יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, התפקד היום (שלישי) למפלגת העבודה כחלק מציר פוליטי מתגבש בינו לבין יו"ר המפלגה יצחק (בוז'י) הרצוג. אף שעד היום לא שימש חבר רשמי במפלגה, ניסנקורן הוא אחד האנשים החזקים במנגנון המפלגתי: הוא מחזיק במחנה תומכים משמעותי, ולצד הרצוג וח"כ שלי יחימוביץ שולט במספר הצירים הגדול ביותר בוועידת המפלגה. בנובמבר האחרון, בהבנות שהושגו בין השלושה, הוכנסו עשרות תומכים נוספים של ניסנקורן כחברים בוועידת העבודה. שלי יחימוביץ' ועמיר פרץ פרסמו היום הודעות תמיכה במהלך. 

ההתפקדות של ניסנקורן לעבודה נחשבת למהלך סמלי בעיקרו, אך בצמרת המפלגה מעריכים כי מאחוריו עומד דיל פוליטי שבמרכזו ברית בינו לבין הרצוג לקראת התמודדותם העתידית המקבילה על הנהגת המפלגה וההסתדרות. לדברי מקורות במפלגה, ניסנקורן מעוניין שהרצוג ידחה את הבחירות לראשות המפלגה עד לאחר הבחירות להסתדרות הצפויות במאי 2017 כדי להגדיל את סיכוייו בהתמודדות.

ניסנקורן עם הרצוג, היוםצילום: ניר כפרי

"ניסנקורן חושש שאם הבחירות להסתדרות יהיו אחרי הבחירות להנהגת העבודה, דמויות כמו יחימוביץ או עמיר פרץ עלולים להתמודד מולו על הנהגת ההסתדרות אם יפסידו בקרב על ראשות המפלגה", אמר מקור בעבודה. יחימוביץ', שהודיעה השבוע שקיימים סיכויים גבוהים שתתמודד על ראשות העבודה הבהירה שההתמודדות על הנהגת ההסתדרות איננה על הפרק. בלשכת הרצוג דחו את הטענות על קיומו של הדיל. כך או אחרת, ביום שני הקרוב צפוי ח"כ עמיר פרץ לחתום גם הוא על טפסי ההתפקדות למפלגת העבודה ולערוק מהתנועה אל שורותיה. המהלך, שאמור היה להתרחש כבר בחודש שעבר, נדחה לבקשת הרצוג עד אחרי ועידת המפלגה הצפויה בעוד ימים אחדים.

הצטרפותו של ניסנקורן לעבודה היא הישג סמלי של הרצוג לאחר שבוע קשה במיוחד עבורו: הוא הותקף בחריפות על ידי בכירי מפלגתו על מה שהגדירו "התנערותו" מחזון שתי המדינות במהלך פגישתו עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד. בנוסף, פעילי מפלגה זועמים קראו קריאות בוז לעברו במהלך נאומו בכינוס המפלגה בחולון וסקרים שנערכו השבוע הראו שהתמיכה הציבורית בו ובתוכניותיו נמצאת בשפל מטריד. התקשורת לא הוזמנה לטקס החגיגי בו חתם ניסנקורן על טפסי ההתפקדות לצדו של הרצוג.

בהודעה לעיתונות שפרסמו השניים לאחר מכן אמר ניסנקורן: "אני שמח וגאה להצטרף למפלגת העבודה. המציאות החברתית בישראל מחייבת היום להפעיל את כל הכוחות הציבוריים והפוליטיים כדי להילחם בעוני ההולך ומתרחב בישראל ובפערים העמוקים בחברה הישראלית". הרצוג בירך על המהלך ואמר כי "אבי הוא מנהיג חברתי חשוב ופורץ דרך שמחולל שינויים היסטוריים בכל הנוגע לחייהם של אוכלוסיות מוחלשות, אזרחים עם מוגבלויות ואוכלוסיית הגמלאים וכמובן מוביל את ציבור העובדים בישראל להישגים חסרי תקדים".

ח"כ איציק שמולי, שנחשב אחד המקורבים לניסנקורן במפלגה, הסביר כי "הסתדרות העובדים היא בשר מבשרה של תנועת העבודה וצריך לברך על הצטרפותו של מנהיג חברתי כמו ניסנקורן לשורותינו. בחודשים האחרונים הוא הוכיח רגישות יוצאת דופן ודאגה ממקומו כיו"ר ההסתדרות קודם כל עבור המוחלשים באמת. לעובדי שכר מינימום, ציבור האנשים עם מוגבלות, עובדי הקבלן ועוד ואני בטוח שבכוחות משותפים נוכל להוביל לשינויים דרמטיים בעתיד הלא רחוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ