הממשלה אישרה: רחבת תפילה משותפת לנשים ולגברים בכותל הדרומי

ליד קשת רובינסון ייערכו עבודות בינוי כדי להכשיר את הרחבה לתפילה של המאמינים הלא-אורתודוקסים, בהם נשות הכותל. ברחבת התפילה הדרומית לא תהיה דריסת רגל לרבנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הגן הארכיאולוגי שליד קשת רובינסון, בחלקו הדרומי של הכותל, ב-2014

הממשלה החליטה לקדם את תוכנית ההפרדה בכותל המערבי, בין המתפללים האורתודוקסים, שלהם מיועדת הרחבה המרכזית בחסות רב הכותל, ובין המתפללים הרפורמים והקונסרבטיבים, שיחד עם נשות הכותל יקבלו רחבת תפילה משלהם. כחלק מההחלטה תפעל הממשלה לביצוע עבודות בינוי בכותל הדרומי, במתחם שבמרכזו קשת רובינסון, כדי להכשיר בו רחבת תפילה קבועה עבור מתפללים מהזרמים הלא-אורתודוקסיים. היא תפעל לאורך כל השנה, 24 שעות ביממה. המבקרים בשתי רחבות התפילה יעברו דרך שער כניסה משותף.

בישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו על ההסדר כי מדובר "בנושא רגיש". "עם זאת אני חושב שזה פתרון הולם, פתרון יצירתי. בדרך כלל הבעיות המורכבות ביותר מחייבות סוג כזה של פתרון", אמר נתניהו ובירך את מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, שזה יומו האחרון בתפקיד, על שהביא את הנושא להכרעת הממשלה.

המהלך אמור לסיים מחלוקת בת 27 שנה סביב זכויות התפילה של נשות הכותל, והוא מבטא גם הכרה ממלכתית ראשונה מסוגה במנהגי התפילה הרפורמיים והקונסרבטיביים, שתנועותיהם גם יקבלו ייצוג במועצה ציבורית שתנהל את האתר.

בצעד תקדימי, התקנות קובעות כי לא תהיה ברחבת התפילה הדרומית דריסת רגל לרבנות הראשית, לשר לשירותי דת ולרב הכותל. הסמכות ניתנת בידי המועצה הציבורית החדשה שתוקם. מנגד, פשרת מנדלבליט קובעת כי התפילות ברחבה הצפונית – המוכרת היום כאתר הכותל המערבי – יתבצעו אך ורק על פי דין תורה, ובאישור הרבנות הראשית ורב הכותל.

הפשרה היא ליבת הדו"ח שחיברה הוועדה בראשות מזכיר הממשלה היוצא, אביחי מנדלבליט, והוצג כעת לממשלה. לפי דרישת החרדים הממשלה לא קיימה הצבעה על "אימוץ" מסקנות הוועדה, משום שבין פרקיה יש התייחסות מפורשת לרפורמים ולקונסרבטיבים ולמנהגי התפילה שלהם, אלא רק על "יישום" ההמלצות.

בהמשך לכך, הצביעה הממשלה על הנוסח החדש של תקנות השמירה על המקומות הקדושים שבו לא מוזכרות מלים כמו "רפורמי", "קונסרבטיבי" או "נשות הכותל", אף ששלוש הקבוצות הללו ייוצגו במועצה הציבורית החדשה שתוקם לניהול רחבת התפילה הדרומית. בתקנות שאושרו נכתב, כי ימונו למועצה זו "שישה נציגי ציבור אשר ימנה ראש הממשלה, המייצגים את ציבור המתפללים ברחבת התפילה הדרומית, בהתאם למנהג המקום שנקבע ביחס לרחבה זו". רק בדו"ח מנדלבליט עצמו כתוב כי השישה יהיו שני נציגים רשמיים של התנועה הרפורמית, שניים מהתנועה הקונסרבטיבית ושתיים מארגון נשות הכותל.

להערכת גורם בוועדת מנדלבליט, השטח שיוקצה לרחבת התפילה החדשה על כל חלקיה – כולל חלק ברחוב ההרודיאני שנמצא בלב הגן הארכיאולוגי – הוא 870 מ"ר. ההערכות האופטימיות מצביעות לדבריו על הכשרתה של הרחבה הדרומית בתוך שנה לפחות, תקופה שבה יהיה צורך לתקן תקנות חדשות למקומות הקדושים, לגבש תוכנית אדריכלית, ועוד קודם לתחילת מימוש התוכניות – לבצע חפירות ארכיאולוגיות באתר. לפני כחודשיים הוגשה עתירה לבית המשפט נגד רב הכותל, בידי קבוצה של פורשות נשות הכותל, שהתנגדו לפשרה. הן תבעו לאפשר להן להכניס ספרי תורה לרחבת הכותל המרכזית (הצפונית), ותבעו פיצויים מרב הכותל. לדברי גורם בוועדת מנדלבליט לעתירה היה "תפקיד משמעותי בנכונות לעשות פשרה" ובהאצת המהלכים האחרונים.

השרים יעקב ליצמן (יהדות התורה), אריה דרעי ודוד אזולאי (ש"ס), אורי אריאל (הבית היהודי) וזאב אלקין (הליכוד) – הצביעו בכל אופן נגד ההחלטה. מדובר בהתנגדות סמלית – שנועדה להפגין את התנגדות החרדים להכרה בזרמים שאינם אורתודוקסיים. השר אריה דרעי, יו"ר ש"ס, אמר בדרכו אל ישיבת הממשלה כי "מדינת ישראל במשך כל שנות קיומה מתנהלת על פי היהדות המסורה. כל הבעיה הזאת של הרפורמים והקונסרבטיבים לא היתה קיימת במדינת ישראל, ואין לי שום כוונה שזה ייכנס עכשיו. אין מה להתפשר". השר אריאל אמר כי כל מטרתה של ההצעה הוא "ריב ומדון".

בתגובה להחלטת הממשלה מסר רב הכותל שמואל רבינוביץ: "מאז החלה קבוצה שולית ומתלהמת של "נשות הכותל" את פעילותה התקשורתית, הפך הכותל ממקום מאחד ומלכד לזירת התכתשות בלתי פוסקת. חילול השם שגרמה הקבוצה הזאת והתומכים בה הוא נורא, ויידרשו שנים לתקנו. עמדותי האישיות וההלכתיות בנושא ידועות. התפילה בכלל ובכותל בפרט צריכות להיות בהתאם להלכה ולמסורת ישראל המסורה לנו מדור לדור. המצב אליו נקלענו נובע מאילוצים משפטיים וחשש מפני הידרדרות נוספת במאבק הפורץ את חומות הקדושה ומחלל שם שמיים, עלינו לעשות הכל כדי להניח את הפרשה הנוראה הזו מאחורינו". רב הכותל הוסיף כי "הכותל המערבי ימשיך להיות פתוח לכל מתפלל ולכל מתפללת בכל שעה ובכל יום, מתוך כבוד ומתוך נאמנות למסורת ישראל ומורשת ישראל כפי שהכותל המערבי הוא סמלם המובהק".

ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כינסה בצהריים מסיבת עיתונאים בכותל המערבי, ואמרה כי "היום הוא יום היסטורי לנשות הכותל, לנשים בישראל בכלל, ולכל מי שמאמין שיש יותר מדרך אחת להיות יהודי ויהודייה בישראל. הבשורה הגדולה היא לסבתות שהיו מגיעות לבר מצווה של הנכדים וצריכות לעמוד על כסא פלסטיק כי לא התאפשר להן לעמוד ליד הילד או הילדה שעוברים את הטקס. אנחנו מאושרות שממשלת ישראל החליטה היום על צעד ראשון להקים רחבה שוויונית פלורליסטית סובלנית שבה כולם מוזמנים. אנחנו מבטיחות להיות שם במאור פנים בזרועות פתוחות. לא נציק לאנשים כמו שמציקים ברחבה הזאת".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר: "הרפורמים הם קבוצת ליצנים שתוקעים סכין בתורה הקדושה. לעד ולעולמי עולמים לא תהיה הכרה בקבוצת הליצנים הזו, לא בכותל ולא בשום מקום אחר".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית (הקונסרבטיבית), הגדיר את ההסדר "היסטורי", ואמר כי "הזכות לשוויון קיבלה הכרה ממשלתית. מכאן ולהבא, פתרון מחלוקות בנושאי דת-ומדינה יחייב הכרה בזכות החוקתית של חופש בחירה. מהיום, פתרון כל סוגיה חייב לתת מענה לעובדה הפשוטה, הבסיסית והטבעית שיש יותר מדרך אחת להיות יהודי. כך בגיור. כך בנישואין. כך בכשרות. זה יום חג לפלורליזם יהודי בישראל".

מנכל התנועה הרפורמית הרב גלעד קריב מסר: "החלטת הממשלה מעניקה הכרה חסרת תקדים ליהדות הרפורמית וליהדות הקונסרבטיבית, שמה סוף למונופול החרדי בכותל, וקובעת שבאתר המקודש ביותר לעם היהודי, ובכל מקום אחר, תהיה יותר מדרך אחת להתפלל ולהתחבר למסורת היהודית, ובכלל זאת תפילה ללא מחיצות וללא הפרדה בין נשים וגברים".

בארה"ב, התנועה הרפורמית, התנועה הקונסרבטיבית והפדרציות היהודיות בצפון אמריקה פרסמו הודעה משותפת שבה הם "מריעים להחלטה ההיסטורית של ממשלת ישראל ליצירת מרחב תפילה שוויוני קבוע בכותל המערבי". הם כינו את החלטת הממשלה "הכרה דרמטית, חסרת תקדים והכרחית של מדינת ישראל, שלפיה האתר המקודש ביותר ליהודים - הכותל המערבי – אמור להכיל את המסורת של הזרמים הקונסרבטיבי והרפורמי שבהם גברים ונשים מתפללים יחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ