נתניהו: בוקר טוב בוז'י, אתה האחרון לזהות את המציאות; הרצוג: ספחו את השטחים ונראה מה יהיה

ראש הממשלה ויו"ר האופוזיציה החליפו עקיצות בדיון בכנסת. נתניהו ביקר את הרצוג על הכרזתו לפיה במצב הנוכחי לא ניתן להגיע להסדר שתי המדינות. ח"כ ברקו (הליכוד): אין עם פלסטיני כי אין בערבית את האות פ"א דגושה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעג הערב (רביעי) ליו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, שהכריז כי במצב הנוכחי לא ניתן להגיע להסדר שתי המדינות לשני עמים. בנאום במליאת הכנסת נתניהו הזכיר שהוא עצמו . ח"כ ענת ברקו מהליכוד עמדה במרכזה של תקרית מביכה, כשהסבירה שאין לאום פלסטיני משום שאין בערבית יכולת לבטא את האות פ"א בתצורתה הדגושה. 

ראש הממשלה נתניהו אמר כי "השבוע ביום ראשון נפל דבר. חברי תנועת מפלגת העבודה קבעו שלא ניתן לממש את הסדר שתי המדינות לשני עמים במצב הנוכחי. בוקר טוב בוז'י, אני שמח שהתעוררת. בוקר טוב מפלגת העבודה, ברוכים הבאים למזרח התיכון. השעון המעורר צלצל ואולי אתם מתחילים להבין איפה אנחנו חיים".

נתניהו, הערב במליאת הכנסת
נתניהו, הערב במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

נתניהו הוסיף ואמר כי "לא רק שלא הקדמתם לראות את הנולד, עכשיו אתם האחרונים לזהות את המציאות. מוטב מאוחר מאשר אף פעם, אבל איך אפשר לסמוך על שיקול הדעת שלכם להתמודד עם האיומים סביבנו, כשאתם מבינים מה קורה פה באיחור של שנים? לפני שנה אמרת, בוז'י, 'אני וציפי נבהיר לערבים שהמשחק החד צדדי נגמר'. השבוע כן קבעתם שצריך צעדים חד צדדיים. תחליטו מה אתם רוצים, אבל למען השם - נסו לדבוק בזה לפחות שבוע אחד. לו הייתם מבינים קודם לכן את מה שנדמה שאתם מבינים היום, הייתם מתייצבים לצדנו במקום להוציא את דיבתנו בעולם". לבני התפרצה לדבריו וקראה "די עם זה".

גם יו"ר מרצ זהבה גלאון תקפה את הרצוג במהלך הדיון, שהתקיים לבקשת האופוזיציה. "יו"ר האופוזיציה נותן רוח גבית לראש הממשלה בהצהרות חוסר אמון בדיאלוג עם הפלסטינים. תוכניתו המדינית החדשה תתפרש בעולם כהנצחת הסיפוח". לדבריה, "כבר שנים שראש הממשלה מנפק לנו מופע נודד של אפס עגול במנהיגות, מציע לנו להקיף את עצמנו בחומות ובמכשולים, שמשמעותם סיפוח של 150 אלף פלסטינים".

ברקו, הערב בכנסת
ברקו, הערב בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

הרצוג תקף את נתניהו בחריפות. "הבטחת שאתה 'מר ביטחון', חזק מול הטרור, הבטחת שתחסל את חמאס, הבטחת הרים והבטחת גבעות. מה מזה קיימת? – כלום. אפס", אמר יו"ר האופוזיציה. "אני יודע שהימין העמוק לא מסכים איתי. הימין העמוק חושב שדווקא סיפוח השטחים על תושביהם הפלסטיניים הוא הפתרון" הוסיף הרצוג, ושאל: "מי הפריע לכם לעשות את זה? הקמתם ממשלה על טהרת הימין, אשכרה ימין. מי הפריע לכם להגשים את חזונכם? ממה אתם פוחדים? ביבי בנט, אריאל, סמוטריץ, אלקין, לוין, חוטובלי, מה אתם, חנונים? ספחו את השטחים! ונראה אז מה יהיה".

יו"ר האופוזיציה הוסיף כי "לנו יש חזון אחר, וכמה שתנסו להרוג אותו זה לא יעזור לכם. חזון שתי המדינות לא מת, אבל הוא לא יקרה מחר. בוודאי ובוודאי כל עוד אתה, מר נתניהו, ואבו מאזן, פוחדים לזוז", אחר כך פנה לנתניהו ואמר לו, "אתה לא רוצה להיפרד מהפלסטינים. אתה פוחד מבנט ואלקין. לממשלה הנוכחית אין את האומץ ואין את הרצון להיפרד מהפלסטינים כמו שאני מציע בתכנית ההפרדה שלי. עם הממשלה הזאת, הפלסטינים ימשיכו להיות בתוכנו".

ח"כ ברקו עמדה במרכזה של תקרית מביכה כשנאמה במליאה והסבירה שהלאום הפלסטיני אינו קיים כיוון שאין בערבית יכולת לבטא את האות פ"א דגושה. "אני רוצה לחזור להיסטוריה, מה בעצם המקום שלנו כאן לגבי ירושלים, לגבי פלסטין, שכמו שאמרנו אין אפילו פ"א בערבית, כך שהמונח המושאל הזה גם הוא שווה עיון", אמרה.

חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ התפרצה לעברה וקראה: "מה זה? שמעתם את זה? אין לך שכל?". ברקו חזרה והבהירה "אין פ"א. אלו הן העובדות, אני אשלח לך את זה, הכל בסדר". ח״כ אוסמה סעדי מהרשימה המשותפת מיהר לצאת מהמליאה במחאה על דבריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ