אם תרצו על כרזת האמנים ה"שתולים": טעינו, אך זכות הציבור לדעת

לאחר שספג ביקורת משמאל ומימין הגדיר ארגון הימין את פרסום הכרזה כשגיאה - אך לא פירט והותיר אותה ברשת. בהמשך הבהיר: "גאים בקמפיין השתולים"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

ארגון הימין "אם תרצו" הגדיר היום (שישי) את פרסום כרזת ה"שתולים בתרבות" כשגיאה, בפוסט שהעלה בעמוד הפייסבוק שלו ועליו חתום המנכ"ל מתן פלג. הארגון לא פירט מה שגוי בכרזה והותיר ברשת אותה ואת רשימת האמנים ואנשי הרוח שצורפה אליה. בהודעה נוספת הבהיר הארגון כי הוא גאה בקמפיין "השתולים", שהופנה לארגוני זכויות אדם ושמאל, וכי ההבהרה התייחסה רק לפרסום האחרון. בשיחה עם "הארץ" הגן פלג על הכרזה ואמר כי זכותו של הציבור לדעת על הפעילות הפוליטית של האמנים שהוזכרו בה.

בפוסט שפורסם היום כתב פלג: "טעינו. העלינו פוסט שגוי בנושא מאוד חשוב ומהותי ודווקא מתוך כך היינו צריכים להקפיד הרבה יותר". לדבריו, "לא היה 'קמפיין', ולא היו אמירות על 'בוגדים' שהדביקו לנו בתקשורת ומעולם לא אמרנו. אנחנו לוקחים אחריות מלאה ומבטיחים להמשיך לעבוד באמונה גדולה למען עם ישראל וחיילי צה"ל. אנחנו נמשיך להעביר ביקורת נוקבת נגד ארגונים שמציגים את חיילי צה"ל כפושעי מלחמה ונגד מי שקורא לחרם על המדינה. תודה רבה לכל מי שתמך בנו ביומיים האחרונים, ואף תודה רבה גם למי שהעמיד אותנו על טעותנו". מאוחר יותר הבהיר הארגון: "התייחסנו לטעות של הפוסט שעלה לפני יומיים, ובוודאי לא לקמפיין השתולים שחשף את מי שפוגע בחיילי צה"ל - בו אנו גאים ובו נמשיך".

בשיחה עם "הארץ" הגן פלג על פרסום רשימת האמנים. "זה ממילא מפורסם באינטרנט, פשוט הפנינו לאותם מקומות", אמר. "היתרון הגדול בסערה התקשורתית שהיתה הוא שעכשיו רבים בחברה הישראלית יודעים שכשאומרים ש-300 אנשי תרבות חתמו על עצומה כזאת וכזאת, אז הם יודעים שיכולים לבדוק שם-שם, וייתכן שיראו חלק מהשמות במועצות ציבוריות של ארגונים קיצוניים". לשאלה בדבר המשך הפעילות של התנועה השיב פלג: "הדנ"א של אם תרצו הוא לפעול נגד ארגונים שפוגעים בחיילי צה"ל, והוא לא ישתנה".

לדברי פלג, הארגון החליט שלא להסיר את הפוסט השגוי, לדבריו, משום ש"פיד (רצף הפרסומים בפייסבוק) זה דבר רץ ו(הפוסט) נזרק למטה. אם אתה נושא באחריות אז אתה נושא באחריות. עכשיו כשכתבנו מה שגוי בו אז בוודאי שגם נשאיר אותו, כדי שמי שירצה להתרשם יתרשם. אנו לא בורחים מאחריות. כתבנו בפוסט במה ראינו טעות ואנחנו מתקדמים".

השבוע התעוררה סערה ציבורית לאחר שהארגון פרסם כרזה שתקפה שורה ארוכה של אמנים החברים במועצות הציבוריות של ארגוני זכויות אדם ושמאל או השתתפו באירועים מטעמם. זאת, בהמשך לקמפיין קודם שבו הציגו בעלי תפקידים בארגונים כמו "שוברים שתיקה", "בצלם" והוועד נגד עינויים כ"שתולים" המסייעים למחבלים ומשרתים מדינות זרות. 

לצד מחאה משמאל מתחו גם בימין ביקורת על הכרזה שהתייחסה לאנשי התרבות. שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כתב כי "הקמפיין נגד האמנים מביך, מיותר ומבזה", וחברת מפלגתו, שרת המשפטים איילת שקד, הוסיפה כי אין לפסול אמנים המזוהים עם השמאל. ח"כ בני בגין (הליכוד) תקף את אם תרצו ואמר כי "חיפוש, איתור וסימון של בוגדים כביכול הוא סממן פאשיסטי ותיק, מכוער ומסוכן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ