ההצבעה על חוק העמותות שתוכננה להיום נדחת לשבוע הבא

לקואליציה יש כעת רוב יציב להעברת החוק, אך ההצבעות הדחופות על חוק ההסתננות וחוק המישוש יעסיקו את הח"כים היום. עמותות שמאל ממשיכות לפעול לסיכול החוק

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ההצבעה בכנסת על חוק העמותות, שנועדה להתקיים הערב (שני), נדחתה פעם נוספת, בשל עומס החוקים המונח על שולחן הכנסת: ההצבעה בקריאה ראשונה על החוק השנוי במחלוקת אמורה היתה להתקיים במליאת הכנסת עוד בשבוע שעבר, אך בשל מחאת הח"כים מימין, על הפינוי בחברון, והנחייתו של קצין הכנסת לפזר את הדיונים באותו יום, מחשש לסופת שלגים, נדחתה ההצבעה. 

לקואליציה יש כעת רוב יציב להעברת חוק העמותות, שצפוי לעלות לקריאה ראשונה בשבוע הבא, שכן ישראל ביתנו מהאופוזיציה הבטיחה את תמיכתה בו והח"כים אורן חזן (ליכוד) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הפסיקו את שביתת המחאה שנקטו בשבוע שעבר.

שקד, יוזמת חוק העמותות, וארדן בכנסתצילום: אמיל סלמן

בקואליציה העדיפו לדחות את ההצבעה על החוק שכן שני חוקים מרכזיים אחרים צפויים להעסיק היום את חברי הכנסת במשך שעות ארוכות: הצבעה בקריאה ראשונה על התיקון לחוק למניעת הסתננות, וחוק המישוש שיזם המשרד לביטחון הפנים, שיעלה בקריאה שנייה ושלישית. דחיפות הדיון בשני חוקים אלה משמעותית: בג"ץ קבע באוגוסט האחרון שהחזקת מבקשי מקלט במתקן חולות לשנה ושמונה חודשים אינה מידתית, והורה לכנסת לקצר באופן משמעותי את משך השהייה במתקן — לפני 10 בפברואר. פירוש הדבר הוא שבתוך עשרה ימים הכנסת תצטרך להשלים את חקיקת החוק גם בקריאה שנייה ושלישית, שאם לא כן תופסק פעילות מתקן חולות. על פי הנוסח העדכני, החזקת מבקשי המקלט במתקן חולות תוגבל לשנה.

במקביל יעלה להצבעה גם חוק המישוש השנוי במחלוקת, לאחר סדרת שינויים שהוכנסו בו. במשטרה ובמשרד לביטחון הפנים מבקשים לקדם את אישור החוק במהירות, כדי שניתן יהיה לעשות בו שימוש נרחב במאבק בגל הטרור. בנוסח הסופי של חוק המישוש, בוטל הסעיף שהתיר למשטרה להכריז על מועדונים ומוקדי בילוי אזורים מותרים לחיפוש, ונועד לאפשר לשוטרים לעשות חיפוש גופני לכל המבקרים בהם, גם ללא חשד סביר. במקום הסעיף שבוטל תורחב עילת החשד הסביר, כך שתכלול גם התנהגות בריונית במרחב הציבורי, ובכלל זה השמעת גידופים או איומים, או התנהגות מרתיעה או מפחידה. יותר החיפוש באופן נרחב, בתנאים מסוימים, גם ללא חשד סביר, כדי לסכל פעילות טרור.

בינתיים המשיכו העמותות, שחלקן צפויות להיפגע מחוק העמותות החדש, לפעול לסיכול ההצבעה. ארגון שלום עכשיו הגביר אתמול את הלחצים שהוא מפעיל על סיעת כולנו, בקריאה לחבריה להפר את המשמעת הקואליציונית ולהצביע נגד החוק — לאחר שכמה מהח"כים הכריזו שהם מתנגדים לחוק עקרונית. בכרזה שהפיץ הארגון נראים השרים משה כחלון ויואב גלנט, יחד עם הח"כים של המפלגה, לבושים בחולצות "אם תרצו".

שורה של ארגונים העתידים להיפגע מהחוק, בהם האגודה לזכויות האזרח, המוקד לפליטים ומהגרים ועמותת סיכוי, פרסמו אתמול קריאה משותפת לח"כים שלא לתמוך בו. "אנו קוראים לשרים ולחברי הכנסת שיצאו נגד 'קמפיין השתולים בתרבות' להצביע נגד חוק הסימון המביש של ממשלת ישראל, שכל מטרתו לנסות ולהוציא אל מחוץ למסגרת הלגיטימית של השיח כל ביקורת נגד מדיניות הממשלה ולפגוע בערכי הדמוקרטיה הבסיסיים ביותר. במיוחד מבקש החוק לפגוע בארגוני זכויות אדם ובארגונים לשינוי חברתי, אשר פועלים לתיקון החברה בישראל ומשמיעים את קולם של הקבוצות החלשות הפגיעות ביותר בה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ