נתניהו על קמפיין "אם תרצו": מתנגד לכנות 'בוגד' את מי שלא מסכים איתי

ראש הממשלה הוסיף כי הוא מתנגד גם ל"שוברים שתיקה", "המוציאים דיבת הארץ". שר החינוך בנט: "הקמפיין מביך, מיותר ומבזה". ח"כ בן ארי הדיחה את הארגון מניהול משותף של שדולה לעידוד גיוס לצה"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכרזה של "אם תרצו"

הקמפיין של ארגון "אם תרצו" נגד אמנים ואנשי תרבות, שמבקש לחשוף את "השתולים של הקרן החדשה וארגוניה" בתחום התרבות, עורר תגובות חריפות במערכת הפוליטית מימין ומשמאל. ראש הממשלה בנימין ‏נתניהו אמר היום (חמישי) כי הוא מתנגד לשימוש במונח בוגד לאלה שלא מסכימים עמו. נתניהו הוסיף כי הוא מתנגד גם "לשוברים שתיקה שמוציאים דיבת הארץ בחו"ל".

ח"כ בני בגין (הליכוד) אמר הבוקר בריאיון לרשת ב' כי "חיפוש, איתור וסימון של בוגדים כביכול הוא סממן פאשיסטי ותיק, מכוער ומסוכן‎. יש לחשוף את מקורות המימון של ארגון 'אם תרצו' ולהתנער מפגיעתו הרעה‎". 

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "הקמפיין נגד האמנים מביך, מיותר ומבזה". גם שרת המשפטים איילת שקד הסתייגה מהקמפיין בריאיון לגלי צה"ל ואמרה כי "לא צריך להחשיב אמנים המחזיקים בעמדות שמאל כפסולים".

אחר הצהריים פרסמה גם שרת התרבות מירי רגב תגובה לפיה "פגיעה בכל אדם בגין דעותיו הפוליטיות היא דבר פסול. לצד זכות הציבור לדעת, יש להימנע מאמירות העלולות להוביל להסתה ואלימות", מסרה רגב. "הארץ" ביקש לברר עם השרה כיצד היא רואה את הקשר בין עיתוי פתיחת הקמפיין של "אם תרצו" לבין הצעת החוק שלה הנוגעת ל"נאמנות בתרבות", אולם מלשכתה לא נמסרה תגובה לדברים. 

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר כי "האופן בו מוצגים אנשים בעלי דעה שונה כ׳בוגדים׳, הוא מגונה ומסוכן". הוא הוסיף כי "מי שהוציא לאור את הקמפיין המסית הזה, אינו מייצג את הימין השפוי ובוודאי שלא את תנועת הליכוד וערכיה. דוד גרוסמן, שאיבד את בנו במלחמה, הוא פטריוט ישראלי, וכמוהו סמי מיכאל, גילה אלמגור ואחרים - פטריוטים ישראלים הדואגים למדינה וחרדים לגורלה. אסור שמחלוקת פוליטית כזו או אחרת תקעקע את העובדה הזו ותוביל להסתה כלפיהם".

יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג כתב בדף הפייסבוק שלו: "המקארתיזם עושה ניסיון נאלח להשתלט על ישראל, פאר היצירה של אמני וסופרי ישראל יישאר לתמיד. המקארתיזם הישראלי והאפסים שמובילים אותו ייעלמו כמו שנעלמו בארה"ב. השאלה היא רק מתי וכמה זה יעלה לנו. 'אם תרצו', 'חסידי השקיפות', 'אבירי המנהל התקין' נדרשים לחשוף מאיפה מגיע המימון למסע העלוב שיצאו אליו".

שר האוצר משה כחלון אמר כי "יוזמות הזויות וקמפיינים שונים שמהותם לפלג, לפצל, להסית ולגדר הם סכנה לכל יסוד ממלכתי מאחד של מדינת ישראל. לקמפיינים האלה שלקוחים מימים של משטרים אפלים אין מקום בחברה הישראלית. שלטון המחשבות הוא לא חלק ממפלגת 'כולנו' ולא ניתן שיתקיים במדינת ישראל".

יו"ר ש"ס אריה דרעי התייחס גם הוא לקמפיין בעמוד הפייסבוק שלו, וכתב כי הוא "חמור, מגונה ומקומם". דרעי הוסיף כי "אותם אמנים ואנשי התרבות הם אזרחים טובים וחבל שגלשנו למחוזות כאלה".

שר הרווחה חיים כץ (ליכוד) אמר בתגובה לפניית "הארץ" כי "מדובר בקמפיין טיפשי שעבר את גבול הטעם הטוב. ראוי שייגנז".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) החליטה להדיח את הארגון מניהול משותף של השדולה לעידוד גיוס בני מיעוטים לצה"ל ולשירות האזרחי, שהוקמה בשיתוף עם "אם תרצו" ושבראשה היא עומדת. כמו כן, ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) פנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בבקשה לפתוח בחקירה פלילית נגד הארגון בחשד להסתה, וח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) פנה לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון בדרישה להכריז על הארגון התאחדות בלתי מותרת בשל עידודה "למיגור שלטון החוק בישראל". 

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה: "מחריד שבין שורות הליכוד, שהיתה פעם מפלגת ימין ליברלית ושפויה, נמצא רק צדיק אחד, בני בגין, שיעמוד מול גל המקארתיזם, הציד וההסתה שמנהל הימין מול כל מי שאינו ימין קיצוני. באווירה החדשה והמסוכנת שנוצרה יוקע גם בגין עצמו כשתול בקרוב". יחימוביץ' קראה לראש הממשלה "להתערב וליטול בדחיפות אחריות ולעצור את הגל הפאשיסטי, העכור, שמאיים לשטוף את הדמוקרטיה הישראלית ולעוות את דמותה ללא היכר".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר "הקיצונים יצאו מדעתם". הוא שאל "האם האב השכול שבנו נהרג במלחמת לבנון השנייה דויד גרוסמן ורבקה מיכאלי בוגדים? עמוס עוז שתול? גילה אלמגור, סמי מיכאל ושאנן סטריט הם מרגלים?". בהמשך הוסיף לפיד: "אסור לנו שבמדינת ישראל, מדינת העם היהודי, עם הספר, ירדפו אחרי אמנים, אנשי רוח וסופרים. קמפיין השנאה של 'אם תרצו' וההסתה לאלימות בתוכו היא חציית קו אדום". 

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) קראה בתגובה לפרסום הקמפיין להוציא את "אם תרצו" מהחוק והוסיפה כי "התיאום המושלם בין הארגון הפשיסטי לבין שר החינוך ושרת התרבות, תוך שיתוף פעולה עם אסטרטג השנאה משה קלוגהפט האחראי לשיטת ההסתה של 'אם תרצו', צריך להסתיים מיידית. יש למנוע משתולי הארגון בממשלה - בנט, רגב ושקד- להפעיל את השיטות המכוערות של הארגון על אזרחי ישראל".

ארגון שח"ם, המייצג את שחקני ישראל הודיע היום כי הוא "מגנה בכל תוקף את קמפיין "שתולים בתרבות". "נמשיך ונתמוך בזכותם של חברינו, לעסוק בפעילות פוליטית, מימין ומשמאל, להביע תמיכה בארגונים כאלה או אחרים וליצור ללא חשש, כל זאת מבלי שיהיו נתונים למתקפה והסתה על עצם השימוש בזכות השמורה לכל אזרח", נמסר מהארגון.

גם איש התקשורת אברי גלעד, שתמך בעבר בארגון פומבית והשתתף בהרצאות שאורגנו על ידו, כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי החליט להתנתק מפעילות "אם תרצו" בשל מה שכינה "מהלך מטורלל" הזורע "שנאה מיותרת" והביע תקווה שהקמפיין "יעשה ההיפך ויעורר את כולנו לאהבה, למרות השוני". גלעד, שהיה אמור לנאום בכנס של הארגון באוניברסיטת תל אביב, ביקש בפוסט מחברי הארגון "לשכוח ממנו". 

בשבוע שעבר החליטה הפרקליטות שלא לפתוח בחקירה על הסתה בעקבות השלב הקודם של קמפיין השתולים של "אם תרצו" - הסרטון שכוון נגד ארגוני השמאל. עו"ד אילונה ענבר מהפרקליטות כתבה בתשובה למרכז הרפורמי לדת ומדינה שהתלונן בנושא כי "הסרטון בוטה ובעייתי וטוב היה אלמלא פורסם", אך הוסיפה כי בפרקליטות סברו "שאין מקום לפתוח בחקירה בגין הפרסום מן הטעם שהקריאה העולה ממנו היא ברורה וחד משמעית - והיא לתמוך בהצעת חוק אותה הסרטון מקדם, ולא לנקוט בפעולה או במעשים אלימים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ