חברי הכנסת אישרו בקריאה ראשונה את חוק העמותות

ברוב של 50 תומכים מול 43 מתנגדים, אושר במליאה החוק, שסיעות הקואליציה סיכמו על קידומו במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. ח"כ זועבי הורדה מדוכן הנואמים בכוח בתום עימות עם ח"כ חזן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים44
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה אמש בקריאה ראשונה את שיזמה שרת המשפטים איילת שקד. 50 חברי כנסת הצביעו בעד ו–43 התנגדו. ח"כ חנין זועבי הורדה מדוכן הנואמים בכוח על ידי סדרני הכנסת בתום עימות עם ח"כ אורן חזן וחברי הקואליציה. סיעות הקואליציה סיכמו על קידומו במסגרת ההסכמים הקואליציוניים עליהם חתמו.

נוסח הצעת החוק שעלתה להצבעה מאמץ אחת משתי הערותיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, : על פי הנוסח שאושר בוועדת השרים לחקיקה, נציגי עמותות הממומנות על ידי מדינות זרות לא יידרשו לענוד תגי זיהוי בדיונים בכנסת או במשרדי הממשלה. הן יחויבו לפרסם בכל מסמך רשמי את העובדה שהן נתמכות על ידי "ישות מדינית זרה" ולציין בפרסומים אלה מיהן המדינות שתרמו לפעילותן. אבל בניגוד להנחיות נתניהו, שלפיהן תורחב השקיפות "מהדולר הראשון" שיעבירו ממשלות זרות לארגונים, הנוסח העדכני עדיין קובע שרק עמותות שרוב מימומן מתבסס על תרומות אלה יידרשו לחשוף את מקורות המימון. נוסח זה מכסה בעיקר ארגוני זכויות אדם המזוהים עם השמאל בישראל.

ח"כ זועבי מורדת מהדוכן, אתמול
ח"כ זועבי מורדת מהדוכן, אתמולצילום: אמיל סלמן

נתניהו התייחס להצעה בישיבת סיעת הליכוד אתמול: "אנחנו בעד שקיפות. אני בעד שכל דולר וכל שקל שמדינה זרה מעבירה לעמותה, מימין ומשמאל, ידווח. שקיפות בסיסית". שרת המשפטים לעגה לאופוזיציה בפתח הדיון על החוק במליאה. "אתם לא באמת יודעים למה אתם מתנגדים לחוק", אמרה לחברי הכנסת מהאגף השמאלי של המפה הפוליטית. לדבריה, "מזמן עברתם מהתנגדות בשם האידיאולוגיה להתנגדות בשם הפרנויה. חלק מכם חושב שהצעת החוק נוראה ואסור להכניס אות אחת ממנה לספר החוקים, אבל באותה שעה ממש חלק אחר חושב שנכון היה להחיל אותה גם על גופים נוספים. האמת צריכה להיאמר, הטענות שלכם סותרות חזיתית האחת את השנייה".

אחר כך הפנתה שקד חצי ביקורת לארגון שוברים שתיקה. לדבריה, "הארגון הכנסייתי ההולנדי ICCO ביקש להעביר ל'שוברים שתיקה', אחרי מבצע עופרת יצוקה, תרומה של 42,000 אירו. אבל לתורמים היה תנאי. התנאי להעברת הכספים היה מסירה של לא פחות מ–90 עדויות מפלילות נגד חיילי צה"ל. למי שמתקשה לעשות את החשבון, אומר לכם שזה יוצא 466 אירו על כל ראש של חייל ישראלי. בהמרה לשקלים לפי שער יציג, זה יוצא פחות או יותר 2,000 שקלים שנכנסו לקופת 'שוברים שתיקה' על כל עדות מפלילה נגד חייל צה"ל. זה מה ששווה חייל צה"ל בעיני שוברים שתיקה. על העברות הכספים האלה מבקש להגן מי שמתנגד לחוק. זה חופש ההתאגדות שבשמו אתם מדברים היום. אלה תחומי העיסוק אותם אתם מעוניינים לקדם".

השרה שקד, אתמול בכנסת
השרה שקד, אתמול בכנסתצילום: אמיל סלמן

ח״כ עאידה תומא סלימן (הרשימה המשותפת) מתחה ביקורת על מכלול החקיקה השנויה במחלוקת שהקואליציה קידמה בשבועות האחרונים. "שקיפות היא מלה נרדפת לרדיפה פוליטית", אמרה, "מישוש הוא מלה אחרת לרמיסת כבוד האדם. הרחקת ח"כים היא רמיסת בחירת האזרחים בנציגים שלהם ורמיסת הדמוקרטיה. כיבוש היא המלה הנסתרת לסכסוך. יגיע יום שבו יצליחו, אולי, להסית נגד האוכלוסייה הערבית, אבל עד שיגיעו לשם ירמסו גם את כל אלה שניסו להגן על הדמוקרטיה כדי שלא יעמוד מולם אף אחד".

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני), טען שהחוק נועד לחפות על מחדלי הממשלה בתחומים אחרים: "החוק הזה לא נוגע למטרה שלשמו הוא כאן. זאת מגמה מסוכנת ביותר: הסטת תשומת הלב הציבורית מהבעיות הבוערות שהממשלה לא מסוגלת להתמודדות אתן, בתחומי הביטחון והעוני. אצל שרת המשפטים דמוקרטיה זה רק שלטון הרוב. אין דבר יותר מסוכן מזה. זאת רודנות הרוב ולא שלטון הרוב. מהות הדמוקרטיה היא הגנה על המיעוט על אף גודלו של הרוב. התבלבלו כאן היוצרות".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, מתחה בדיון ביקורת על שקד. לדבריה, "שקד מבקשת לסתום את הפה לארגוני השמאל ולא מבינה את ערכי הדמוקרטיה הבסיסיים. מי שמבזה את שם ישראל בעולם הם לא הארגונים, מי שמוציא את דיבתה של ישראל בעולם היא שקד וחבריה המתנחלים. החוק הזה הוא עוד שלב בתהליך מתוכנן של השתקה ודה־לגיטימציה שסופו בהוצאתם מחוץ לחוק של ארגוני זכויות האדם. כי הוא משדר לכל מי שמעז לבקר את השלטון שהוא יסומן ויירדף, ויתויג כשתול, כבוגד, כאויב המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ