אורי אריאל והשרים החרדים הודיעו כי יתנגדו להצעת הפשרה עם נשות הכותל

הממשלה צפויה לאשר היום את ההסדר, שלפיו לנשות הכותל תוקצה רחבה חלופית, למרות התנגדות החרדים. השר דרעי: "בעיית הרפורמים לא היתה קיימת. אין מה להתפשר"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תפילת נשות הכותל, באפריל אשתקד
תפילת נשות הכותל, באפריל אשתקדצילום: מרים אלסטר

השר אורי אריאל (הבית היהודי) והשרים יעקב ליצמן (יהדות התורה), אריה דרעי ודוד אזולאי (ש"ס) הודיעו כי יצביעו היום (ראשון) נגד הצעת הפשרה שאמורה להקצות לנשות הכותל מתחם חלופי לתפילה ליד הכותל, באזור קשת רובינסון. ההצעה צפויה לעבור חרף התנגדות החרדים.

השרים החרדים תכננו תחילה להימנע או לצאת מהישיבה במהלך ההצבעה, אך הבוקר החליטו להתנגד להצעה. בכניסה לישיבת הממשלה אמר שר הפנים דרעי כי "מדינת ישראל מתנהלת על פי היהדות המסורה. כל הבעיה הזאת של הרפורמים והקונסרבטיבים לא היתה קיימת עד עכשיו במדינת ישראל ואין לי שום כוונה שזה ייכנס עכשיו. אין מה להתפשר".

הבוקר אמורה ההמשלה לאשר הצעת ההסדר, לפיה הרחבה המרכזית ליד הכותל תישאר בפיקוח רב הכותל ותיועד לתפילות רק "על פי מנהג היהדות האורתודוקסית, לפי דין תורה, שהרבנות הראשית לישראל נוהגת לפיו", תוך הפרדה בין עזרת נשים לעזרת גברים.

לפי ההסדר, הרחבה הדרומית הצמודה, גן ארכיאולוגי שבמרכזו ניצבת "קשת רובינסון", תוקצה לתפילות בכל יתר הנוסחים, והתפילה בה תיערך "על פי תפיסה פלורליסטית ושוויונית, באופן שיהיה בו כדי לספק מענה למתפללים מקרב הזרמים השונים שאינם אורתודוקסים, ובראשם, הזרם הרפורמי והזרם הקונסרבטיבי".

כפי שפורסם היום ב"הארץ", המשרד לשירותי דת, שהתוכנית אמורה להיות באחריותו, לא יתקצב אותה. עלותה הראשונית של תוכנית הפשרה עומדת על 35 מיליון שקל. משרד ראש הממשלה, המשרד לענייני תפוצות, משרד התיירות ומשרד האוצר יתקצבו את ההסדר במשותף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ