אושר החוק המרחיב את סמכות המשטרה לבצע חיפוש גופני; האופוזיציה: האפליה כלפי מיעוטים תגבר

שוטרים יוכלו לחפש על גופם של אזרחים במקרה של "חשד סביר" שתבוצע עבירת אלימות. הוראת שעה שאושרה מאפשרת לשוטרים לחפש על גופו של אדם אם יש "חשש" שבכוונתו לבצע פעולת טרור

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות הביטחון בודקים פלסטיני ביציאה מג'בל מוכבר, באוקטובר
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה לפנות בוקר (שלישי) בקריאה שניה ושלישית את הגרסה המרוככת לחוק המרחיב את סמכות המשטרה לבצע חיפוש גופני ("חוק המישוש") השנוי במחלוקת. החוק מתיר לשוטרים לערוך חיפוש על גופו של אדם במקרה של "חשד סביר" שהוא עומד לבצע עבירת אלימות, כדי לבדוק אם הוא נושא נשק שלא כדין. במקביל, אושרה במסגרת החוק הוראת שעה לשנה אחת, לפיה שוטרים יוכלו לערוך חיפוש על גופו של אדם גם ללא חשד סביר, אלא על פי "חשש" שבכוונתו לבצע פעולת טרור.

על פי הנוסח הסופי של החוק שיזם המשרד לביטחון הפנים, שוטרים יוכלו לבצע חיפוש על כל אדם המתנהג באופן בריוני, נוקט אלימות מילולית או איומים או מתנהג באופן מרתיע ומפחיד. במקרה של חיפוש עקב חשד סביר, יחול החוק במקומות בילוי למיניהם ובכפוף להכרזה מראש של מפקד המחוז. במקרים של חיפוש עקב חשש מטרור, יחול החוק בכל מתחם עליו יכריז מפקד המחוז.

חברי האופוזיציה טענו בדיון שהחוק החדש יגביר את האפליה כלפי מיעוטים בישראל, שיעוררו באופן מתמיד חשד סביר בקרב השוטרים. 39 תמכו בנוסח הסופי של החוק ו-31 התנגדו לו.

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הציג את נוסח הפשרה שהושג בדיונים בין חברי הכנסת לנציגי המשרד לביטחון הפנים. לדבריו, ההצעה שאושרה מעניקה משקל הולם לצרכי המשטרה תוך שמירה על כבוד האדם. "משטרת ישראל צריכה ללכת לפי החוק. מתברר שהחוק שנותן לה כיום את הכוח לעשות סדר ולטפל באלימות לא מספיק. הוא מאפשר להם לעשות חיפוש רק במקרה של חשד סביר לנשיאת נשק. בית המשפט אמר שהפירוש הוא ששוטר יכול לערוך חיפוש רק אם הוא רואה בליטה בבגדיו של אדם המסמנת שיש לו סכין או אקדח. מבחינתנו זה לא טוב, לא מספיק והרבה פעמים יכול להיות גם מאוחר", אמר סלומינסקי.

להצבעה קדם דיון ממושך במהלכו הביעו חברי האופוזיציה שורה ארוכה של הסתייגויות מההצעה. "הקואליציה שוב מתעלמת באופן בוטה מהמצוקה היומיומית של קבוצות מוחלשות שחוות אפליה קשה בישראל", הסבירה ח"כ מיכל רוזין ממרצ. היא העריכה ששוטרים יחשדו באופן אוטומטי במיעוטים בהם ערבים, חרדים, יוצאי אתיופיה וחבר העמים וימהרו לחפש דווקא על גופם. לדבריה, “שיקול הדעת המלא שיינתן לשוטרים יעודד אפליה סלקטיבית כלפי המוחלשים ביותר. שוטרים אינם גזענים פחות מכל אחד אחר. מי שטוען שאינו רואה צבע הוא הגזען הגדול ביותר”.

לדברי ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), "חיפושים חסרי עילה וגבולות לא שומרים על שלום הציבור וביטחונו. הדבר הזה לא יקנה ביטחון אבל מאוד יעמיק את הפגיעה בזכויות הפרט ומאוד יעמיק את חוסר האמון בין המשטרה לבין אוכלוסיות רבות בארץ".

לדברי חנין, "רק לפני כמה חודשים כל הארץ געשה עקב מחאת יוצאי אתיופיה, שהפגינו נגד אכיפה משטרתית סלקטיבית ושיטור יתר. נוסף לכך, ההטיה האתנית בשיטור נגד ערבים מתועדת בדוחות רשמיים. חיפוש אינפלציוני גם יוביל ליותר מקרים של הטרדות מיניות של נשים".

ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) מתח ביקורת חריפה על המהלך. לדבריו, "החוק הזה מעביר מסר לשוטרים, תעשו מה שאתם רוצים מה שבא לכם", אמר והוסיף, "במקום לבוא עם חקיקה מרסנת, מגבילה, כאשר נטייתו של השוטר המצוי הוא לחפש איפה שהוא רוצה, המחוקק צריך להגיד לו שהוא לא יכול לעשות מה שהוא רוצה. לב ליבו של החוק נוכחי זה התרת הרסן".

היוזמה המקורית לקידום החוק גובשה כבר ב-2011 אך נבלמה לאחר שעברה בעבר בקריאה ראשונה, כחלק מסדרה של חוקים שנועדו להילחם בתופעת האלימות במועדונים בישראל. במקור, החוק נקב בשורה של בתי עסק שבהם תוכל המשטרה לבצע חיפושים נרחבים על גופם של המבקרים, גם ללא חשד סביר, בכפוף לאישור מפקד המחוז ולתליית שלט בכניסה למבנה שיצהיר על כך. בין המקומות מופיעים מועדון, פאב, דיסקוטק וכן מועדוני ביליארד וקלפים. השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, החליט להחיות מחדש את הצעת החוק ולהתאימה כך שהמשטרה תעשה בה שימוש גם במסגרת המאבק בגל הטרור הנוכחי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ