזן (ליכוד) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), לאחר שהחרימו את הצבעות הקואליציה במחאה על פינוי המתנחלים בחברון.

השר יריב לוין, שהשיב מטעם הממשלה להצעות השונות לפיזור הכנסת, לעג לחברי האופוזיציה. ״לא אקח סיכון גדול מדי אם אומר שהתשוקה שלכם ללכת לבחירות היא לא גדולה מדי", אמר לוין. "אנחנו ננסה להדוף את ההצעות האלה ונחסוך לכם את עוגמת הנפש״. ח"כ אילן גילאון ממרצ אישר כי ״אנחנו לא מתלהבים ללכת לבחירות", אך הוסיף כי "הפחד הגדול ביותר הוא להמשיך ולתת את ההגה בידי ממשלה חסרת אחריות שמאמינה בשיטה שדגלים נושאים אנשים ולא אנשים נושאים דגלים״. 

בתחילת השבוע תקפה גם ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) את דבריו של יו"ר מפלגתה. יחימוביץ' אמרה כי דברי הרצוג שגויים, שיש בהם משום פזילה לימין וכי הם עומדים בסתירה לערכי תנועת העבודה בדבר פתרון שתי המדינות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ